افزایش ۲۸ درصدی تقاضای پناهندگی در اروپا

توریست مالزی – آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا از ثبت درخواست پناهندگی ۵۱۹ هزار نفر در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ در اتحادیه اروپا، نروژ و سوئیس خبر داد. این آمار...
توریست مالزی – آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا از ثبت درخواست پناهندگی ۵۱۹ هزار نفر در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ در اتحادیه اروپا، نروژ و سوئیس خبر داد. این آمار ۲۸ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

به گزارش دویچه وله، بر اساس آمار منتشر شده از سوی آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا (EUAA) ۵۱۹ هزار تن در طول شش ماه نخست سال جاری میلادی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و نیز نروژ و سوئیس تقاضای پناهندگی داده‌اند. این رقم نمایان‌گر افزایش ۲۸ درصدی شمار متقاضیان پناهندگی در این ۲۹ کشور در مقایسه با سال ۲۰۲۲ است.

آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا که در کشور مالت مستقر است همچنین اعلام کرد در صورت تداوم روند فعلی انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی تعداد موارد درخواست‌ پناهندگی از مرز یک میلیون فراتر رود.

بر اساس گزارش این نهاد از سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تا کنون ثبت چنین رقمی تنها در نیمه نخست سال بی‌سابقه بوده است. در سال‌های یاد شده، حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار (سال ۲۰۱۵) و یک میلیون و ۲۰۰ هزار (سال ۲۰۱۶) تقاضای درخواست پناهندگی ناشی از وقوع جنگ داخلی در سوریه، در اتحادیه اروپا، نروژ و سوئیس به ثبت رسیده بود.

ملیت پناهجویان
طبق آمار آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا ۴۴ درصد متقاضیان پناهندگی در نیمه نخست امسال شهروندان سوریه، افغانستان، ونزوئلا، ترکیه و کلمبیا بوده‌اند. بیشترین تعداد تقاضای پناهندگی (حدود ۳۰ درصد) در آلمان به ثبت رسیده است. به گفته این نهاد اروپایی شمار پرونده‌های معوقه در انتظار تصمیم‌گیری نیز ۳۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ است. علاوه بر آن حدود چهار میلیون شهروند اوکراینی نیز که کشور خود را به دلیل جنگ تجاوزکارانه روسیه ترک کرده‌اند، در حال حاضر تحت حمایت موقت، خارج از سیستم پناهندگی در اتحادیه اروپا قرار دارند.

آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد که از سال ۲۰۱۹ تاکنون شمار موارد قبول شده پناهندگی در بین اتباع ترکیه از ۵۴ درصد به ۲۸ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که از سوی دیگر میزان درخواست‌های پناهندگی به رسمیت شناخته شده برای اتباع روسیه از ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳۵ درصد در حال حاضر و برای ایرانی‌ها نیز از ۳۱ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۴۷ درصد در حال حاضر، افزایش یافته است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست + 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!