ایران؛ رونمایی از ۱۰۰ هزار تومانی جدید با چهار صفر کمرنگ

توریست مالزی – رئیس بانک مرکزی ایران در یک برنامه تلویزیونی از ۱۰۰ هزار تومانی جدید رونمایی کرد. به گزارش یورونیوز، عبدالناصر همتی با اشاره به اینکه چهار صفر...
توریست مالزی – رئیس بانک مرکزی ایران در یک برنامه تلویزیونی از ۱۰۰ هزار تومانی جدید رونمایی کرد.

به گزارش یورونیوز، عبدالناصر همتی با اشاره به اینکه چهار صفر این ۱۰۰ هزار تومانی (یک میلیون ریالی) کم رنگ‌تر از دو صفر دیگر، در گوشه بالای آن درج شده است تاکید کرد که این اقدام برای حذف چهار رقم از پول ملی انجام شده است. با این حال در گوشه پایین چک پول ۱۰۰ هزار تومانی، تنها رقم ۱۰۰ درج شده است.

بانک مرکزی ایران پیشنهاد حذف چهار صفر از پول ملی را ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۷ به دولت ارائه کرده بود. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ پس از تصویب هیئت وزیران، این لایحه را به مجلس ارسال کرده بود. در نهایت نمایندگان مجلس ایران اردیبهشت سال گذشته کلیات لایحه دولت را تصویب کردند.
وعده همتی: قیمت ارز را همین امروز و فردا پائین می‌آوریم

به گزارش دویچه وله، رئیس کل بانک مرکزی بهای واقعی ارز را بسیار پائین‌تر از قیمت بازار خواند و وعده داد این وضع به زودی تغییر کند. در چند روز گذشته شمار دیگری از مسئولان ارشد حکومتی درباره “گشایش اقتصادی” وعده‌های مشابهی داده‌اند.

رئیس جمهوری حسن روحانی ۱۵ مرداد از احتمال به نتیجه رسیدن طرحی خبر داد که در آینده نزدیک “گشایشی از نظر اقتصادی در کشور” به وجود می‌آورد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی یک روز بعد ادعا کرد: «خبرهای خوبی در حوزه سامان بخشی به اقتصاد در راه است و آینده خوبی را پیش‌رو داریم. مردم از هفته آینده پیش درآمد طرح‌های جدیدی که مد نظر است را خواهند دید و شاهد آغاز یک تحول در حوزه ثبات اقتصادی خواهیم بود.»

در ادامه این وعده‌ها که برخی دیگر از اعضای کابینه آن را به شکل‌های متفاوتی مطرح کرده‌اند، رئیس کل بانک مرکزی شامگاه ۱۷ مرداد در یک برنامه تلویزیونی بهای ارز در بازار آزاد را بسیار بالاتر از قیمت‌های واقعی خواند و وعده داد ظرف یکی دو روز قیمت ارز را کاهش دهد.

امروز و فردایی که گذشت
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عبدالناصر همتی در واکنش به گمانه‌زنی‌ها مبنی بر رها سازی قیمت ارز برای جبران کسری بودجه گفت: «همین امروز و فردا قیمت ارز را پایین خواهیم آورد و به مردم نشان خواهیم داد که دولت هیچ وقت به دنبال گران کردن ارز برای تامین کسری بودجه نبوده است.»

روز پنج‌شنبه بهای فروش هر دلار آمریکا در صرافی ملی ۲۳ هزار تومان اعلام شده بود. “امروز و فردا”یی که رئیس کل بانک مرکزی وعده پائین آوردن قیمت ارز در آنها را داده بود هر دو تعطیل رسمی بوده‌اند و برای عیار سنجی سخنان همتی باید منتظر تحولات بازار در روز یک‌شنبه ۱۹ مرداد بود.

بانک مرکزی در هفته‌های اخیر با تزریق مقداری ارز موفق شده بود تا حدود جلوی افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها را بگیرد. شرط ادامه این کار وجود منابع جدید است که رئیس کل بانک مرکزی نسبت به دست‌یابی به آنها ابراز خوش‌بینی می‌کند. چشم امید بانک مرکزی از طرفی به آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده، و از طرف دیگر به بازگشت ارز حاصل از فعالیت صادرکنندگان ایرانی است که به کشور بازنگشته و میزان آن تا مدتی پیش حدود ۲۷ میلیارد دلار اعلام می‌شد.

ارز صادراتی و “اخلالگرایان بازار”
عبدالناصر همتی می‌گوید از این ارزها حدود دو و نیم میلیارد دلار به تازگی بازگردانده شده و از طریق سامانه نیما در اختیار واردکنندگان قرار گرفته و “این کار حتماً به آرامش بازار کمک می‌کند”. به گفته همتی نام ۲۵۰ نفر از کسانی که ارز صادرات را بازنگردانده‌اند در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته و عده‌ای از آنها بازداشت شده‌اند. او این افراد را “اخلالگران بازار ارز” و مورد حمایت کشورهای حاشیه خلیج فارس خواند. ظاهرا بر همین مبناست که رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید مسئله ارز فقط اقتصادی نیست و بلکه همزمان “مسئله‌ای امنیتی، سیاسی و اقتصادی است و نهادهای امنیتی نیز باید در این زمینه همکاری کنند”

همتی با اشاره به ارزهای بلوکه شده ایران در کشورهایی نظیر کره جنوبی گفت: «کشورهای دیگر تحت تاثیر آمریکا سنگ‌اندازی می‌کنند اما اقداماتی را انجام داده‌ایم و در برخی نقاط گشایش‌هایی صورت گرفته، در برخی موارد نیز در حال تلاش هستیم اما در مجموع وضعیت خوبی داریم.» رئیس شورای پول و اعتبار درباره این که این “گشایش‌ها” چگونه صورت گرفته توضیح بیشتری نداد. مسئولان دیگر حکومتی نیز در این باره سخن گفته‌اند.

تکرار وعده‌های “گشایش” در آینده نزدیک
حسن روحانی در نشست ۱۵ مرداد هیئت دولت گفت: «در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود انشاءالله دوشنبه هفته آینده که ادامه جلسه خواهد بود، این طرح به نتیجه برسد و اگر به نتیجه برسد و مقام معظم رهبری موافقت کند و ما اعلام کنیم، گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد و دست دولت مقداری باز می‌شود.»

رئیس مجلس هم که وعده اعلام “خبرهای خوب” در هفته آینده را داده ظاهرا به مذاکرات و توافق‌های همین جلسه که خود در آن حضور داشته استناد کرده است.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی شامگاه پنج‌شنبه در مراسم خداحافظی با خودروی پراید گفت “علامت‌هایی از کشور‌های اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده‌ایم” که نشان می‌دهند “در روز‌های پایانی تحریم قرار داریم”.

واعظی بدون تشریح این علامت‌ها و کشورهای ارسال‌کننده آنها تاکید کرد “ماه‌های آینده وضع به مراتب بهتر می‌شود”. تا کنون به طور رسمی علت خوش‌بینی و مبنای وعده‌های مسئولان ارشد حکومتی درباره بهبود وضعیت در آینده نزدیک روشن نشده است.

مذاکره با آمریکا با میانجیگری المان؟
همزمان با این تحولات، پایگاه اطلاع‌رسانی النشره لبنان در خبری که در رسانه‌های داخلی ایران بازنشر شده ادعا کرد که تهران و واشنگتن، سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آستانه مذاکرات جدیدی هستند.

به گزارش اعتماد آنلاین، النشره به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شده که مذاکرات میان آمریکا و ایران با میانجیگری آلمان از مدتی پیش آغاز شده و “با قدرت پیش می‌رود”. پیش از این شایعاتی درباره مذاکرات غیررسمی و غیرعلنی میان نمایندگان جمهوری اسلامی و ایالات متحده مطرح شده بود که اغلب مربوط به یک مسئله مشخص بوده و در مورد تبادل زندانیان تا حدودی علنی شد.

رهبر جمهوری اسلامی که تصمیم‌گیرنده نهایی درباره سیاست‌های کلان خارجی ایران است بارها با مذاکره با آمریکا مخالفت کرده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

3 × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!