بیماری لثه،خطرابتلا به کرونای شدیدرا افزایش می‌دهد

توریست مالزی – نتیجه تحقیقات جدید نشان می‌دهد که غلظت بالای ویروس سارس-کوو۲ در بزاق با افزایش خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ ارتباط دارد. به گزارش دوبجه وله به...
توریست مالزی – نتیجه تحقیقات جدید نشان می‌دهد که غلظت بالای ویروس سارس-کوو۲ در بزاق با افزایش خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ ارتباط دارد.

به گزارش دوبجه وله به نقل از مدیسین‌نت، این مطالعه گزارش می‌دهد که ویروس سارس-کوو۲ می‌تواند به ویژه در افراد مبتلا به لثه بیمار از طریق بزاق وارد ریه‌ها شود. به گفته محققان، همچنین ویروس با رسیدن به جریان خون، می‌تواند از طریق رگ‌های گردن و قفسه سینه عبور کند و به قلب برسد.

دکتر لین چاپل، استاد پریودنتولوژی در دانشگاه بیرمنگام بریتانیا و یکی از نویسندگان این مطالعه گفته است: «این تحقیق ممکن است به ما کمک کند تا درک کنیم که چرا برخی از افراد به بیماری ریه ناشی از کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند و برخی دیگر خیر. چون تجمع پلاک‌های دندانی و التهاب لثه احتمال رسیدن ویروس سارس-کوو۲ به ریه‌ها و ایجاد عفونت شدیدتر را بیشتر می‌کند. این تحقیق می‌تواند نحوه درمان عفونت کووید-۱۹ را موثرتر کند.»

به گفته او، «مسواک زدن دقیق و استفاده از نخ دندان برای کاهش تجمع پلاک‌ها و همچنین بکارگیری دهان‌شویه‌های خاص یا حتی شستشوی دهان با آب نمک می‌تواند به کاهش غلظت ویروس در بزاق کمک کند.»

بیماری پریودنتال که همچنین به عنوان بیماری لثه شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از شرایط التهابی است که بر بافت‌های اطراف دندان تأثیر می‌گذارد. در مراحل اولیه، این بیماری باعث التهاب لثه شده و تورم، قرمزی و خونریزی لثه‌ها را به دنبال دارد. از دست دادن دندان‌ها و آبسه لثه از عوارض این بیماری است.

این یافته‌ها در تاریخ ۲۰ آوریل در “Journal of Oral Medicine and Dental Research” منتشر شده‌اند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!