بورنئو مالزی Malay Borneo

توریست مالزی – سومین جزیره بزرگ دنیا و اولین جزیره در آسیا از نظر وسعت بورنئوست. بورنئو زمانی تحت سلطه ژاپنی‌ها قرار داشت و آن‌ها برای زندانی کردن دشمنان...
توریست مالزی – سومین جزیره بزرگ دنیا و اولین جزیره در آسیا از نظر وسعت بورنئوست. بورنئو زمانی تحت سلطه ژاپنی‌ها قرار داشت و آن‌ها برای زندانی کردن دشمنان خود در زمان جنگ جهانی دوم از آن استفاده می‌کردند بورنئو یک جزیره‌ی مستقل نیست بلکه میان سه کشور تقسیم شده و بزرگترین بخش آن که حدود ۷۳% است متعلق به کشور اندونزی‌ست. دو کشور دیگر که در این جزیره سهیم هستند مالزی با حدود ۲۶% و بورنئی‌ست. گونه‌های گیاهی اِندمیک و حیوانات منحصربه‌فرد بورنئو آن را جذاب‌تر کرده.

قدمت بورنئو را نمی‌توانید تصور کنید!
یکی از قدیمی‌ترین مناطق روی زمین جنگل‌های بورنئو‌ست. حدس می‌زنید قدمت آن‌ها به چند سال می‌رسد؟ ده هزار سال؟ صدهزار سال؟ یک میلیون سال؟ صد میلیون سال؟ نه! قدمت بورنئو خیلی بیش از این‌هاست. این جنگل‌ها بیش از ۱۳۰ میلیون سال است که پابرجا هستند. شاید باورتان نشود اما نیمی از دنیا چوب مورد نیاز خود را از همین جنگل‌ها تامین می‌کنند! در سال ۱۹۷۵ بیش از ۷۰% بورنئو را جنگل‌های استوایی تشکیل می‌دادند که متاسفانه این مقدار اکنون به حدود ۵۰% رسیده.

در بورنئو گیاهانی وجود دارند که که هنگام بارش باران از برگ‌های بسیار پهن‌شان به‌عنوان چتر می‌توان استفاده کرد. زنبق بدبو یا Rafflesia arnoldii بدبوترین، بزرگترین و عجیب‌ترین گل دنیاست. این گل بوی بسیار نامطبوعی دارد به حدی که برخی به آن گل جنازه می‌گویند. این گیاه نادر فقط در بورنئو یافت می‌شود و کسانی که به منطقه سفر کنند حتما فرصت دیدن آن را خواهند داشت.

خاک بورنئو چندان حاصل‌خیز نیست مگر نواحی کوچکی که امکان کاشت برنج، غلات و کدو حلوایی و… در آن‌ها وجود دارد. مردم نواحی از بورنئو که در بخش اندونزی قرار گرفته‌اند بازاری معلق روی آب دارند. در این بزار محصولات کشاورزی خود را به فروش می‌رسانند. تماشای این بازار و حتی خرید از آن یکی از جاذبه‌های گردشگری این ناحیه است. کالیمانتان محل تشکیل این بازارهای معلق روی آب است. کالیمانتان محل تشکیل این بازارهای معلق روی آب است.

اورانگوتان‌ها تنها گونه‌‌ای از میمون‌ها هستند که در آسیا وجود دارند. اورانگوتان به معنی مرد جنگل است و برای دیدن آن‌ها یا باید به سوماترا بروید و یا سفری به جنگل‌های بورنئو داشته باشید. برخی معتقدند بورنئو امپراطوری این حیوانات است! اورانگوتان‌ها باهوش‌ترین گونه در میان انواع مختلف میمون‌ها هستند. طول دست‌های اورانگوتان‌ها به بیش از دو متر می‌رسد که کار آن‌ها را برای تاب خوردن روی شاخه‌ها آسان‌تر می‌کند.

قورباغه‌های بورنئویی به خاطر وجود برجستگی در بالای چشمان‌شان که تقریبا شبیه شاخ است به قورباغه شاخ‌دار معروف شده‌اند. برخی نیز آن را با عنوان قورباغه‌ی شاخدارِ دماغ‌دراز می‌شناسند! این قورباغه‌ها فقط در بورنئو یافت می‌شوند.

عجایب بورنئو تمام شدنی نیست! در این سرزمین فیل‌هایی را خواهید دید که کوچکتر از فیل‌های معمولی هستند. آن‌ها را به اسم پیگمی Pygmy می‌شناسند. دُم این فیل‌های کوچک روی زمین کشیده می‌شود و بسیار دوست‌داشتنی‌اند. ارتفاع آن‌ها حدودا یک متر از فیل‌های معمولی کمتر است و برای دیدن‌شان فقط باید به منطقه Sabah در بخش مالزیایی بورنئو بروید.

بورنئو مالزی برای کسانی که عاشق حیات وحش هستند، یک بهشت است. در این بخش که یکی از جاهای دیدنی مالزی بوده، می توانید اورانگوتان ها، میمون های پوزه دراز و گل های بسیار بزرگ رافلزیا Rafflesia را ببینید. در این منطقه می توانید به جنگل نوردی مشغول شوید و در یک فانوس دریایی اقامت کنید. اگر این کار را به صورت خانوادگی و همراه با کودکان خود انجام دهید، بسیار جالب تر و لذت بخش تر خواهد بود؛ البته باید شخصیت ماجراجویی داشته باشید و بدانید چگونه کودکان خود را علاقمند و سرگرم کنید.

منبع: هایپرشیا
پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!