تداوم بهبود اقتصاد چین با وجود شیوع کرونا در جهان

توریست مالزی – بر اساس آمارهای رسمی دولت چین، بهبود اقتصادی این کشور با وجود ادامه همه‌گیری کووید-۱۹ ادامه یافته است. به گزارش بی بی سی، طبق آمارهای ارائه...
توریست مالزی – بر اساس آمارهای رسمی دولت چین، بهبود اقتصادی این کشور با وجود ادامه همه‌گیری کووید-۱۹ ادامه یافته است.

به گزارش بی بی سی، طبق آمارهای ارائه شده توسط دولت این کشور، دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه سوم سال جاری میلادی (۲۰۲۰) در مقایسه با همین مدت سال پیش، شاهد رشدی معادلی ۴/۹ درصد بود بوده است. این آمار از تخمین‌ها البته کمتر بوده؛ بعضی اقتصاددانان پیشتر رقمی معادل ۵/۲ درصد برای رشد اقتصادی نقطه به نقطه فصلی این کشور پیش‌بینی کرده بودند.

با آغاز همه‌گیری کرونا در آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی رشد اقتصادی چین منفی شد که با گذشت زمان اقتصاد این کشور رو به رشد گذاشت و هم اکنون در زمینه بهبود اقتصاد در جهان پیشتاز است. ادر سه ماهه اول امسال که همزمان با آغاز موج اول کرونا در جهان بود، اقتصاد چین ۶/۸ درصد کوچک شد؛ زمانی که کارخانه‌ها در این کشور به اجبار تعطیل شدند و خطوط تولید از کار افتاد.

این اولین باری بود که از سال ۱۹۹۲ میلادی- زمانی که چین شروع به ثبت آمارهای مرتبط با رشد اقتصادی کرد- اقتصاد این کشور کوچک شدن را تجربه می‌کرد.

نرخ رشد اقتصادی اقتصادهای بزرگ جهان
آمارهای تازه که امروز دوشنبه (۲۸ مهر/ ۱۹ اکتبر) منتشر شده نشان می‌دهد تقویت رشد اقتصادی چین شدت گرفته؛ البته منتقدان گاهی صحت این گونه ارقام دولتی را مورد تردید قرار می‌دهند.

آمارهای تجارت خارجی چین در ماه سپتامبر هم حکایت از تقویت اقتصاد این کشور دارد؛ بر اساس آنچه اعلام شده میزان صادرات در مقایسه با سپتامبر سال گذشته (۲۰۱۹) حدود ۱۰ درصد افزایش یافته و واردات به این کشور هم در همین مدت بیش از ۱۳ درصد رشد داشته است. طی دو دهه گذشته نرخ متوسط رشد اقتصادی چین حدود ۹ درصد بوده؛ هر چند آهنگ این رشد به تدریج کند شده است.

کرونا در حالی اقتصاد چین را هدف قرار داد که این کشور در جنگ تجاری با آمریکا بود که این خود تاثیرات منفی بر اقتصاد چین داشت. با نگاهی به آمارهای اخیر رشد اقتصادی چین، بنظر می‌رسد اعمال محدودیتها در این کشور به همراه حمایتهای دولتی کارساز بوده است. در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصادی چین به ۳/۲ درصد رسید و این کشور عملا وارد دوره بهبود شد.

افزایش سفرهای داخلی در حالی که امکان سفر به خارج از این کشور وجود نداشت به کمک اقتصاد این کشور و صنعت توریسم آمد. ماه اکتبر در چین مصادف با “هفته طلایی” است؛ زمانی که این کشور در تعطیلی به سر می‌برد و میلیون‌ها چینی عموما به مسافرت می‌روند. با اعمال محدودیتهای شدید برای سفرهای بین‌المللی، میلیون‌ها شهروند چینی پول خود را در کشور خود خرج می‌کنند.

بنابر اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری چین، طی هشت روز تعطیلات حدود ۶۳۷ میلیون سفر در این کشور ثبت شده که ۶۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار را روانه اقتصاد این کشور کرده است. از ابتدای سال جاری میلادی و با شیوع کرونا، بازار نفت مدام شاهد کاهش قیمت بوده است؛ در ماه آوریل قیمت نفت حتی به ۱۶ دلار در هر بشکه رسید که پایین‌ترین در ۲۱ سال اخیر بود.

آمارها حکایت از آن دارد که در زمان کاهش قیمت این کالا، چین ورادات نفت را افزایش داده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

5 − یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!