آیا کم خونی، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد؟

توریست مالزی – نتایج مطالعاتی که توسط محققان مرکز پزشکی اراسموس در روتردام هلند انجام شده، نشان می‌دهد که سطح هموگلوبین پایین‌تر یا بالاتر از حد نرمال، خطر ابتلا...
توریست مالزی – نتایج مطالعاتی که توسط محققان مرکز پزشکی اراسموس در روتردام هلند انجام شده، نشان می‌دهد که سطح هموگلوبین پایین‌تر یا بالاتر از حد نرمال، خطر ابتلا به زوال عقل (دمانس) را در سالهای بعدی زندگی بالا می‌برد.
به گزارش دویچه وله، هموگلوبین پروتئین موجود در گلبولهای قرمز خون است که توسط مغز و استخوان ساخته می‌شود. این پروتئین مسئول حمل اکسیژن از ریه‌ها به سایر بافت‌های بدن است. مقادیر کم هموگلوبین معمولاً نشانه کم خونی است.
کم خونی از شایع‌ترین اختلالات خونی است و تخمین زده می‌شود که در سراسر جهان بیش از یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون نفر به آن مبتلا باشند. گفته شده سطح هموگلوبین پایین خطر ابتلا به سکته مغزی و بیماری عروق کرونر قلب را افزایش می‌دهد.
به عقیده محققان هلندی وجود کمخونی یا آنمی، شانس ابتلا به زوال عقل را ۳۴ درصد و خطر ابتلا به آلزایمر را ۴۱ درصد افزایش می‌دهد. آن‌ها می گویند افراد با سطح هموگلوبین پایین‌تر از حد طبیعی، ضایعات بیشتری در ماده سفید مغز دارند و همین روند باعث کاهش ارتباط بین نواحی مغزی می‌شود.
هرچند این تحقیقات نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد ولی از آنجا که هموگلوبین در رساندن اکسیژن به سایر بافت‌های بدن نقش دارد، کاهش سطح این پروتئین، باعث کمبود اکسیژن در برخی قسمت‌های مغز شده و در نهایت التهاب و آسیب مغزی را به دنبال دارد.
علاوه بر این، آهن یک ریزمغذی بسیار مهم برای بدن است که علاوه بر اکسیژن رسانی به خون، در فرایندهای پیچیده و مهمی مانند تکامل مغزی، عملکرد میتوکندری و سنتز انتقال دهنده‌های عصبی نقش حیاتی دارد. بر اساس نتایج این مطالعه سطح هموگلوبین بالاتر از حد نرمال نیز باعث افزایش غلظت خون و افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی و دمانس می‌شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

3 × چهار =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!