اندونزی جوانان را واکسینه می‌کند

توریست مالزی – اندونزی واکسینه کردن جوانان را راه مقابله با شیوع کرونا می داند به گزارش بی بی سی، اندونزی یک برنامه واکسیناسیون رایگان را برای جلوگیری از...
توریست مالزی – اندونزی واکسینه کردن جوانان را راه مقابله با شیوع کرونا می داند

به گزارش بی بی سی، اندونزی یک برنامه واکسیناسیون رایگان را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و رونق بخشیدن به اقتصاد خود به اجرا در آورده است. اما این کشور رویکرد کاملاً متفاوتی نسبت به دیگران دارد و به جای واکسیناسیون افراد مسن در مرحله اول، پس از واکسینه کردن کارکنان خط مقدم درمان و بهداشت، کارگران کم‌سن‌تر ۱۸ تا ۵۹ ساله را واکسینه خواهد کرد.

رئیس جمهور جوکو ویدودو ، ۵۹ ساله ، اولین شخصی در کشور بود که روز چهارشنبه به او واکسن تزریق شد. اما معروف امین، معاون رئیس جمهوری ، ۷۷ ساله، این واکسن را زود دریافت نمی‌کند چون طبق این برنامه خیلی پیر محسوب می‌شود.

چرا جوانان و بزرگسالان شاغل در اولویت هستند؟
پروفسور امین صوباندریو که استراتژی “اول جوانان را واکسینه کنید”را به دولت توصیه کرده، معتقد است که اولویت دادن به افراد شاغل برای مصون شدن در برابر این بیماری منطقی است “زیرا آنها کسانی هستند که از خانه بیرون می‌روند و به همه جا می‌روند و سپس شب به خانه نزد خانواده خود باز می‌گردند.” ما کسانی را که احتمال دارد ویروس را منتشر کنند، هدف قرار می‌دهیم. او استدلال می‌کند که این رویکرد بهترین شانس را برای دستیابی به ایمنی گروهی به کشور خواهد داد، اتفاقی که در صورت ایمن کردن بخش زیادی از جامعه از طریق واکسیناسیون یا شیوع گسترده بیماری رخ می‌دهد.

تصور می شود که ۶۰-۷۰٪ از جمعیت جهان باید ایمن شده باشند تا ویروس کرونا به راحتی متوقف شود. با این حال، اگر انواع جدید قابل انتقال بیشتر به طور گسترده شیوع یابد، این ارقام به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

پروفسور صوباندریو گفت: “این هدف طولانی مدت است – اما ما فعلا حداقل شیوع ویروس را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهیم تا همه گیری کنترل شود و بتوانیم اقتصاد را مجدداً راه بیاندازیم.”

اندونزی با ۲۷۰ میلیون نفر جمعیت، بالاترین میزان ابتلا به کرونا را در میان کشورهای جنوب شرق آسیا دارد. براساس داده‌های دولت ، ۸۰٪ موارد ابتلا در میان جمعیت شاغل است. در حالی که مدارس و ادارات دولتی برای تقریباً یک سال تعطیل بوده‌اند، دولت از اعمال محدودیت‌های شدید خودداری کرده است. بیش از نیمی از جمعیت اندونزی در بخش‌های غیررسمی کار می‌کنند، بنابراین برای بسیاری از مردم، گزینه کار از خانه وجود ندارد.

وزیر بهداشت جدید این کشور، بودی گونادی سادیکین، از این استراتژی دفاع کرد و اصرار دارد که این فقط برای حمایت از اقتصاد نیست بلکه “محافظت از مردم و هدف قرار دادن کسانی است که احتمال دارد این ویروس را بگیرند و آن را شیوع دهند.” ما بر روی افرادی تمرکز کرده‌ایم که به عنوان بخشی از کار خود مجبورند با افراد زیادی ملاقات کنند؛ به طور مثال رانندگان تاکسی یا پلیس و ارتش. بنابر این، من نمی‌خواهم مردم فکر کنند که این فقط به خاطر اقتصاد است. این به دلیل محافظت از مردم است.”

دولت همچنین استدلال می‌کند که از برخی افراد مسن حمایت خواهد کرد. دکتر سیتی نادیا طارمیزی، سخنگوی وزارت بهداشت برای برنامه واکسیناسیون کرونا، گفت: “ایمن سازی افراد شاغل در یک خانه به این معنی است که آنها ویروس را به خانه، جایی که نزدیکان مسن‌تر آنها هستند، وارد نمی‌کنند.” بیشتر افراد مسن در اندونزی با بستگان خود که از نسل‌های مختلف هستند، زندگی می‌کنند و جدا کردن آنها از بقیه خانواده اغلب غیرممکن است. بنابراین، این یک مزیت اضافی این روش است که با واکسیناسیون افراد ۱۸-۵۹ ساله ، ما همچنین می‌توانیم از سالخوردگانی که با آنها زندگی می‌کنند، حمایت کنیم.

اما موفقیت چنین برنامه‌ای منوط به آن است که این واکسن بتواند علاوه بر مصون کردن افراد، از انتقال این ویروس هم جلوگیری کند. پروفسور رابرت رید ، یکی از اعضای کمیته واکسیناسیون (JCVI) که به بخش‌های بهداشت بریتانیا در مورد واکسیناسیون مشورت می‌دهد گفت: “ما صرفا هنوز چنین اطلاعاتی را نداریم.” دلیل اینکه بریتانیا به سراغ جمعیت جوان نرفته است، اول این است که آنها با ابتلا به کرونا، بیماری شدید نمی‌گیرند و دوم این که ما هنوز نتوانسته‌ایم اثبات کنیم که واکسن‌ها در جلوگیری از انتقال ویروس هم موثر هستند.

به گفته پروفسور رابرت رید، روش اندونزی به واکسیناسیون در حجم بسیار بالایی نیاز دارد – حداقل ۵۰٪ جمعیت تا بتواند از ابتلای افراد مسن و مرگ آنها جلوگیری کند. این احتمال وجود دارد که اگر آنها به میزان بسیار بالایی مردم را واکسینه کنند، تاثیری در جلوگیری از انتقال داشته باشد ، اگرچه هنوز به وضوح آن را ندیده‌‌ایم.

اندونزی چه آزمایشاتی را انجام داده است؟
بخشی از دلیل اتخاذ این رویکرد منحصرد به فرد توسط اندونزی این است که این کشور هنوز واکسن اصلی مورد استفاده خود را بر روی افراد مسن آزمایش نکرده است. بخش عمده جمعیت اندونزی جوانان هستند اما این کشور میزان کمی برای بهداشت هزینه می‌کند. اندونزی عمدتا به واکسن سینوواک چین برای مصون کردن جمعیت خود متکی است و تا کنون سه میلیون دوز از ۱۲۵ میلیون دوز واکسنی که به این کشور وعده داده شده را تحویل گرفته و این واکسن‌ها در مراکز بهداشتی سراسر این کشور توزیع شده است.

اندونزی می‌گوید که واکسن چینی تا ۶۵.۳ در صد افراد را در برابر کرونا ایمن می‌کتند. اما دولت این کشور آزمایش این واکسن را که در چارچوب آزمایش چند ملیتی سینوواک صورت گرفته فقط بر روی افراد ۱۸ تا ۵۹ ساله انجام داده است.

دکتر نادیا گفت: هر کشوری می‌تواند آزمایش را بر روی گروه سنی متفاوتی انجام دهد و از اندونزی خواسته شده که آزمایش را روی جمعیت شاغل انجام دهد. آنها به محض اینکه اطلاعات سایر کشورهای شرکت کننده در این آزمایش را دریافت کنند، در مرحله دوم واکسیناسیون، واکسینه کردن افراد مسن را شروع می‌کنند. اما حتی اگر از آنها خواسته می‌شد آن را روی افراد بالای ۶۰ سال آزمایش کنند، آنها احتمالاً ابتدا روی ایمن‌سازی افراد شاغل تمرکز می‌کردند زیرا معتقدند که این کار از بیشتر مردم محافظت می‌کند.

نظر دانشمندان در مورد این آزمایش چیست؟
پیتر کولینون، استاد بیماری‌های عفونی در دانشگاه ملی استرالیا گفت: ما نمی دانیم که آیا این روش موثر است یا خیر؟ اما او گفت تغییر در نحوه ارائه واکسن متناسب با شرایط یک کشور امری منطقی است. اگر شما در یک کشور در حال توسعه هستید، می توانم درک کنم که چگونه در پیش گرفتن یک سیاست حمایت از بزرگسالان جوان یعنی کسانی که ممکن است ویروس را بیشتر شیوع دهند، می تواند یک روش منطقی باشد، زیرا واقعاً نمی‌توانید به مردم بگویید در خانه بمانند.

پروفسور رید با این نکته موافق است. او می‌گوید: “این در اختیار ما کشورهای ثروتمند غربی نیست که به کشورهای دیگر دنیا بگوییم که چه کاری باید انجام دهند”. او گفت که فکر می‌کند رویکرد اندونزی “ممکن است کار درستی برای کشورشان باشد” و تاکید کرد که در سطح جهانی هیچکس مطمئن نیست که در حال حاضر کار صحیح چیست.

پروفسور دیل فیشر از بیمارستان دانشگاه ملی گفت اندونزی “رویکرد عملی” را در پیش گرفته است. مقامات اندونزی گفته‌اند که ما می‌خواهیم این گروه سنی را که داده‌های آن را داریم واکسینه کنیم. این یک گروه در دسترس است و مطمئناً به کار و کسب این کشور کمک می کند.

اندونزی چگونه مقابله می‌کند؟
برنامه بلند پروازانه اندونزی اقدامی آسان نخواهد بود. این کشور چهارمین کشور پر جمعیت جهان است که در مجمع الجزایر وسیعی در نزدیکی خط استوا گسترش یافته است، بنابراین چالش‌های مهم لجستیکی از نظر نگهداری واکسن در دمای لازم وجود دارد. و کارشناسان بهداشت هشدار می‌دهند که سیاست دولت مبنی بر تمرکز بر روی واکسن و انجام ندادن اقدامات دیگر برای مهار این ویروس بسیار خطرناک است، زیرا با افزایش موارد ابتلا به کرونا سیستم بهداشت این کشور به شدت تحت فشار است. قبرستانهای جاکارتا، پر است و بیمارستان‌ها می گویند که آنها برای مقابله با تعداد زیاد بیماران تلاش می کنند.

دکتر دیکی بودیمان، متخصص بهداشت عمومی ، از دانشگاه گریفیت استرالیا گفت که دولت باید با تقویت آنچه او استراتژی بنیادی همه‌گیری می‌نامد یعنی آزمایش، ردیابی و درمان و اعمال مقررات فاصله اجتماعی، اقدامات بیشتری در جهت حمایت از افراد آسیب‌پذیر انجام دهد.

سیترا پرستوتی، روزنامه‌نگار محلی در جاکارتا، که به تازگی از ابتلای به کرونا بهبود یافته است، گفت: با ابتلای جمعی خانواده‌ها به کرونا بیرون رفتن از خانه مانند ورود به یک منطقه جنگی است – به نظر می‌رسد هیچ کجا برای ما به اندازه کافی امن نیست. او گفت که نحوه اطلاع‌رسانی بهداشتی به مردم گیج کننده و متناقض بوده است. “از یک سو مردم تشویق می‌شوند که در تعطیلات در خانه بمانند از سوی دیگر هتل‌ها تخفیف می‌دهند و هیچ محدودیتی در حمل و نقل وجود ندارد.”او گفت: بعد از گزارش موضوع ابتلای خود به کرونا به مقامات بهداشت محلی، هیچ پیگیری و ردیابی و آزمایشی صورت نگرفته است. بنابراین من نمی دانم که آیا در داده‌های کلی مربوط به کرونا قرار گرفته‌ام یا نه”. “من فکر می‌کنم بسیاری از مردم این واکسن را یک راه آسان برای درمان، مانند درمان کل بیماری، مانند نجات‌دهنده نهایی می‌دانند.

آیا واکسنها حلال هستند؟
ژلاتین مشتق شده از خوک به عنوان یک تثبیت کننده در برخی واکسنها استفاده می شود اما مصرف گوشت خوک برای مسلمانان که حدود ۹۰٪ از جمعیت اندونزی را تشکیل می دهند ممنوع است. و پیامهایی در اندونزی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که حاکی از آن است که واکسن سینوواک حاوی عناصری از میمون است.

ویدودو ، رئیس جمهوری اندونزی که خود مسلمان است، گفته است که این موضوع مهمی نیست زیرا این یک وضعیت اضطراری است، اما برخی از مردم به دنبال دستورالعمل‌های مذهبی بوده‌اند. شورای علمای اندونزی یا (MUI) که در چنین مواردی تصمیم می‌گیرد بحث‌های طولانی را انجام داد و پس از یک بررسی دقیق، حلال بودن واکسن سینوواک را اعلام کرد.

پیش از این ، ۳۰-۴۰٪ از افرادی که از سوی وزارت بهداشت مورد نظرسنجی قرار گرفتند در مورد واکسن کووید۱۹ ابراز تردید کرده بودند و ۷٪ گفته بودند که مایل به واکسیناسیون نیستند. دکتر نادیا گفت نگرانی در مورد حلال بودن یا نبودن واکسن یکی از دلایل اصلی آن بود. خدا را شکر که این مساله حالا حل شده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

5 × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!