اعطای مدال طلای شجاعت به موش مین‌یاب

توریست مالزی – یک موش غول‌پیکر آفریقایی که برای شناسایی مین در کامبوج آموزش دیده است، به دلیل «شجاعت نجات‌دهنده و ایثار در انجام وظیفه» مدال طلا دریافت کرد....
توریست مالزی – یک موش غول‌پیکر آفریقایی که برای شناسایی مین در کامبوج آموزش دیده است، به دلیل «شجاعت نجات‌دهنده و ایثار در انجام وظیفه» مدال طلا دریافت کرد.

به گزارش صدا و سیما؛ ماگاوا که به عنوان «موش قهرمان» شناخته می‌شود، موفق‌ترین موش است که توسط خیریه بلژیکی «آپوپو» برای حیوانات، آموزش دیده است. او از زمان آموزش به بعد، ۳۹ مین و ۲۸ مهمات عمل‌نکرده را کشف، و ۱۴۱ هزار متر مکعب زمین، برابر با ۲۰ زمین فوتبال را پاکسازی کرده است.

او به شکل رسمی نسخه مینیاتوری مدال طلای خیریه «بهداری مردم برای حیوانات بیمار» را که برابر است با مدال صلیب جرج، بالاترین نشان اهدایی به شهروندان بریتانیا برای انجام کار‌های قهرمانانه، دریافت کرد. او اولین موشی است که از زمان شروع قدردانی از حیوانات در خیریه از ۷۷ سال پیش به این سو، چنین مدالی را دریافت می‌کند.

ماگاوا در این مسیر، به صفی از سگ‌ها، اسب‌ها، کبوترها، و یک گربه شجاع می‌پیوندد.

کریستوف کاکس، رئیس اجرایی آپوپو، به خبرگزاری پی‌ای گفت که مدال فوق برای خیریه‌ای که او ۲۰ سال است در آن کار می‌کند، «یک افتخار واقعی» به شمار می‌رود. به ویژه برای مربی‌های حیوانات ما که هر روز صبح خیلی زود بیدار می‌شوند تا به این حیوانات آموزش دهند.

او افزود: «این همچنین اتفاق بزرگی است برای مردم کامبوج، و همه افراد در جهان که از مین‌های زمینی آسیب دیده‌اند. مدال طلای خیریه بهداری مردم برای حیوانات بیمار، توجه جهانی را به مشکل مین‌های زمینی جلب می‌کند.»

مرکز اقدام مین کامبوج تخمین می‌زند که حدود شش میلیون مین و دیگر انواع مهمات عمل‌نکرده در این کشور موجود باشد، اما برخی می‌گویند این رقم بالغ بر ۱۰ میلیون مورد مین و مهمات است.

این مواد منفجره بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۸ و در جریان جنگ‌های داخلی در زمین کاشته شده‌اند و بیش از ۶۴ هزار نفر را به کشتن داده‌اند. کامبوج بالاترین رقم سرانه از دست دادن دست و پا بر اثر انفجار مین را در جهان دارد، و بیش از ۴۰ هزار نفر از مردم آن، از عوارض انفجار مین‌ها رنج می‌برند.

به گفته آقای کاکس، موش‌ها باهوش هستند و به راحتی آموزش می‌بینند، و بهتر از هر حیوان دیگری برای دریافت جایزه خوراکی، وظایف تکراری را انجام می‌دهند. اندازه آن‌ها نیز به این معنی است که کار شخم زدن زمین برای شناسایی مین‌ها را برایشان کم‌خطرتر می‌کند.

اپولو همچنین موش‌ها را برای شناسایی سل آموزش می‌دهد. این حیوانات قبل از آن که مدرک بگیرند، یک سال آموزش می‌بینند، و روزانه در صبح زود، نیم ساعت کار می‌کنند.

این موش‌ها یاد می‌گیرند تا بوی ترکیب شیمیایی موجود در مواد منفجره را شناسایی کنند، و هنگامی که یک مین شناسایی شد، خاک بالای آن را برای نشان دادن به مربی خود، شخم می‌زنند. آن‌ها از کنار هرگونه قطعه فلزی بی‌ربط بی‌توجه عبور می‌کنند؛ به این معنی که کارشان سریعتر از ماشین‌های فلزیاب است.

ماگاوا می‌تواند در ۳۰ دقیقه، منطقه‌ای به وسعت یک زمین تنیس را جست‌وجو کند. جست‌وجوی این مساحت برای یک انسان مجهز به دستگاه فلزیاب، حدود چهار ساعت طول می‌کشد. کار ماگاوا، موش قهرمان، و خیریه آپوپو، حقیقتا یگانه و برجسته است.

او گفت: «کار ماگاوا موش قهرمان، مستقیما نجات‌دهنده جان‌هاست و در حیات مردان، زنان و کودکانی که بر اثر مین‌های زمینی آسیب دیده‌اند، تغییر ایجاد می‌کند. هر کشف او خطر جراحت و مرگ مردم محلی را کاهش می‌دهد. جوایز حیوانات این خیریه، به دنبال ارتقاء وضعیت حیوانات در جامعه، و تجلیل از خدمت فوق‌العاده آنان به زندگی ما است.

او گفت: «تعهد ماگاوا، مهارت و شجاعت او، مثالی فوق‌العاده است و شایسته بالاترین افتخار‌های ممکن. ما از اهدای این جایزه مدال طلای خیریه به او بسیار خوشحالیم.»

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!