افزایش بیماران مبتلا به تب دِنگی در ایران به بیش از ۱۲۰ نفر

توریست مالزی – یکی از مدیران وزارت بهداشت ایران از افزایش شمار مبتلایان به بیماری تب دِنگی ناشی از ویروس دِنگی در کشور به بیش از ۱۲۰ نفر خبر...
توریست مالزی – یکی از مدیران وزارت بهداشت ایران از افزایش شمار مبتلایان به بیماری تب دِنگی ناشی از ویروس دِنگی در کشور به بیش از ۱۲۰ نفر خبر داد و گفت که از این تعداد تنها یک نفر جان خود را از دست داده‌ است. این بیماری از نوعی پشه به نام آئِدس منتقل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، عبدالرضا میراولیایی، مدیر برنامه مدیریت بیماری‌های منتقل شده از آئدس مهاجم در وزارت بهداشت، گفت که دو نوع از پشه آئدس در استان‌های شمالی (گیلان) و جنوبی (هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان) وجود دارند که موجب بیماری تب دِنگی می‌شوند. تب دنگی که به «تب استخوان‌شکن» نیز معروف است دارای علائمی چون تب بالا، سردرد، درد بدن، درد پشت چشم، تهوع، استفراغ، دل‌درد و بثورات پوستی می‌شود. در مواردی نیز شخص مبتلا دچار خونریزی‌های مخاطی می‌شود که در این صورت نیاز به مراقبت‌های ویژه و بستری شدن دارد.

این مقام وزارت بهداشت میزان مرگ و میر بیماری تب دِنگی را نیز حدود ۲.۵ درصد ذکر کرد و گفت که این میزان مرگ و میر نیز ارتباط بسیاری به این دارد که بیمار چه زمانی پس از ابتلا به مرکز درمانی مراجعه کند و چه اقدامات درمانی برای او به چه شکلی انجام شود. ماهیت پشه آئدس به این شکل است که می‌تواند در یک بازه زمانی شمار زیادی افراد را نیش بزند و آنها را بیمار کند.

در ایران، بیشتر مبتلایان قبلا به امارات سفر کرده بودند
به گفته عبدالرضا میر اولیایی ۷۵ موارد ابتلا در ایران پیشتر به کشورهای آلوده به این پشه مسافرت کرده بودند. نزدیک به نیمی از آنها به تازگی از سفر به امارات متحده عربی بازگشته‌اند.

استفاده از اسپری یا قلم ضد حشرات، سکونت در مکان‌های مسقف با تور، استفاده از لباس‌های روشن، بلند و گشادی، پوشاندن پاها و مراجعه به پزشک در صورت بروز علائم شدید بیماری از جمله مواردی است که این مقام وزارت بهداشت برای پیشگیری و درمان توصیه کرده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند که ویروس تب دنگی در ماه‌های اخیر در سراسر جهان و در قاره آمریکا شیوع پیدا کرده و برخی از کشورها رکورد سالانه موارد ابتلا به ویروس دنگی را شکسته‌اند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سال گذشته میلادی بیش از ۶.۶ میلیون مورد ابتلا به تب در بیش از ۸۰ کشور سراسر جهان بر اثر این بیماری به ثبت رسیده است. در چهار ماه نخست سال ۲۰۲۴ نیز موارد ابتلا به نزدیک ۸ میلیون نفر رسیده و از این میزان ۴۰۰۰ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. شیوع این بیماری به ویژه در قاره آمریکا، از جمله برزیل و پرو، بسیار شدید بوده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو + دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!