تاثیر احتمالی آبجو در افزایش سلامت روده مردها

توریست مالزی – مانند شراب، آبجو نیز در صورت مصرف متعادل می‌تواند فواید سلامتی داشته باشد. به‌طوری‌که نوشیدن یک وعده آبجو در روز، چه الکلی یا غیر الکلی، می‌تواند...
توریست مالزی – مانند شراب، آبجو نیز در صورت مصرف متعادل می‌تواند فواید سلامتی داشته باشد. به‌طوری‌که نوشیدن یک وعده آبجو در روز، چه الکلی یا غیر الکلی، می‌تواند به تنوع میکروبیوم روده بخصوص در مردان کمک کند.

به‌ گزارش دویچه وله به نقل از “ساینس‌دیلی” در یک مطالعه آزمایشی، محققان پرتغالی گزارش دادند مردانی که روزانه یک لیوان آبجوی الکلی یا غیر الکلی می‌نوشیدند، دارای مجموعه متنوع‌تری از میکروب‌های روده بودند که می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را کاهش دهد.

تریلیون‌ها میکروارگانیسم دستگاه گوارش انسان را پوشش می‌دهند و مستقیماً بر سلامت میزبان تأثیر می‌گذارند. مطالعات نشان داده‌اند که وقتی انواع بیشتری از باکتری‌های مفید وجود داشته باشند، احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت کمتر است. در این بین،آبجو حاوی ترکیباتی مانند پلی‌فنل‌ها و همچنین میکروارگانیسم‌های حاصل از تخمیر آن است که می‌تواند بر انواع میکروب‌ها در روده انسان تأثیر بگذارد. مطالعات قبل نیز نشان داده بود که وقتی هم مردان و هم زنان به مدت ۳۰ روز ماءالشعیر غیر الکلی مصرف می‌کنند، تنوع میکروبیوم روده آنها افزایش می‌یابد.

در مطالعه اخیر، محققان دانشگاه لیسبون، ۱۹ مرد سالم را که روزانه در حد متوسط ​​آبجو مصرف می‌کردند، انتخاب و آنها را به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه به‌مدت چهار هفته هر شب یک بطری آبجو (۳۳۰ میلی‌لیتر) با شام می‌نوشید. گروه دیگر یک نوع غیر الکلی از آبجو را دریافت کرد.

در نهایت هر دو گروه افزایش در تنوع میکروبی، همراه با افزایش سطوح آلکالین فسفاتاز مدفوع را نشان دادند. محققان گفتند که این می‌تواند نشانگر عملکرد بهتر روده باشد. با‌این حال، آنها اضافه می‌کنند که از آنجایی‌که هیچ سطح ایمنی از مصرف الکل وجود ندارد، آبجو غیر الکلی ممکن است انتخاب سالم‌تری باشد. اما به‌گفته دیگر کارشناسان حتی اگر آبجو پتانسیل افزایش تنوع میکروبی خوب را داشته باشد، این نگرانی وجود دارد که مردم همچنان از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای نوشیدن مداوم استفاده کنند.

به‌طور‌کلی، رژیم غذایی سرشار از انواع غذاهای گیاهی و محصولات تخمیر شده طبیعی از جمله کیمچی، کلم ترش، زنجبیل، پیاز و سیر بهترین راه برای افزایش تنوع میکروبی روده است. محققان نتایج این مطالعه را در مجله ACS’ Journal of Agricultural and Food Chemistry گزارش دادند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هجده + شانزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!