ایران: هواپیمای اوکراینی در پی خطای انسانی هدف قرار گرفته است

توریست مالزی – ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرده که هواپیمای مسافربری اوکراینی “بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد” هدف پدافند ضدهوایی قرار گرفته...
توریست مالزی – ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرده که هواپیمای مسافربری اوکراینی “بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد” هدف پدافند ضدهوایی قرار گرفته و سرنگون شده است.

به گزارش بی بی سی، خبرگزاری‌های ایران صبح شنبه، یازدهم ژانویه – هیجدهم دی ماه، با صدور اطلاعیه ای از ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور ساقط شدن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بر اثر اصابت موشک ضد هوایی اعلام کردند.

این در حالی است که مقام های ایرانی طی دو روز گذشته بارها اخبار و ادعای مقام های کشورهای غربی درباره شواهد مرتبط با هدف قرار گرفتن این هواپیما را قویا تکذیب و آن را غیر ممکن خوانده بودند.

در بیانیه ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران آمده است: “در ساعات پس از انجام عملیات موشکی، پرواز های جنگی نیروهای تروریست آمریکایی در پیرامون کشور افزایش یافته و برخی اخبار نیز از مشاهده اهداف هوایی به سمت مراکز راهبردی در کشور به واحدهای دفاعی واصل و اهداف متعددی در برخی صفحات رادار مشاهده شد که موجب حساسیت بیشتر در مجموعه‌های پدافند هوایی گردیده است. در چنین شرایط حساس و بحرانی، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی(ره) حرکت نموده و درهنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد.”

این بیانیه در حالی صادر شد که مقام‌های ایران در دو روز گذشته بارها تاکید کرده بودند که هیچ موشکی در زمان سانحه سقوط بویینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین شلیک نشده است.

بیانیه ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران صبح شنبه در حالی صادر شد که روز جمعه خبرگزاری‌های این کشور نوشته بودند نخستین نتایج تیم تحقیقاتی مشترک میان ایران و اوکراین منتشر خواهد شد.

پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌یف بامداد چهارشنبه دقایقی پس از ترک فرودگاه امام خمینی در جنوب تهران در حالی که آشکارا آتش گرفته بود سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن که اکثرا ایرانی بودند کشته شدند.

یک روز پس از آن مقام های آمریکایی و در پی آن جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اعلام کردند که شواهدی به دست آورده‌اند که از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی بر اثر موشک زمین به هوا حکایت دارد.

اما ایران با رد این ادعاها گفته بود که نقص فنی علت سقوط این هواپیما بوده است.

این سانحه دلخراش تنها ساعتی پس از آن روی داد که سپاه پاسداران ایران اعلام کرد بامداد چهارشنبه در دو حمله موشکی مجزا به دو پایگاه هوایی عراق که میزبان نیروهای آمریکایی هستند حمله موشکی کرده و به انتقام قتل هدفمند قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، ۲۲ موشک به سوی این پایگاه‌ها در استان های انبار و اربیل پرتاب کرده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

نه + سیزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!