افزایش ۱۳۱ درصدی بودجه سپاه پاسداران در لایجه بودجه سال ۱۴۰۲

توریست مالزی – بنا بر بررسی تحلیلگران اقتصادی، بودجه سپاه پاسداران در لایجه جدید دولت رئیسی با ۱۳۱٪ افزایش به ۱۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده است و به این...
توریست مالزی – بنا بر بررسی تحلیلگران اقتصادی، بودجه سپاه پاسداران در لایجه جدید دولت رئیسی با ۱۳۱٪ افزایش به ۱۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده است و به این ترتیب «یک ششم کل درآمد نفتی» سال پیش‌رو در اختیار این نهاد نظامی قرار می گیرد.

منابع خیالی بودجه چقدر است؟
دومین لایحه بودجه دولت رئیسی امروز به مجلس رفت. لایحه‌ای که تحقق آن حتی روی کاغذ هم محال به نظر می‌رسد. چراکه اعداد و ارقام دولت در این لایحه کاملا خوشبینانه است. به خصوص درآمدهای نفتی و مالیاتی.

به گزارش تجارت‌نیوز، دو رقم مهم بودجه سال ۱۴۰۲، عجیب است و دور از انتظار؛ یکی درآمد مالیاتی ۸۲۶ هزار میلیارد تومانی و دیگری درآمد نفتی ۶۰۳ هزار میلیارد تومانی. بر اساس پیشنهاد دولت قرار است درآمد مالیاتی دولت در سال ۱۴۰۲ به ۸۲۶ هزار میلیارد تومان برسد. این رقم در حالی است که درآمد مالیاتی پیشنهادی دولت در سال ۱۴۰۱ معادل ۵۲۶ هزار میلیارد تومان بود. این به آن معناست که دولت پیش‌بینی کرده درآمدهای مالیاتی‌اش در سال آینده ۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا اقتصاد ایران در این شرایط توان پرداخت مالیات ۸۲۶ هزار میلیارد تومانی را دارد یا نه؟

در چند سال گذشته و بعد از تحریم‌های نفتی، درآمدهای دولت وابسته به مالیات است. آن هم در حالی که کارشناسان اقتصادی می‌گویند اقتصاد ایران توان پرداخت این رقم مالیاتی را ندارد. نرخ رشد اقتصادی ایران در یک دهه گذشته نزدیک به صفر بوده و مشخص نیست که دولت چگونه قرار است از این اقتصاد چنین مالیاتی دریافت کند.

آن هم در حالی که هیچ خبری از افزایش مودیان مالیاتی نیست و قرار نیست فراریان مالیاتی وارد تور شوند و یا معافیت‌های مالیاتی برداشته شود. حالا سوالی وجود دارد این است که آیا اقتصاد ایران در سال آینده می‌تواند ۸۲۶ هزار میلیارد تومان مالیات بدهد؟ آن هم در شرایط قطعی اینترنت که بسیاری از کسب‌وکارها را دچار آسیب کرده است.

در شرایطی که به رغم افزایش قیمت دلار آزاد، دلار نیما ار سوی بانک مرکزی با سیاست سرکوب نرخ ارز در قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان باقی مانده است، لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ خبر از افزایش ۴۰ درصدی نرخ خوراک گازی نیز می‌دهد. به این ترتیب به نظر می‌رسد دولت برای سال آینده صنایع بورسی را در منگنه افزایش نرخ خوراک و سرکوب نرخ نیما قرار خواهد داد.

به نظر می‌رسد بر اساس برنامه‌های پیش بینی شده دولت در بودجه ۱۴۰۲، مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز در سال‌ آینده ۲۵۵ میلیارد تومان درآمد خواهد داشت که حدود ۹۰ درصد آن متعلق به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) است.

درآمد رویایی نفت در دوره تحریم!
از یک میلیارد دلار درآمد نفتی خاورمیانه، سهم ایران تنها ۴ درصد بوده. یک دهمِ عربستان و و یک پنجمِ عراق. اما از دست دادن بازارهای جهانی، تنها نکته نگران‌کننده ماجرا نیست. نکته مهم این است که ایران ممکن است ظرف ۸ سال آینده نه تنها همین سهم را هم نداشته باشد بلکه به جای تولیدکننده به واردکننده نفت تبدیل شود.
رقم عجیب دیگری که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ آمده درآمد ۶۰۳ هزار میلیارد تومانی از محل فروش نفت است. اقتصاد ایران تحریم است و بزرگترین مشکل کنونی این اقتصاد تحریم‌هایی است که نه اجازه صادرات نفت را می‌دهد و نه امکان برگشت دلارهای نفتی به اقتصاد را فراهم می‌کند. چراکه اگر دولت توان فروش نفت و بازگرداندن دلارهای آن به اقتصاد را داشت، شرایط اقتصادی ایران چنین نبود و دلار رکورد ۴۴ هزار تومان را نمی‌زد. سال گذشته زمانی که دولت در لایحه بودجه پیشنهاد درآمد۳۸۱ هزار میلیارد تومانی را داد، بسیاری آن را به فال نیک گرفتند و گفتند احتمالا پیش‌بینی چنین رقم کلانی به معنای رفع تحریم‌هاست. یعنی دولت چون چشم‌انداز رفع تحریم‌ها را پیش روی خود دیده، به درآمد ۳۸۱ هزار میلیارد تومانی از فروش نفت فکر کرده است.

اما امسال همه می‌دانند که خبری از مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها نیست. مهم‌ترین مشتری نفت ایران، یعنی چین، حالا خریدار نفت روسیه است و تحریم‌های نفتی ایران به شدیدترین حد خود در سال‌های گذشته رسیده است. اما مشخص نیست که در چنین شرایطی چرا دولت گمان کرده که می‌تواند درآمد نفت را ۲۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش دهد؟

این افزایش نشان می‌دهد برای دولت لایحه بودجه سند دخل و خرج دولت نیست. بلکه سندی است که در آن ردیف هزینه‌ها و درآمدها باید تراز شود. حتی اگر اعداد و ارقام خیالی وارد بودجه شود.


پاسخی ارسال کنید

*

*

دو + 16 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!