انتشار جزئیات بیشتر در باره مهاجم ایرانی‌تبار حمله مرگبار اسلو

توریست مالزی – پلیس نروژ اعلام کرد عامل حمله مرگبار به کلوب دگرباشان در اسلو برای سرویس مخفی نروژ به عنوان یک فرد اسلام‌گرا شناخته شده بود. مهاجم ۴۲...
توریست مالزی – پلیس نروژ اعلام کرد عامل حمله مرگبار به کلوب دگرباشان در اسلو برای سرویس مخفی نروژ به عنوان یک فرد اسلام‌گرا شناخته شده بود. مهاجم ۴۲ ساله نروژی ایرانی‌تبار برای آخرین بار یک ماه پیش مورد بازجویی قرار گرفته است.

به گزارش دویچه وله، راجر برگ، رئیس سرویس اطلاعات داخلی نروژ روز یکشنبه ۲۶ ژوئن (پنجم تیر) اعلام کرد که مهاجم مظنون دستگیر شده به دلیل جرایم قبلی برای سازمان امنیت داخلی این کشور به عنوان یک فرد اسلام‌گرا شناخته شده بود. در گزارش‌های مربوط به این حادثه گفته شده است که “انگیزه‌های تروریستی و اسلام‌گرایانه” نیز بررسی می‌شود.

سرویس مخفی نروژ پس از حمله مرگبار در اسلو سطح هشدار ترور را به بالاترین سطح رساند و حضور پلیس در پایتخت نیز افزایش یافت. به افسران پلیس که معمولاً در نروژ اسلحه حمل نمی‌کنند نیز دستور داده شد تا خود را مسلح کنند.

راجر برگ رئیس سرویس مخفی نروژ گفته است که مهاجم دستگیر شده از سال ۲۰۱۵ به دلیل گرایش‌های افراط‌گرایانه و تعلق او به یک شبکه اسلام‌گرا تحت نظر سرویس مخفی نروژ بوده و در ماه گذشته نیز مورد بازجویی قرار گرفته است. برگ افزود بازرسان اما به این نتیجه رسیدند که او “نیت خشونت‌آمیزی” نداشته است. به گفته پلیس اسلو، مظنون یک نروژی ۴۲ ساله ایرانی‌تبار است. مقامات امنیتی نروژ گفتند اطلاعاتی وجود دارد که مهاجم وضعیت روحی مناسبی نداشته است.

جان کریستین الدن، وکیل مهاجم دستگیر شده گفته است همانطور که در چنین مواردی رایج هست موکلش احتمالاً باید تحت معاینات روانی قرار بگیرد. فرد دستگیر شده تا کنون از پاسخگویی به سوالات بازپرس امتناع کرده است.

حمله مرگبار در اسلو پایتخت نروژ ساعت یک بامداد روز شنبه ۲۵ ژوئن در سه محل نزدیک به یکدیگر در مرکز اسلو اتفاق افتاد. در این حمله دو نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند که حال دوتن از آنان وخیم گزارش شده است. این تیراندازی مرگبار در آستانه برگزاری رژه سالانه دگرباشان جنسی در اسلو اتفاق افتاد. رژه سالانه دگرباشان جنسی که قرار بود طبق برنامه قبلی ظهر شنبه ۲۵ ژوئن در اسلو برگزار شود نیز لغو شد. با این حال هزاران نفر با در دست داشتن گل و پرچم‌های رنگین‌کمانی در مرکز شهر اسلو رژه رفتند.

ریموند یوهانسن، شهردار اسلو اعلام کرده است که رژه رسمی دگرباشان در تاریخ دیگری برگزار خواهد شد. سیاستمداران و مقامات عالیرتبه نروژ حمله مرگبار اسلو را محکوم کردند. یوناس گار استوره، نخست‌وزیر نروژ، هاکون ولیعهد نروژ و همسرش مته ماریت نیز در محل حادثه در مرکز اسلو حضور یافتند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!