بازسازی و زیباسازی سردر سفارت ایران در مالزی

توریست مالزی – بازسازی و زیباسازی سردر سفارت ایران در مالزی با معماری ایرانی ـ اسلامی به همت محمد کاوند، هنرمند برجسته ایرانی در کوالالامپور طراحی و اجرا شد....
توریست مالزی – بازسازی و زیباسازی سردر سفارت ایران در مالزی با معماری ایرانی ـ اسلامی به همت محمد کاوند، هنرمند برجسته ایرانی در کوالالامپور طراحی و اجرا شد.

به گزارش ایکنا، این هنرمند توانمند این اثر ایرانی اسلامی را که در آن آیه ۱۰۳ سوره آل عمران «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا : و همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید» به چشم می‌خورد، با استفاده از کاشی معرق و کاشی هفت رنگ و به شیوه‌ای ضد آب طراحی کرده است تا در مقابل شرایط آب و هوایی استوایی مالزی مقاومت بیشتری داشته باشد.

وی در طول بیش از یک دهه اقامت خود در مالزی با تحقیق در مورد ابزارهای تولید شده توانسته است تغییراتی برای پیشرفت، تنوع و ماندگاری بیشتر در طراحی و اجرای کاشی کاری انجام دهد. کاشی کاری سه بعدی که به صورت برجسته انجام می‌شود از جمله آثار کاوند است که در مالزی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

وی طی سال‌های اولیه اقامت خود در مالزی با ساخت محراب در چند نمازخانه مشهور و سردر ورودی خانه سلطان سلانگور توانست بسیاری از مردم جنوب شرق آسیا را با هنر ایرانی- اسلامی آشنا کند.

با ادامه فعالیت‌های محمد کاوند، بازسازی و مرمت گنبد اصلی موزه هنرهای اسلامی مالزی که بخشی از ساختمان اصلی آن به شمار می‌رود، به وسیله این هنرمند ایرانی بیش از شش ماه زمان بُرد و نتیجه کار باعث شد تا مسئولان این موزه طرح دیگری را برای طراحی و ساخت یک آب نما با الگوهای ایرانی ـ اسلامی و مرمت یک گنبد دیگر را به این هنرمند ایرانی بسپارند.

فعالیت‌ها و سبک کار و نوع کاشی‌کاری این هنرمند ایرانی در کشور برونئی نیز مورد توجه مردم و برخی رسانه‌های این کشور قرار گرفت. دیوارنگاره اسماءالحسنی دیوار سفارت جمهور اسلامی ایران در برونئی که به سبک کاشی کاری سه بعدی انجام گرفته است همچنان در بروئنی مورد استقبال و بازدید مردم بروئنی به عنوان یک اثر هنری قرارمی‌گیرد. اثر اسماء الحسنی وی همچنین مورد توجه ۵ سلطان ایالتی مالزی قرار گرفت و آن‌ها این اثر را به صورت تابلو از وی خریداری کردند.

محمد کاوند همچنین ساخت یک محراب در مسجدی در جاکارتا در اندونزی را به عهده داشته و با استفاده از معرق کاشی و کاشی هفت رنگ، این محراب را به نقوش ایرانی آراسته است. طراحی و ساخت دارالقرآن ایالت ملاکا که تحت نظر خاندان سلطنتی این ایالت اداره می‌شود از دیگر فعالیت‌های این هنرمند ایرانی در مالزی است.

تابلوهای سه بعدی نقوش اسلیمی این استاد ایرانی با سبکی بدیع و رنگ و لعابی جدید در شرق آسیا و نمایشگاه موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور همیشه خوش درخشیده است.

کاوند تاکنون در بیش از ۶۰ نمایشگاه گروهی و انفرادی از جمله آرت اکسپو مالزی، هنر جهان اسلام و نمایشگاه قرآنی ماه رمضان در مالزی و کشورهای منطقه حضور داشته و به معرفی هنر ایرانی پرداخته است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هجده − یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!