اینستکس در حال پردازش نخستین تراکنش مالی با ایران

توریست مالزی – وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع شرکت‌کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام، گزارش داد؛ اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند که اینستکس عملیاتی شده و در حال پردازش نخستین...
توریست مالزی – وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع شرکت‌کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام، گزارش داد؛ اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند که اینستکس عملیاتی شده و در حال پردازش نخستین تراکنش با ایران است.
به گزارش ایرنا، خبرنگار این رسانه در صفحه توییتری خود نوشت: مقامات چینی به نقل از سه کشور اروپایی عضو برجام گفته‌اند؛ اینستکس عملیاتی شده و چین نیز به‌عنوان طرف سوم برای پیوستن به این ساز وکار ابراز علاقه کرده است.
لورنس نورمن افزود: طرف چینی گفته که سیاست آمریکا مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران را نمی‌پذیرد؛ چرا که نفت ایران بخش مهمی از امنیت انرژی چین را تأمین می‌کند.
نورمن همچنین به نقل از مقامات چینی گزارش داد: ایرانیان اعلام کرده اند که به برجام پایبند می‌مانند اما درباره اجرای کامل تعهدات خود تحت این توافق اشاره نکردند.
میخائیل اولیانوف در توییتر خود نوشت: نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین را می‌توان تا اندازه‌ای رضایت‌بخش توصیف کرد. البته هرچند پیشرفتی حاصل نشد اما قطعاً یک شکست نبود. همه شرکت‌کنندگان بر تعهد کامل به برجام به رغم وجود مشکلات تأکید کردند.
عراقچی گفت: نشست کمیسیون مشترک برجام قدمی رو به جلو اما ناکافی بود و انتظارات ایران را بر نیاورد.
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: اینستکس فعلا ماشین زیبای بدون بنزین است.

مکرون: حتی اگر ایران برجام را نقض کند، اروپا به تحریم روی نمی‌آورد
یورونیوز، امانوئل مکرون این سخنان را در پایان نشست جی‌۲۰ اعلام کرد
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت حتی اگر ایران برجام را زیر پا بگذارد، اروپا برنامه‌ای فوری برای پیروی از آمریکا و بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران ندارد.
آقای مکرون که در پایان نشست جی‌۲۰ با خبرنگاران سخن می‌گفت تاکید که اروپا همچنان به برجام پایبند است و اگر ایران این توافق را نقض کند، اروپائیان همچنان بر اساس سازوکارهای پیش‌بینی شده در برجام عمل خواهند کرد.
رئیس‌جمهور فرانسه در عین حال افزود که در هر صورت، ایران اجازه نخواهد داشت، سلاح هسته‌ای داشته باشد.
به نوشته روزنامه وال‌استریت‌ ژورنال، مقام‌های آمریکایی در چند روز اخیر مذاکراتی با مقام‌های اروپایی انجام داده‌اند و از آنها خواسته‌اند تا به دلیل حملات اخیر به نفتکش‌ها و همچنین سرنگون شدن یک پهپاد آمریکایی، تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کنند.
ایران دست داشتن در حملات و انفجارهای نفتکش‌ها را رد کرده، اما تایید کرده که یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کرده است. به گفته مقام‌های ایرانی، این پهپاد بعد از آن سرنگون شد که به وارد حریم هوایی ایران شد و به هشدارهای نظامیان ایران نیز توجه نکرد.
خروج آمریکا از توافق برجام و بازگرداندن تحریم‌هایی سخت‌گیرانه علیه ایران موجب شده تا اجرای بخش‌هایی از این توافق مبنی بر سهولت داد و ستد خارجی با ایران، با مشکل روبه‌رو شود.
ایران نیز اعلام کرد که بر اساس بندهایی از این توافق به باقی امضاکنندگان ۶۰ روز مهلت می‌دهد تا برای حل این مشکل راهی پیدا کنند.
یکی از تهدیدهای ایران این است که اگر در پایان این مهلت، اقدامات کافی برای حل مشکل صورت نگیرد اجرای بخش‌هایی از برجام را متوقف می‌کند.
این موضوع روز شنبه با تهدید متقابل دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روبه‌رو شد و او گفت، اگر ایران به غنی‌سازی اورانیوم روی بیاورد، آمریکا تلافی خواهد کرد. او مشخص نکرد که آمریکا دقیقا چه اقدامی در جواب ایران انجام خواهد داد.
در جریان آخرین نشست گروه جی‌۲۰ که در شهر اوزاکای ژاپن برگزار شد، امانوئل مکرون و تعدادی دیگر از رهبران جهان با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره ایران مذاکراتی انجام دادند.
آقای مکرون گفت که در این دیدار، آقای ترامپ از تمایلش برای دیدار با ایرانی‌ها صحبت کرده است.
رئیس‌جمهور فرانسه ادامه داد: “من (در پاسخ به ترامپ) گفتم قطعا. هرکسی می‌تواند با آنها (ایرانی‌ها) ملاقات کند. من مشکلی با صحبت کردن ندارم. من فکر می‌کنم مذاکره عالی است.”
امانوئل مکرون پیشتر گفته بود، کاهش تنش میان ایران و آمریکا یکی از اهداف اصلی اوست، اما در عین حال تاکید کرده بود که با بخشی از نگرانی‌ها درباره دسترسی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای با دونالد ترامپ موافق است.
فرانسه در کنار بریتانیا و آلمان، سه متحد اروپایی آمریکا هستند که همچنان به برجام پایبند مانده‌اند. این سه کشور تلاش کردند که رئیس‌جمهور آمریکا را از خروج از برجام منصرف کنند که موفق نشدند.
دونالد ترامپ اصرار داشت که توافق برجام یک “توافق بد” است و بعد از خروج به جمهوری اسلامی اعلام کرد که اگر با او مذاکره کنند، یک “توافق بسیار بهتر” در انتظارشان خواهد بود.
اما آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد. تحریم‌های شدید علیه ایران موجب شده تا فروش نفت ایران کاهش یابد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار × 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!