بریتانیا رسیدگی به چند هزار تقاضای پناهجویی ایرانیان و عراقی‌ها را تسریع می‌کند

توریست مالزی – روزنامه گاردین چاپ لندن گفته است که براساس بخشنامه‌ای که به دست آورده، قرار است وزارت کشور رسیدگی به درخواست پناهندگی بیش از ۲۰,۰۰۰ پناهجوی عراقی...
توریست مالزی – روزنامه گاردین چاپ لندن گفته است که براساس بخشنامه‌ای که به دست آورده، قرار است وزارت کشور رسیدگی به درخواست پناهندگی بیش از ۲۰,۰۰۰ پناهجوی عراقی و ایرانی را تسریع کند.

به گزارش بی بی سی، دلیل این اقدام رسیدگی به درخواست‌هایی است که مدتها تسلیم شده است. این بخشنامه در اجرای تعهد ریشی سوناک، نخست وزیر، برای رسیدگی به بیش از ۹۰هزار تقاضای پناهندگی است که قبل از ژوئن سال گذشته تسلیم شده است. از متقاضیان ایرانی و عراقی خواسته خواهد شد قبل از مصاحبه کوتاه با مقامات، پرسشنامه‌های مفصلی را به زبان انگلیسی پر کنند. اگر بر اساس شواهد موجود تصمیم به اعطای پناهندگی گرفته شده باشد، ممکن است نیازی به مصاحبه شخصی نباشد. در صورت امتناع متقاضی از این پیروی از این رویه، ممکن است تقاضای او ملغی شود.

این طرح مشابه طرح مشابهی است که در ماه فوریه اجرا شد و به تقاضای ۱۲۰۰۰ پناهجو از افغانستان، اریتره، سوریه، یمن و لیبی خواسته شد تا پرسشنامه ۱۱ صفحه‌ای را با جزئیات تکمیل کنند یا خطر رد تقاضای خود را بپذیرند. آقای سوناک حل و فصل تقاضاهای پناهجویی معوقه را یکی از اولویت‌های اصلی سیاست مهاجرتی خود اعلام کرده و سال گذشته متعهد شد که تا پایان سال جاری ۹۲ هزار ۶۰۱ پرونده پناهجویی که قبل از ژوئن ۲۰۲۲ ارسال شده بود، نهایی شود.

در پایان سال ۲۰۲۲ از مجموع ۱۳۲ هزار پرونده پناهجویی، ۱۱ هزار و ۶۹۸ پرونده متعلق به ایرانیان و ۸۹۰۹ پرونده متعلق به عراقی‌ها در میان تقاضاهای قدیمی ثبت شده بود. نرخ پذیرش برای پناهجویان ایرانی ۸۰ درصد و برای عراقی‌ها ۵۴ درصد بوده است.

این اقدام با استقبال محتاطانه یک وکیل برجسته مهاجرت مواجه شده اما فعالان مداقع حقوق بشر از دولت خواسته‌اند تا به افرادی که به دنبال پناهندگی هستند اطمینان دهد که در صورت عدم ارائه به موقع اسناد درخواستی، تقاضای آنان رد نخواهد شد. در چند دهه اخیر، ایرانیان به یکی از بزرگترین متقاضیان مهاجرت و پناهندگی در کشورهای دیگر تبدیل شده‌اند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

11 + یازده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!