اعلام نتیجه بررسی “لغو ویزای ایران” توسط مرکز پژوهش‌های مجلس

توریست مالزی – مرکز پژوهش‌های مجلس نتیجه بررسی طرح پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی مبنی بر لغو روادید با حدود ۶۰ کشور را اعلام کرد. ایران در حال حاضر برای...
توریست مالزی – مرکز پژوهش‌های مجلس نتیجه بررسی طرح پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی مبنی بر لغو روادید با حدود ۶۰ کشور را اعلام کرد. ایران در حال حاضر برای شهروندان تمام کشورها، به‌جز ۹ کشور تسهیلات صدور روادید فرودگاهی را برقرار کرده است.

به گزارش دویچه وله، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نتایج بررسی طرح پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در خصوص لغو یکطرفه روادید با حدود ۶۰ کشور را اعلام کرد. اوایل آبان‌ماه این وزارتخانه از موافقت دولت با طرح پیشنهادی لغو روادید با برخی کشورها خبر داده و گفته بود که ادامه بررسی‌ها درباره برخی کشورها “که ملاحظاتی درباره‌شان وجود داشت” به آینده موکول شده است

خبرگزاری ایسنا روز شنبه، ۲۰ آبان (۱۱ نوامر) با اشاره به این که هنوز فهرست این کشورها رسما مشخص نشده است، خبر داد که به تازگی سند لغو دوطرفه روادید برای تاجیکستان امضا شده است. افزون بر تاجیکستان، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کشورهای عربستان و ازبکستان نیز پیشنهاد مشابهی را ارائه داده است.

قانون لغو ویزا با کدام کشورها اعمال خواهد شد؟
ایسنا به نقل از دفتر مطالعات فرهنگ و آموزش در گروه ورزش، میراث فرهنگی و گردشگری مرکز پژوهش‌های مجلس نوشت، ایران در حال حاضر، صدور روادید را با گرجستان، ارمنستان، ترکیه، سوریه و قزاقستان، به صورت دوطرفه لغو کرده و برای شهروندان کشورهای آذربایجان، چین، عمان و مصر، به صورت یک‌طرفه، لغو روادید را اعمال کرده است.

همچنین قوانینی مبنی بر تسهیل ورود برای شهروندان دو کشور ایران و عراق نیز وجود دارد که بر مبنای آن، سفر اتباع دو کشور به خاک یکدیگر از طریق مرزهای هوایی بدون نیاز به روادید تا ۳۰ روز ممکن شده است. این قانون از سال ۱۴۰۱ علاوه بر مسافران مرزهای هوایی، مرزهای زمینی را نیز شامل می‌شود. گفته می‌شود که بیشترین تعداد ویزاهای صادرشده طی سال‌های گذشته را شهروندان عراقی به‌ خود اختصاص داده‌اند. تنها در سال ۱۳۹۸، از کل ۳ میلیون و ۸۵۷ هزار ویزای صادرشده برای سفر به ایران، بیش از ۲.۵ میلیون ویزا برای شهروندان عراقی صادر شده بود.

۹ کشوری که مستثنا هستند
بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی ایران، جمهوری اسلامی همچنین برای شهروندان تمامی کشورها، به استثناء ایالات متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، اردن، سومالی، کلمبیا، افغانستان، پاکستان و بنگلادش، تسهیلات صدور روادید فرودگاهی را اعمال کرده است.

همچنین از اوایل مهرماه ۱۴۰۲ روادید برای سفرهای گروهی میان ایران و روسیه نیز لغو شده است و بر اساس آن، گردشگران دو کشور می‌توانند همراه با تورهای گردشگری و گروه‌های ۵ تا ۵۰ نفره به ‌مدت ۱۵ روز بدون نیاز به روادید، به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

این اقدام اوایل مهرماه امسال اجرایی شد و نخستین گروه از گردشگران ایرانی نیز در نخستین سفر بدون اخذ روادید، به قفقاز شمالی و ۵ استان این کشور سفر کردند. طرح لغو روادید برای رونق گردشگری از اوایل دهه ۱۳۹۰ مطرح شد، اما به دلیل برخی مخالفت‌ها به تعویق افتاد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

8 + هشت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!