بزرگترین رکود اقتصادی سنگاپور، ‘ستاره درخشان آسیا’

توریست مالزی – با اعمال محدودیتهای شدید برای مقابله با کووید-۱۹ و توقف کسب و کارها در سنگاپور، اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی (۲۰۲۰)...
توریست مالزی – با اعمال محدودیتهای شدید برای مقابله با کووید-۱۹ و توقف کسب و کارها در سنگاپور، اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی (۲۰۲۰) وارد رکود شد.

به گزارش بی بی سی، این اولین باریست که بعد از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی در جهان اقتصاد سنگاپور که از آن با عنوان “ستاره درخشان آسیا” نام برده می‌شود، رکود را تجربه را می‌کند. بر اساس داده‌های رسمی، طی این مدت اقتصاد سنگاپور بیش از ۴۱ درصد در مقایسه با سه ماه اول امسال کوچکتر شده است؛ این بیشترین کاهش نرخ رشد اقتصادی در تاریخ سنگاپور بوده است. بعضی از مقامهای این کشور پیش‌بینی کرده‌اند که سنگاپور بزرگترین رکود را از زمان استقلال این کشور از مالزی در سال ۱۹۶۵ میلادی تجربه خواهد کرد.

داده‌های رسمی در سنگاپور نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم امسال نسبت به سال گذشته، حدود ۱۲/۶ درصد کاهش داشته است. سنگاپور از اولین کشورهایی بوده که آمار رشد اقتصادی را در این بازه زمانی منتشر کرده؛ زمانی که بیشتر کشورهای دنیا در قرنطینه بودند و محدودیتهای شدید تردد در آنها به اجرا گذاشته شده بود. از همین رو این داده‌ها به نوعی ممکن است منعکس کننده تصویری از پیامدهای منفی همه‌گیری کرونا بر اقتصاد جهانی باشد.

آمارهای ارائه شده اخیر شاید بدتر از آنچه بود که در ابتدا تصور می‌شد؛ در سه ماهه اول سال جاری میلادی تولید ناخالص داخلی سنگاپور در مقیاس سالانه ۲/۲ درصد کاهش و در مقیاس فصلی (سه ماهه) حدود ۱۰/۶ درصد کاهش داشت که حالا به رکوردی تاریخی رسیده است. رکورد بی‌سابقه سنگاپور شاید به تعبیری حاکی از آن باشد که اقتصاد این کشور بیشتر از بعضی از دیگر از کشورهای آسیایی به دلیل شیوع کرونا ضربه دیده باشد.

با آغاز محدودیتها و کاهش تجارت جهانی، صادرات سنگاپور- که اقتصاد این کشور تا حد زیادی به آن وابسته است- متاثر شد؛ در عین حال فعالیتهای ساختمانی متوقف شد و فروش کسب و کارها با رکوردی بی سابقه در این کشور کاهش یافت. این آمار در حالی ارائه شده که تولید ناخالص داخلی ژاپن در همین مدت (سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰) در مقایسه با سه ماهه اول امسال حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است. داده‌های مشابه این هفته چین ممکن است حاکی از بازگشت این کشور به رشد مثبت اقتصادی باشد؛ پیشتر بعضی تخمینهایی که در این باره منتشر شده بود رشد مثبت را برای این کشور در سه ماهه دوم سال پیش‌بینی کرده بودند.

دولت سنگاپور وعده ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی معادل ۶۷ میلیارد دلار کمک به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و خانوارهای سنگاپوری داده است. در این کشور کاهش محدودیتهای مرتبط با کرونا از حدود ۴۵ روز پیش شروع شد؛ از حدود ۲۵ روز پیش هم بیشتر مغازه‌ها و رستورانها فعالیتهای خود را با حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی از سرگرفتند.

سنگاپور، یکی از اولین کشورهایی بود که ویروس کرونا در آن شیوع پیدا کرد؛ تا به امروز نزدیک به ۴۶ هزار و ۳۰۰ مورد ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور ثبت شده و حدود ۲۶ نفر هم جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

سیزده + 15 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!