بازتاب جهانی حضور زنان در “آزادی” پس از ۴۰ سال

توریست مالزی – حضور زنان برای تماشای دیدار ایران و بولیوی در ورزشگاه آزادی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت. به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در دیداری...
توریست مالزی – حضور زنان برای تماشای دیدار ایران و بولیوی در ورزشگاه آزادی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت.
به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در دیداری دوستانه موفق شد با نتیجه ۲ بر یک بولیوی را در ورزشگاه آزادی شکست دهد. در این دیدار بعد از مدت‌ها بانوان در ورزشگاه آزادی حاضر شدند تا طلسم حضور بانوان در ورزشگاه آزادی شکسته شود. این حضور بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت.

دویچه وله
بازی دوستانه ایران و بولیوی مسابقه‌‌ای تعیین‌کننده نبود اما با حضور تماشاچیان زن در صدر خبرها نشست. تماشاچیانی دستچین شده از بازیکنان زن، کارکنان زن فدراسیون و خانواده‌‌های ورزشکاران. گامی رو به جلو یا اقدامی نمایشی؟ بعد از تماشای مسابقات جام جهانی از طریق ویدئو پروژکتور، حق مسلم حضور در ورزشگاه به تعداد محدودی از زنان در دیدار ایران و وبولیوی داده شد. یک دستاورد یا یک مانور تبلیغاتی با حضوری گزینشی؟
ورود گزینش‌ شده شماری از تماشاگران زن در مسابقه فوتبال ایران و بولیوی، برخی رسانه‌ها را به اشتباه انداخت تا آنجا که از رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه آزادی خبر دادند. کسی نپرسید چرا تعدادی از دختران و زنان علاقمند به فوتبال در حالی که استادیوم خالی بود، اجازه ورود نداشتند.
معاون فرهنگی وزیر ورزش در بهار ۹۷ گفته بود طرحی سه مرحله‌ای برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها در دست اقدام است و مرحله اول شامل تماشای مسابقاتی می‌شود که فاقد حساسیت‌های اجتماعی هستند. مسابقه ایران و بولیوی حساسیت خاصی نداشت.
خبرگزاری مهر نوشت سوژه اصلی این مسابقه، سکوی تماشاچیان بود نه زمین بازی. زنان حاضر در ورزشگاه آزادی، عمدتا اعضای تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال زنان و کارکنان زن فدراسیون فوتبال بودند. تازه همین عده را هم شورای تامین استان تایید کرده بود. پایگاه خبری ورزش زنان ایران می‌نویسد گرچه درهای آزادی فقط برای بازیکنان تیم ملی زنان باز شد اما این، یک اتفاق ویژه و نوعی “خط شکنی خفیف” به شمار می‌رود. بازیکنان تیم فوتبال زنان بر اساس درخواست فدراسیون فوتبال مستقیما از اردوی تمرینی به استادیوم آزادی آمدند. تیم ملی زنان زیر ۱۹ سال هم شاهد بازی ایران و بولیوی بود.
خبر آنلاین می‌نویسد حدود ۲۰۰ دختر و زن توانستند مسابقه ایران و بولیوی را در آزادی تماشا کنند. گزارشگر این سایت نوشت: «از اتوبوس پیاده شدیم و ایست بازرسی را رد کردیم. از میان تونلی از سربازان نیروی انتظامی گذشتیم که ایستاده بودند تا آقایانی را که در مسیر درهای ورودی ورزشگاه بودند سریع تر رد کنند و چهره‌های بهت زده مردانی که عادت به دیدن چهره‌های زنانی این چنین شاد در محوطه ورزشگاه را نداشتند.»


فرانس ۲۴
برای اولین بار و در اقدامی بی‌سابقه، به جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ تماشاگر زن اجازه داده شد تا بازی تیم ملی کشورشان برابر بولیوی را تماشا کنند. از سال ۱۹۷۹ بعد از انقلاب اسلامی، از حضور زنان در ورزشگاه‌ها ممانعت به عمل آمد و مسئولان عنوان می‌کردند باید از زنان در برابر جو مردانه ورزشگاه‌ها مراقبت شود. هم‌چنین در طول جام جهانی روسیه نیز به زنان اجازه داده شد تا در ورزشگاه آزادی حاضر باشند و دیدار‌های تیم ملی کشورشان را از مانیتور تماشا کنند.

اکیپ
نشریه معتبر اکیپ با این تیتر که “پیروزی دو سر برد برای ایران” به بازتاب حضور زنان در آزادی این اتفاق پرداخت. در گزارش این نشریه آمده است: پیروزی ایران برابر بولیوی تنها در زمین بازی به دست نیامد و در رابطه با برابری زنان و مردان نیز اتفاق مثبتی در ورزشگاه رخ داد و برای اولین بار زنان اجازه حضور در ورزشگاه را به دست آوردند تا یک برد دیگر برای ایران ثبت شود. این اتفاق برای اولین بار رخ می‌دهد جایی که زنان در قسمتی جداگانه در ورزشگاه اجازه تماشای دیدار تیم ملی کشورشان را به دست آوردند.

Fotbollskanalen
این رسانه سوئدی نیز در بازتاب اتفاق یاد شده نوشت: بالاخره بعد از ۴۰ سال انتظار زنان توانستند دیدار تیم ملی فوتبال کشورشان برابر بولیوی را از نزدیک تماشا کنند. بر همین اساس بستگان بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران، بازیکنان تیم ملی فوتسال و عده‌ای تماشاگر برای اولین بار توانستند به ورزشگاه آزادی راه یابند و دیدار تیم ملی کشورشان را از نزدیک تماشا کنند.

Sun daily & Nation
دو رسانه دیگر انگلیسی نیز ورود زنان ایران به ورزشگاه را بازتاب دادند و آن را اتفاقی خوب و ماندگار برای فوتبال ایران قلمداد کردند که بعد از مدت‌ها انتظار عملی شده است. همچنین رسانه‌های دیگر از جمله لوموند فرانسه، بخش رسانه‌ای گاردین و شبکه‌های توئیتر رسانه‌های ورزشی دنیا نیز این اتفاق را بازتاب داده‌اند.

بانوان ورزشگاه را تمیز کردند
در پایان بازی، بانوان حاضر در ورزشگاه صندلی‌های خود را تمیز کردند. بانوان هواداری که به ورزشگاه آمده بودند بعد از پایان بازی در اقدامی جالب قسمت مربوط به خود را تمیز کرده و آشغال‌ها را داخل پلاستیک جمع‌آوری زباله ریختند.

دادستان کل در ایران: نصحیت می کنم حضور زنان در ورزشگاه تکرار نشود
محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در ایران گفته است “حضور زنان در ورزشگاه‌ آزادی، هیچ توجیه شرعی ندارد، چرا مخالفیم چون گناه صورت می گیرد، تماشای بازی ایراد ندارد اما گناهی که صورت می گیرد جای اشکال است”.
آقای منتظری گفته “نصیحت می‌کنم به مسئولان ورزشی که اگر تکرار شود دستور می‌دهم دادستان تهران ورود کند”.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یازده − 10 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!