استمرار توسعه بانکداری اسلامی در مالزی در سال ۲۰۱۹

توریست مالزی – مالزی با استمرار روند توسعه‌ای خود در سال ۲۰۱۹، همچنان به عنوان قطب جهانی در صنعت بانکداری اسلامی باقی خواهد ماند. به گزارش ایبِنا از پژوهشکده...
توریست مالزی – مالزی با استمرار روند توسعه‌ای خود در سال ۲۰۱۹، همچنان به عنوان قطب جهانی در صنعت بانکداری اسلامی باقی خواهد ماند.

به گزارش ایبِنا از پژوهشکده پولی و بانکی، بخش بانکداری اسلامی مالزی به روند صعودی خود در سال ۲۰۱۹ ادامه داده است به طوری که ۶۳.۳۸ میلیارد رینگت به کل دارایی‌های دوره زمانی ژانویه تا دسامبر در بخش تأمین مالی مسکن افزوده شده است.

با توجه به داده‌های بدست ‌آمده از بانک نگارای مالزی، کل دارایی‌های بانکداری اسلامی در دسامبر سال ۲۰۱۹ در مبلغ ۸۳۵.۱۹ میلیارد رینگت متوقف شده که ۸.۲ درصد بیش از ۷۷۱.۸۱ میلیارد رینگت ثبت شده برای همان ماه در سال ۲۰۱۸ است. این در حالی است که با بررسی ماه دسامبر ۲۰۰۷، کل سهام و بدهی‌های بانکداری اسلامی در این کشور بالغ بر ۹۳ .۱۵۲ میلیارد رینگت بوده است.

کل تأمین مالی در بخش مسکن در پایان سال ۲۰۱۹ به ۶۱۸.۲ میلیارد رینگت- یعنی ۸درصد بیشتر از ۵۷۲.۶۲ میلیارد رینگت در سال گذشته – ارتقا یافت. تأمین مالی جهت خرید املاک مسکونی با گردش ۱۸۴.۴۱ میلیارد رینگت در ماه دسامبر – ۱۵ درصد بیش از ۱۶۰.۳۵ میلیارد رینگت ثبت شده در دسامبر ۲۰۱۸ – بزرگترین کمک کننده به فرآیند تأمین مالی بانکداری اسلامی در سال گذشته بوده است. این رقم در مقایسه با ماه دسامبر سال ۲۰۰۷ با مجموع ۱۷.۸۶ میلیارد رینگت، یک افزایش چشمگیر به شمار می‌آید.

تأمین مالی از طریق کارت اعتباری نیز طی این سال‌ها شاهد جهش بزرگی بوده است. کل تأمین مالی بوسیله کارت‌های اعتباری در دسامبر گذشته در مقایسه با ۳.۶۸ میلیارد رینگیت در سال گذشته و ۵۸۹.۶ میلیارد رینگت در دسامبر ۲۰۰۷، بالغ بر ۴.۰۹ میلیارد رینگت بوده است.

تأمین مالی خرد جهت رفع نیازهای شخصی افراد نیز در دسامبر سال گذشته در مقایسه با ۵۸.۹۲ میلیارد رینگت در سال گذشته و ۷.۱۱ میلیارد رینگت در دسامبر ۲۰۰۷، به سقف ۶۰.۵ میلیارد رینگت رسید. همچنین، تأمین مالی در بخش صنعت املاک و مستغلات در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ از رقم ۲۷.۷۱ میلیارد رینگت در دسامبر سال گذشته به ۳۰.۲۵ میلیارد رینگت افزایش یافت. این رقم در دسامبر ۲۰۰۷ در مرز ۱.۱۸ میلیارد رینگت متوقف شد.

کل تأمین مالی برای بخش ساخت و ساز از ۳۵.۸۸ میلیارد رینگت در دسامبر سال ۲۰۱۸ به ۳۴.۷۵ میلیارد رینگت در دسامبر ۲۰۱۹ تنزل یافت. این در حالی است که در همین بخش مبلغ تأمین شده در دسامبر ۲۰۰۷ معادل ۴.۵۵ میلیارد رینگت بوده است. گزارش سال گذشته شاخص توسعه مالی اسلامی نشان داده که رشد جهانی صنعت ساخت و ساز، از ۷درصد سال ۲۰۱۷ به ۳درصد در سال ۲۰۱۸ تنزل یافته است و از زمان اولین انتشار این گزارش در سال ۲۰۱۲ این دومین بار است که بعد از سال ۲۰۱۴ کندترین عملیات توسعه رخ می‌دهد.

این کندی در سال ۲۰۱۸ نشان‌دهنده روند نزولی در سه بازار پیشرو در این صنعت، یعنی ایران، عربستان سعودی و مالزی بوده است. این سه کشور ۶۵ درصد دارایی‌های جهانی صنعت مالی اسلامی در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده‌اند. با این حال علیرغم رکود، کل دارایی‌های این صنعت از ۲.۴۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۲.۵۲ تریلیون دلار (۱۰.۳۳ تریلیون رینگت) در همان سال افزایش یافته است. دارایی‌های مالزی در سال ۲۰۱۸ با ۵درصد رشد به ۵۲۱ میلیارد دلار رسیده است.

چشم‌انداز آژانس کاریابی رندستاد مالزی از بازار کار سال ۲۰۲۰ حاکی از آن است که پیش‌بینی می‌شود بانکداری اسلامی به همراه بخش‌های فناوری نقش بزرگی در رشد و توسعه اقتصاد محلی ایفا کند. در این گزارش آمده است که مالزی مرکز رشد صنعت بانکداری اسلامی بوده و یک قطب جهانی باقی خواهد ماند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!