انور ابراهیم، از زندان تا برگشت به صحنه سیاست مالزی

توریست مالزی – انور ابراهیم رئیس حزب عدالت مردم که در انتخابات میاندوره ای پارلمان مالزی پیروز شد، امروز با حضور در مجلس نمایندگان سوگند خورد تا پس از...
توریست مالزی – انور ابراهیم رئیس حزب عدالت مردم که در انتخابات میاندوره ای پارلمان مالزی پیروز شد، امروز با حضور در مجلس نمایندگان سوگند خورد تا پس از سالها به عرصه سیاسی این کشور بازگردد و مسیر قانونی وی برای جانشینی ماهاتیر محمد هموار شود.

انور ابراهیم، از زندان تا برگشت به صحنه سیاست مالزی
به گزارش ایرنا، مالزی درسال جاری دو انقلاب آرام و انتخاباتی را پشت سر گذاشت . نخستین انقلاب پارلمانی منجر به بازگشت ماهاتیر محمد پس از تقریبا دو دهه و دومی منجر به بازگشت انور ابراهیم به عرصه سیاسی و اجرایی این کشور شد.
انور ابراهیم در نخستین ساعات امروز با حضور در مجلس نمایندگان مالزی در مراسم ویژه ای به عنوان یکی از نمایندگان خانه ملت سوگند یاد کرد. وی دو روز پیش با شرکت در انتخابات ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) میان دوره ای مجلس مالزی از منطقه پورت دیکسون در غرب این کشور توانست ۶ نفر دیگر از رقبای خود را در این منطقه از احزاب پاس، آمنو و همچنین رقبای مستقل شکست دهد.
براساس اعلام مسئولان برگزار کننده انتخابات، انور ابراهیم ۷۱ ساله توانست بیش از ۵۸ درصد از آرای منطقه پورت دیکسون را به خود اختصاص دهد که یک پیروزی با اکثریت در این انتخابات محسوب می شود.

قوه مقننه مالزی
قوه مقننه مالزی از دو مجلس نمایندگان (سفلی) و سنا (علیا) تشکیل شده است .
از ۷۰ سناتور مجلس سنا ۲۶ نفر توسط دولت های ۱۳ ایالت مالزی ، ۲۶ نفر توسط پادشاه و دو نفر دیگر از مناطق فدرالی مالزی برای یک دوره سه ساله به این مجلس راه می یابند.هر سناتور می تواند فقط دو دور به مجلس سنا راه پیدا کند.
دوره مجلس نمایندگان مالزی نیز پنج ساله است که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم وارد آن می شوند.
در چهاردهمین انتخابات مجلس نمایندگان مالزی ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد توانست ۱۱۳ کرسی از ۲۲۲ صندلی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص دهد.
قوه مقننه در مالزی نقش بسیار حیاتی را در فعالیت های سیاسی و اجرایی این کشور دارد زیرا تمام دولتمردان این کشور جنوب شرق آسیا باید از مسیرپارلمان به کابینه و مسئولیت های اجرایی وارد شوند.

انور ابراهیم و هشتمین جایگاه نخست وزیری مالزی
ماهاتیر و انور درجریان چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی اختلاف ها را پس از ۲۰ سال را کنار گذاشته و با ایجاد ائتلافی چهارگانه تحت عنوان «ائتلاف امید» توانستند در انتخابات ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) پیروز میدان باشند. این ائتلاف به رهبری ماهاتیر محمد به عنوان یکی از تغییرات مهم سیاسی در این کشور از زمان استقلال در سال ۱۹۷ تاکنون ارزیابی شده است.
انور سالیان متمادی به اتهام اخلاقی محاکمه و زندانی شده بود. اتهامی که او هیچ گاه آن را نپذیرفت و آن را اقدامی سیاسی علیه خود اعلام کرد.
ائتلاف پاکاتان هاراپان به رهبری ماهاتیر محمد توانست در چهاردهمین انتخابات سراسری ائتلاف حاکم باریسان نشنال به رهبری نجیب رزاق را شکست داد و به عنوان نخست وزیر هفتم مالزی پس از حدود دو دهه به عرصه قدرت سیاسی این کشور بازگردد.
اما پاکاتان هاراپان که مجموعه از گروههای مخالف دولت از جمله عدالت مردم به رهبری انور را در خود جای داده بود، از همان ابتدا اعلام کرد که ماهاتیر محمد پس از دوسال نخست وزیری ، این جایگاه را به انور ابراهیم تحویل خواهد داد.
ماهاتیر محمد که در دو هفته اخیر در رقابت های انتخاباتی انور ابراهیم شرکت کرده بود از انور ابراهیم برای ورود به مجلس رسما حمایت کرد. پس از اعلام پیروزی انور در انتخابات پورت دیکسون ماهاتیر محمد اعلام کرد که از نتایج انتخابات راضی و خوشحال است و دولت را تا سال ۲۰۲۰ ( دو سال آتی ) به انور تحویل خواهد داد.
زندگی سیاسی انور ابراهیم در دو دهه اخیر به گونه ای بوده که وی همواره به عنوان یکی از مخالفان دولت های وقت فعالیت داشته است. وی در دوران زندگی سیاسی خود شاهد فراز و نشیب های زیادی بوده و با اتهامات فساد و مسائل اخلاقی دوبار نیز راهی زندان شده است.
انور در آخرین بار در سال ۲۰۱۵ به اتهام مسائل اخلاقی که هیچگاه آنها را قبول نکرد محکوم به ۵ سال زندان شد اما امسال با حمایت ماهاتیر محمد و درخواست عفو از پادشاه این کشور از زندان آزاد و مورد عفو قرار گرفت.
صندلی که انور ابراهیم در مجلس نمایندگان مالزی برآن تکیه زد ، پیشتر به دانیل بالاگوپال از پورت دیکسون تعلق داشت که وی برای ورود انور از سمت خود استعفا داد.
ناظران داخلی این اقدام را گامی برای ایجاد فرصت های قانونی برای انور ابراهیم به منظور نیل به جایگاه نخست وزیری هشتم در مالزی ارزیابی کردند.

برنامه های انور ابراهیم
انور پس از پیروزی در انتخابات مجلس اعلام کرد که مهمترین برنامه هایش به عنوان نماینده پارلمان مالزی، ایجاد اصلاحات در مجلس سفلی ( نمایندگان) و حمایت از برنامه های دولت ماهاتیر دراین مرکز است.
نخستین برنامه ای که انور ابراهیم با حضور در مجلس مالزی آن را مورد پیگیری قرار خواهد داد، لایحه بودجه ۲۰۱۹ (سال آینده) این کشور است که توسط دولت ماهاتیر محمد به مجلس ارائه شده است.
انور در مجلس به خبرنگاران گفت که مهمترین اولویت وی کمک به دولت برای اجرای مانیفست پاکاتان هاراپان به منظور ایجاد اصلاحات در مجلس خواهد بود.
وی گفت: به طور سنتی مجلس همواره نقش امضا کننده تمام لوایح دولت را داشته است.نمایندگان درمجلس بحث می کنند اما عمدتا لوایح دولت به امضای نمایندگان می رسد.
انور با ابراز خوشحالی از بازگشت به مجلس مالزی گفت که در گذشته هر از گاه از حقوق خود برای بازگشت به مجلس محروم شده وراهی زندان شدم و دسترسی به دادگاه تجدید نظر برای ارائه یک حکم عادلانه نداشتم .
وی در مورد نقش خود در دولت و نخست وزیر آتی مالزی گفت : به دکتر ام ( ماهاتیر) اعلام کردم که دولت کنونی را حمایت خواهم کرد و برنامه های خود را صرف ایجاد اصلاحات در پارلمان خواهم کرد.
رئیس حزب عدالت مردم مالزی تاکید کرد : باید به دولت اجازه داد بدون هیچ فشاری به کار و برنامه های خود ادامه دهد.
وی گفت: آنگونه که پیشتر نیز مطرح کرده به دنبال کسب هیچ مقامی در کابینه ماهاتیر محمد نیست.
نخست وزیر احتمالی هشتم مالزی همچنین تاکید دارد که هیچ عجله‌ای برای جانشینی ماهاتیر محمد ندارد زیرا کشور اکنون نیاز به ثبات و یک رهبر قوی دارد و می خواهم اطمینان حاصل کنم که ماهاتیر در موقعیت خود کاملا موثر است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!