امید سازمان جهانی بهداشت به عرضه واکسن کرونا تا سال ۲۰۲۱

توریست مالزی – ویروس جدید کرونا همچنان جهان را در چنگ خود دارد و دانشمندان و پژوهشگران سخت در تلاش یافتن واکسنی برای آن هستند. طبق ارزیابی سازمان جهانی...
توریست مالزی – ویروس جدید کرونا همچنان جهان را در چنگ خود دارد و دانشمندان و پژوهشگران سخت در تلاش یافتن واکسنی برای آن هستند. طبق ارزیابی سازمان جهانی بهداشت، واکسن کرونا در بهترین حالت در تابستان سال آینده عرضه خواهد شد.

به گزارش دویجه وله، بنا بر ارزیابی سمیه سوامیناتان، پژوهشگر ارشد سازمان جهانی بهداشت، عرضه انبوه واکسنی علیه ویروس جدید کرونا در سطح جهان در اواسط سال آینده میلادی (۲۰۲۱) ممکن خواهد بود. او گفت: «در حال حاضر بیش از ۲۰ واکسن برای مقابله با ویروس جدید کرونا مورد پژوهش و آزمایش قرار دارند و به همین خاطر نیز ما خوشبین هستیم که شماری از آن‌ها مقابل این ویروس عمل کنند».

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بر این باورند که آغاز مایه‌کوبی انبوه علیه کرونا در سال جاری میلادی به احتمال قوی ممکن نخواهد بود. برای آزمایش چنین واکسن‌هایی که می‌توانند در مقادیر انبوه برای مایه‌کوبی گسترده علیه ویروس جدید کرونا در جهان به کار روند، نیاز به تحقیقات چندین ماهه است تا بتوان به اطلاعات کافی در مورد تاثیر و عوارض جانبی آن دست یافت. تنها در این صورت است که می‌توان تولید انبوه واکسن‌ مورد نظر را در مقادیر کافی آغاز کرد و در سطح جهان در دسترس قرار داد.

به گفته سمیه سوامیناتان، نمی‌توان همه چیز را دقیقا پیش‌بینی کرد. او اما در عین حال گفت: «اگر ما فرض کنیم که هر یک از واکسن‌های مورد آزمایش ۱۰ درصد شانس موفقیت دارند، می‌توانیم روی این حساب کنیم که یک تا دو واکسن، و شاید حتی بیشتر از این تعداد، در نهایت برای مقابله با ویروس جدید کرونا موفق عمل کنند».

در این میان دولت بریتانیا اعلام کرده که قراردادهایی مهم برای خرید مجموعا ۹۰ میلیون دوز واکسن کرونا از شرکت‌‌های مختلف داروسازی به امضا رسانده است. به گزارش خبرگزاری آلمان، قرار است در صورت صدور مجوز برای واکسن “بی‌ان‌تی ۱۶۲”، سی میلیون دوز این واکسن از شرکت‌ آلمانی بیونتک (Biontech) و شرکت آمریکایی فیزر (Pfizer) خریداری شود.

آلوک شارما، وزیر اقتصاد بریتانیا، همچنین اعلام کرد که ۶۰ میلیون دوز واکسن نیز از شرکت والنوا (Valneva) خریداری شده است. بریتانیا پیش از آن قراردادی برای خرید ۱۰۰ میلیون دوز از واکسنی به امضا رسانده بود که پژوهشگران آکسفورد سرگرم آزمایش آن هستند. در حال حاضر بیش از ۱۵۰ واکسن گوناگون برای مقابله با ویروس جدید کرونا تحت آزمایش قرار دارند. ۲۰ واکسن از این شمار روی انسان آزمایش می‌شوند.

بریتانیا در میان کشورهای اروپایی بیش از همه با پاندمی کرونا دست و پنجه نرم می‌کند. تا کنون بیش از ۴۵ هزار نفر جان خود را در بریتانیا بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست داده‌اند.

واکسن آکسفورد” سیستم ایمنی بدن را در مقابل کرونا فعال می‌کند
در سراسر جهان دانشمندان در تلاش ساخت واکسن کرونا هستند. اکنون پژوهشگران دانشگاه آکسفورد با انتشار نتایج اولیه کارآزمایی بالینی اعلام کرده‌اند که واکسن تولیدی‌شان سیستم ایمنی را برای مقابله با کرونا تربیت و فعال می‌کند.

فهرست سازمان جهانی بهداشت در مورد پروژه‌های واکسن کرونا در جهان روز به روز طولانی‌تر می‌شود. اما به نظر می‌رسد که دانشگاه آکسفورد در مسیر ساخت واکسنی برای مقابله با کرونا گامی بزرگ پشت سر گذاشته باشد. حاصل تحقیقات تاکنونی پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در نشریه علمی “لنست” (The Lancet) منتشر شده است.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد این واکسن را در همکاری با شرکت داروسازی آسترا زنکا (AstraZeneca) ساخته‌اند. به گفته آنان، تزریق این واکسن تجربی در بین افراد ۱۸ تا ۵۵ ساله واکنش ایمن‌سازی دوگانه به دنبال داشته است. این واکسن هم تولید پادتن‌های ویژه‌ در بدن را تقویت می‌کند و هم تولید “لنفوسیت تی” را. هر دوی این عوامل برای سیستم ایمنی بدن از اهمیت زیادی برخوردارند. نخستین نتایج آزمایش‌های بالینی که روی ۱۰۷۷ فرد سالم انجام شده بود، هفته گذشته منتشر شد و خوش‌بینی و امید زیادی را در مورد موفقیت‌آمیز بودن این واکسن برانگیخت.

حاصل تحقیقاتی که اکنون در نشریه “لنست” منتشر شده، نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن فرد ۵۶ روز پس از تزریق واکسن مقاوم بوده و می‌توان مدت مصونیت را با تزریق یک دوز دیگر افزایش داد. البته کارشناسان هنوز هم اطمینان کامل ندارند که آیا این واکسن (تحت نام ChAdOx1 nCov-19) بدن را به اندازه کافی در مقابل ویروس جدید کرونا ایمن می‌سازد یا نه. از این رو، آزمایش‌های بالینی گسترده‌تری در سومین و آخرین مرحله از تست این واکسن آغاز شده که در آن هزاران فرد داوطلب در برزیل شرکت کرده‌اند.

این واکسن بر اساس ویروس‌های تغییریافته خاصی ساخته شده که معمولا میمون‌ها به آن‌ها مبتلا می‌شوند. سارا گیلبرت، از دانشگاه آکسفورد، با اشاره به این نکته می‌گوید: «هنوز باید کارهای بسیار زیادی انجام گیرد تا بتوانیم تأیید کنیم که واکسن ما برای مقابله و مهار پاندمی کرونا مؤثر است یا نه».

به گفته پژوهشگران، تزریق این واکسن عوارضی جانبی چون خستگی، فرسودگی و همچنین سردرد به همراه داشته است، اما نه به حدی جدی. به گزارش خبرگزاری آلمان، دولت بریتانیا پیشاپیش ۱۰۰ میلیون دوز از این واکسن را سفارش داده است.

به موازات این موفقیت اولیه، پژوهشگران چینی نیز نتایج فاز دوم آزمایش‌های یک واکسن کرونا را که روی ۵۰۰ داوطلب تست شده بود، در نشریه “لنست” منتشر کرده‌اند. این واکسن نیز باعث تولید پادتن‌ها و همچنین “لنفوسیت تی” شده است. تب، خستگی و یا حس درد در نقطه‌ای که واکسن تزریق شده، از جمله عوارض جانبی بوده‌اند که محققان چینی آن‌ها را مشاهده کرده‌اند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر بیش از ۱۶۰ پروژه در راستای ساخت واکسنی برای مقابله با ویروس جدید کرونا در دست اجرا است. از این شمار ۲۳ واکسن مراحل پیشرفته‌تری را تجربه کرده و آزمایش‌های بالینی آن‌ها جریان دارد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

2 × چهار =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!