بایدها و نبایدهای مالزی

توریست مالزی – مالزی عموماً مکانی راحت و آرام است. اما، ما سنت‌های خود را دارد و از هنگام ورود به کشور باید آنها را رعایت کنند. برخی از...
توریست مالزی – مالزی عموماً مکانی راحت و آرام است. اما، ما سنت‌های خود را دارد و از هنگام ورود به کشور باید آنها را رعایت کنند. برخی از آداب و رسوم متداول عبارتند از:
– اگرچه دست دادن عموماً هم برای مردان و هم زنان قابل قبول است، بعضی از زنان مسلمان معرفی شدن به مردان را تنها با سر تکان دادن و لبخند می‌پذیرند. دست دادن تنها باید از طرف زنان آغاز شود. احوالپرسی سنتی یا سلام، همانند دست دادن با هر دو دست است اما بدون گرفتن دست. مردان هر دو دست خود را جلو آورده و دستان دراز شده دوست خود را به آرامی لمس می‌کنند، و سپس دستان خود را به سمت سینه خود می‌برند به این معنا که از صمیم قلب با شما احوالپرسی می‌کنم. بازدید کننده باید جواب سلام را بدهد.
– هنگام ورود به خانه مالزیایی‌ها، باید کفش‌ها را درآورد.
– نوشیدنی عموماً به مهمانان تعارف می‌شود. قبول کردن آن کار مؤدبانه‌ای است.
– همواره در هنگام خوردن غذا با دست، یا دادن یا گرفتن اشیاء دست راست مورد استفاده قرار می‌گیرد.
– انگشت سبابه برای اشاره به مکان‌ها، اشیاء یا افراد استفاده نمی‌شود. در عوض، استفاده از شصت دست راست با چهار انگشت خم شده ترجیح دارد.
– در هنگام ورود به مکان‌های عبادت نظیر مسجد و معبد کفش‌ها باید درآورده شوند. در بعضی از مساجد شال گردن و روسری برای بازدیدکنندگان زن وجود دارد. گرفتن عکس در مکان‌های عبادت عموماً مجاز است اما همیشه اجازه بگیرید.
– باده نوشی کار معمولی در مالزی نیست. جمعیت عظیم مسلمان این کشور، الکل نمی‌نوشد
– در این کشور برای جرایم مواد مخدر مجازاتهای شدیدی از جمله حبس های طولانی و اعدام اعمال می گردد.
– در فرودگاه یا سطح شهر در صورتی که مظنون به استعمال مواد مخدر باشید از شما آزمایشاتی را به عمل خواهند آورد، بنابراین توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور، چنانچه آزمایشات مربوطه را قبلا انجام داده اید، آنها را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز ارائه نمائید.
– اتباع خارجی در صورت سفر به این کشور باید در فرودگاه برای ورود ارزهای خارجی، اظهار نامه مربوطه را تکمیل نمایند تا در صورت خروج از کشور بتوانند مبلغ مورد نظر را با خود خارج نمایند، لذا توصیه می شود در تکمیل اظهار نامه دقت نمائید تا در هنگام خروج با مشکل مواجه نشوید.
– در مالزی مناطق مختلفی برای توریست ها وجود دارد که لازم است قبل از انجام هرگونه بازدید از آن مناطق، از مقامات محلی مجوز لازم را دریافت نمائید.
– برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه ملی آن یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید.
– چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.
– ورود به مالزی با گذرنامه های با اعتبار کمتر از شش ماه، غیر ممکن است لذا توصیه می گردد قبل از سفر به این کشور اعتبار گذرنامه کنترل شود.
– برای ورود به مساجد بایستی لباس مناسب و پوشش اسلامی داشته باشید. برخی معابد نیز پوشش مناسب را برای ورود الزامی می‌دانند.
– بنا به قانون مالزی گردشگران بایستی گذرنامه خود را در همه وقت همراه داشته باشند.
منبع: وب سایت توریسم مالزی

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!