استاد آمریکایی: سینمای ایران به دلیل نگاه منحصر به فردش دارای اهمیت ویژه‌ای است

توریست مالزی – «ریموند کریل» استاد آمریکایی رشته سینما در دانشگاه «لیم کوک وینگ» مالزی گفت: به عنوان یک آمریکایی، مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران و هر کشوری بوده...


توریست مالزی – «ریموند کریل» استاد آمریکایی رشته سینما در دانشگاه «لیم کوک وینگ» مالزی گفت: به عنوان یک آمریکایی، مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران و هر کشوری بوده و معتقدم ایران کشوری با فرهنگ و پیشنیه قوی است و تحریم های واشنگتن علیه تهران بی اثر است.
کریل در حاشیه اکران فیلم‌های ایرانی در جشنواره فیلم ایران در سینما گلد اسکرین پاویلیون کوالالامپور مالزی گفت: تاریخ ایران بسیار قدیمی است و این کشور دارای پیشینه فرهنگی بسیار بزرگی است و دولت آمریکا با اعمال تحریم ها نمی تواند به اهداف سیاسی خود دست یابد.
وی افزود: تاریخ نشان داده است که تحریم ها کارآمد نیستند مانند تحریم های آمریکا علیه کوبا. این تحریم ها به رغم اینکه ۵۰ سال طول کشید برای آمریکایی ها مفید نبود و تحریم کننده نتیجه ای از تحریم هایش نگرفت.
وی تاکید کرد: وقتی فرهنگ کشورها قوی باشد حتی تحریم ها باعث قوی تر شدن مردم آن کشور می شود.
کریل در بخش دیگری از سخنانش در مورد جایگاه جهانی سینمای ایران به ایرنا گفت: سینمای ایران به دلیل نگاه منحصر به فردش دارای اهمیت ویژه‌ای است و به همین دلیل آن را به یکی از مهم ترین جنبش‌های سینمایی جهان تبدیل کرده است. وی توضیح داد که آشنایی عمیق وی با سینمای ایران به هشت سال قبل باز می‌گردد؛ زمانی که برای تدریس سینما در مالزی مشغول به کار شد و دانشجویان ایرانی‌اش، فیلم‌های متعدد ایرانی را به او پیشنهاد دادند. تماشای فیلم‌های ایرانی، او را به این سینما علاقه‌مند می‌کند به طوری که وی اظهار داشت که در طی هشت سال گذشته، چیزی حدود ۱۰۰ فیلم ایرانی تماشا کرده است. «ریموند کریل» سینمای تجربی ایران را از فاکتورهای حیرت انگیز بودن آن برشمرد.
به عقیده این استاد دانشگاههای مالزی ، سینمای ایران نگاه عمیقی به احساسات شخصی دارد که باعث شده تا علاقه مندان آن محدود به یک جغرافیا نباشند و افرادی از فرهنگ‌های مختلف جهان با آن ارتباط برقرار کنند. این سینما به بیان صادقانه و شرح رویدادها به صورت واقعی وفادار مانده و چنان فرهنگ و روابط انسانی را به نمایش می‌گذارد که مخاطب این فیلم‌ها در حالی که تاکنون به ایران سفر نکرده، می‌تواند تصور کند که آن فرهنگ و سرزمین را به خوبی می‌شناسد. او با اشاره به اینکه سینمای ایران دارای نکات قابل توجهی است، اظهار داشت : به شاگردانش همواره فیلم‌های ایرانی را توصیه می‌کند.
«کریل» در پاسخ به سؤالی درباره تفاوت‌های سینمای ایران و هالیوود، گفت که هالیوود یک صنعت است و هدف آن درآمد زایی است، بنابراین فیلم‌هایش الزاما هنری نیستند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

3 × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!