افزایش شدید بیماری پوستی HFMD

توریست مالزی – تا هفته هفدهم اپیدمیولوژیک (۲۴ تا ۳۰ آوریل) ۲۲۴۶۳ مورد بیماری دست، پا و دهان (HFMD) در سراسر کشور گزارش شد که از این تعداد ۹۶...
توریست مالزی – تا هفته هفدهم اپیدمیولوژیک (۲۴ تا ۳۰ آوریل) ۲۲۴۶۳ مورد بیماری دست، پا و دهان (HFMD) در سراسر کشور گزارش شد که از این تعداد ۹۶ درصد کودکان زیر ۶ سال بودند.

به گزارش نیواستریت تایمز، دکتر نور هشام عبدالله، مدیر کل بهداشت گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تنها ۱۷۵۲ مورد بود، ۱۲.۸ برابر افزایش یافته است. این بیماری ۹۶ درصد یا ۲۱۵۰۸ کودک زیر ۶ سال را مبتلا کرده است. در حالی که ۷۲۹ نفر دیگر یا سه درصد از ۷ تا ۱۲ سال سن داشتند. یک درصد باقیمانده یا ۱۹۳ مورد در بزرگسالان ۱۸ تا ۵۵ ساله بوده است. هیچ مورد HFMD در گروه سنی ۱۳ تا ۱۷ سال و همچنین افراد بالای ۵۵ سال ثبت نشده است.

دکتر نور هشام گفت: کوالالامپور، پوتراجایا، پس از آن سلانگور و پراک بیشترین موارد را ثبت کرده اند. اکثر موارد شیوع در مهدکودک ها و پیش دبستانی ها و پس از آن خانه های خصوصی مراکز نگهداری از کودکان رخ داده است.

وی گفت: HFMD ناشی از عفونت انتروویروس است. این ویروس از طریق تماس با بزاق، تاول یا مدفوع بیماران که عفونت آنها معمولاً خفیف با علائم تب است و به دنبال آن راش های تاول در دست، پا، دهان و زبان مبتلا می شوند. تقریبا همه بیماران HFMD بدون درمان طی ۷ تا ۱۰ روز بهبود می یابند. با این حال، عفونت EV71 می تواند عوارض شدیدی مانند آنسفالیت، ادم ریوی و میوکاردیت ایجاد کند.

دکتر نور هشام همچنین به والدین توصیه کرد در صورت مشاهده علائم عفونت، فرزندان خود را به کلینیک یا بیمارستان بفرستند و از فرستادن آنها به مراکز نگهداری از کودکان، مهدکودک ها، مدارس و اماکن عمومی خودداری کنند. وسایل شخصی مانند مسواک، دستمال، حوله، پتو، فنجان یا چنگال و قاشق نباید مشترک باشد.

دکتر نور هشام همچنین بر شستن صحیح دست ها با صابون، تمیز کردن مکرر اسباب بازی ها و سطوح میز، صندلی ها و کف زمین حداقل دو بار در روز و پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه تاکید کرد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

13 + 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!