استرالیا؛ بازداشت نوجوانی که در توت‌فرنگی‌ها سوزن کار می‌گذاشت

توریست مالزی – مقامات استرالیا از بازداشت شدن یک نوجوان در ارتباط با ماجرای یافت شدن سوزن در داخل توت فرنگی‌ها در این کشور خبر دادند. ‌ به گزارش...
توریست مالزی – مقامات استرالیا از بازداشت شدن یک نوجوان در ارتباط با ماجرای یافت شدن سوزن در داخل توت فرنگی‌ها در این کشور خبر دادند. ‌
به گزارش بی بی سی، پلیس استرالیا می‌گوید در شهر سیدنی در سیب و موز هم سوزن خیاطی پیدا شده هر چند که پیدا شدن سوزن‌ها را موردی خوانده است. اکنون ترس مردم از خوردن توت فرنگی که هفته پیش از ایالت کوئینزلند شروع شد به میوه‌های دیگر و شش ایالت یا قلمرو از هشت ایالت و قلمروی استرالیا رسیده است.
گرگ هانت وزیر بهداشت استرالیا این اقدام را “جنایتی شرورانه” خواند و از نهادهای نظارت بر مواد غذایی استرالیا خواست به این ترس ملی از خوردن میوه پایان دهند. پلیس استرالیا هشدارها را بیشتر کرده و از مردم خواسته میوه را پیش از خوردن باز کنند و مطمئن شوند که سوزن ندارد.
دامنه نگرانی از ایالت کوئینزلند که هفته پیش اولین سوزن در آن پیدا شد اکنون به نیو ساوت ویلز، ویکتوریا (قلمرو پایتختی استرالیا)، جنوب و غرب استرالیا و تاسمانی کشیده شده است. پس از پیدا شدن اولین سوزن‌ها مقامات شروع به جمع‌آوری چند مارک توت فرنگی از فروشگاه‍ها کردند. این باعث شد توت فرنگی کاران استرالیا نگران فروش محصولات خود باشند و توت فرنگی کاران نیوزلند هم فروش توت فرنگی به استرالیا را برای احتیاط متوقف کرده‌اند.
در دو ایالت استرالیا برای هر گونه اطلاعاتی که به یافتن عامل سوزن‌ها منجر شود صد هزار دلاراسترالیا جایزه تعیین شده است. به گزارش رسانه‌های محلی قیمت توت فرنگی در استرالیای غربی اکنون حتی پایین‌تر از هزینه تولید آن است. دولت مرکزی استرالیا می گوید کشت توت فرنگی که صنعتی ١٣٠ میلیون دلاری است از این موضوع آسیب دیده و شغل کسانی که در این بخش کار می کنند در معرض خطر قرار گرفته است. ایالت کوئینزلند یک میلیون دلار استرالیا کمک مالی برای توت فرنگی‌کاران این ایالت در نظر گرفته است. تولیدکنندگان توت فرنگی در عین حال که مشغول سفارش دستگاههای فلزیاب هستند از مردم خواسته‌اند از خرید توت فرنگی خودداری نکنند و به بقای این کشت و کار کمک کنند.
به گزارش یورونیوز، یک مقام استرالیایی در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد به گفته پلیس نیوسالت ولز یک نوجوان با اعتراف به این کار، خود را به اداره پلیس معرفی کرده و بازداشت شده است.
این مقام استرالیایی گفت‌:‌ «در روزهای گذشته یک نوجوان بازداشت شده که به گذاشتن سوزن درون توت‌فرنگی‌ها اعتراف کرده است. وی که عنوان کرده قصد شوخی داشته، اکنون تحت فرآیند تربیتی نوجوانان قرار گرفته است.»
اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز چنین اقدامی را هم‌ارز با «اقدام تروریستی» برشمرد و عاملان چنین جرائمی را افرادی «بزدل» نامید. نخست وزیر استرالیا کارشکنی درباره آلودن توت فرنگی ها را جرم برشمرد. وی همچنین تأکید کرد با وضع قانونی تازه، برای هرگونه خرابکاری در زمینه آسیب رساندن به تولیدات خوراکی یا آلوده‌کردن آنها مجازات ۱۰ تا ۱۵ سال زندان در نظر گرفته می‌شود.
آقای موریسون به خبرنگاران گفت: «ابلهی به هر دلیل مرتکب این کارشکنی شده است. موضوع فقط این نیست. والدین در نتیجه این کار نگران فرزندان خود هستند و می‌ترسند.»
در هفته جاری مادری در یک بسته توت‌فرنگی که از یک فروشگاه زنجیره‌ای معتبر در سیدنی خریده بود سوزنی پیدا کرد. همزمان خریدار دیگری در جنوب استرالیا در یک شعبه از همین فروشگاه سیبی خرید که بعد متوجه شد سوزنی در آن فرو رفته است.
هزاران کیلو توت فرنگی از درون فروشگاه‌های استرالیا جمع‌آوری شد. دولت استرالیا هفته گذشته به شهروندانش هشدار داد هنگام خرید و مصرف میوه‌ مراقب باشند. بسیاری از تولیدکنندگان توت فرنگی ناگزیر شدند در اثر این ماجرا هزارن کیلوگرم از محصولات خود را که از فروشگاه‌ها جمع‌آوری شده بود دور بریزند.
پس از چند روز شماری از شهروندان استرالیایی کارزاری برای پشتیبانی از تولیدکنندگان میوه کشور به راه انداختند و همچنین دولت نیز کمک‌ هزینه‌ای ۱ میلیون دلاری برای حمایت از کشاورزان زیان‌دیده در نظر گرفت.
حالا بسیاری فروشندگان و توزیع کنندگان میوه در استرالیا برای تضمین سلامت میوه‌های خود آنها را با اشعه ایکس بازرسی می‌کنند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هجده − هفده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!