تحصیلات عالی به جلوگیری از پیری مغز کمک نمی‌کند

توریست مالزی – تحصیلات عالی ممکن است از بسیاری جهات برای سلامت مفید باشد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که احتمالاً مانع از کوچک شدن مغز با افزایش سن...
توریست مالزی – تحصیلات عالی ممکن است از بسیاری جهات برای سلامت مفید باشد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که احتمالاً مانع از کوچک شدن مغز با افزایش سن نمی‌شود.

به گزارش دویچه وله به نقل از Health Day، در طی سال‌ها تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که آموزش ممکن است از افراد در مقابل کاهش حافظه و پیری مغز محافظت کند. اما یافته‌های جدید این رابطه علت و معلولی را اثبات نکردند.

در مطالعه جدید‌، محققان نروژی برای بررسی اینکه آیا سطح تحصیلات افراد مانع از آتروفی یا نازک شدن بافت مغز در اثر افزایش سن می‌شود یا نه، MRI بیش از ۲ هزار اروپایی ۲۹ تا ۹۰ ساله را برای ۱۱ سال مورد مطالعه قرار دادند. بر اساس نتایج این مطالعه، با گذشت زمان، افرادی که تحصیلات بیشتری داشتند، به همان سرعت افراد با تحصیلات کمتر، بافت مغزی خود را از دست دادند. از جمله در هیپوکامپ، ساختاری که در حافظه نقش دارد.

به گفته محققان، البته این مطالعه سایر مزایای تحصیلات عالی برای مغز را زیر سوال نمی‌برد و تا حد زیادی، از افراد در برابر سایر عوامل خطر زوال عقل محافظت می‌کند. به عنوان مثال، شرایطی که بر قلب و عروق خونی تأثیر می‌گذارد، مانند فشار خون بالا و دیابت با خطر بالاتر زوال عقل نیز ارتباط دارند. به گفته محققان، افراد با سطح تحصیلات عالی، ممکن است درآمد بالاتر، رژیم‌های غذایی سالم، فرصت‌های بیشتر برای ورزش و در نهایت سلامت قلبی-عروقی بهتری داشته باشند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

5 × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!