برج های پتروناس (Petronas Twin Towers)

شکل ظاهری ساختمان که به صورت اضلاع متقاطع یک ستاره هشت ضلعی طراحی شده، به طور مشخصی هنر اسلامی را به تصویر می کشد.
برج های پتروناس در تقاطع خیابان های امپنگ و راملی و شمال غربی منطقه KLCC واقع شده است. اطراف این برج های باعظمت محوطه پارک مانند ساخته شده است. برج ها، شرکت نفتی پتروناس متعلق به دولت و چند شرکت چند ملیتی دیگر را در خود جای داده اند.

برج های مخروطی شکل و پوشیده از فولاد پتروناس علیرغم پرسش های بسیاری که پیرامون هزینه هنگفت ساخت آنها (۲ میلیارد دلار آمریکا) مطرح شده بود و برخی آن را یک فشار غیرموجه بر اقتصاد مالزی می دانستند، بدون شک تبدیل به نماد مالزی پیشرفته و یک شاهکار معماری زیبا و درخور توجه گشته اند.

شکل ظاهری ساختمان که به صورت اضلاع متقاطع یک ستاره هشت ضلعی طراحی شده، به طور مشخصی هنر اسلامی را به تصویر می کشد و این در حالی است که طرح های زیبای دایره ای و مربع شکل دیوارهای داخلی ساختمان، حسی از قدرت و هماهنگی را در ذهن بینندگان تداعی می کند. عقاید چینی ها درباره اعداد نیز به طور ماهرانه ای در اجرای این پروژه به کار گرفته شده اند.

در فرهنگ چینی عدد ۸ بسیار خوش یمن است و از این رو برج ها دارای ۸۸ طبقه بوده و کدپستی ساختمان ۵۹۰۸۸ می باشد. برج ها به ارتفاع ۴۵۲ متر و به عنوان بلندترین ساختمان های جهان، توسط یک معمار آرژانتینی به نام «سزار پلی» ( این شخص برج Canary Wharf شهر لندن را نیز طراحی نموده ) طراحی شدند.

یکی از این برج ها به وسیله یک گروه از مهندسان ژاپنی و برج دیگر به وسیله مهندسان کره ای ساخته شد. گروه ژاپنی در فاصله زمان کوتاه تری کار ساخت برج را به اتمام رسانید، اما مهندسان کره ای علاوه بر ساخت برج، پل هوایی میان دو برج را که در طبقات چهل و یکم و چهل و دوم نصب گردیده، بنا کردند.

چشم انداز شهر از بالای پل هوایی به اندازه برج KL کامل نیست، اما درصورت تمایل می توانید در ضلع چهارم موزه پتروساینس، به پل هوایی رفته و از آن دیدن کنید.

از آنجایی که حداکثر تعداد بازدیدکنندگان مجاز از پل روزانه هشتصد نفر می باشد (کودکان زیر ۱۲ سال مجاز نیستند)، بهتر است که در ساعات اولیه برای دیدن اقدام کنید. در پای برج سالن کنسرت ارکستر سمفونیک مالزی و نگارخانه هنری پتروناس نیز ارزش دیدن را دارند.

DSC_0330_1_2_tonemappedtwin towersSkyBridge1.Petronas-Twin-Towers-in-Kuala-Lumpur

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!