تشبیه میانمار به «میدان تیان‌آنمن»؛ ۱۳ معترض دیگر توسط ماموران حکومت کودتا کشته شدند

توریست مالزی – نیروهای امنیتی میانمار تنها یک روز پس از درخواست کشورهای همسایه برای خویشتنداری کودتاچیان در برابر مردم معترض، ۱۳ نفر را در جریان تظاهرات روز چهارشنبه...
توریست مالزی – نیروهای امنیتی میانمار تنها یک روز پس از درخواست کشورهای همسایه برای خویشتنداری کودتاچیان در برابر مردم معترض، ۱۳ نفر را در جریان تظاهرات روز چهارشنبه به ضرب گلوله کُشتند.

به گزارش یورونیوزف رسانه‌های محلی میانمار گزارش دادند که نیروهای امنیتی این کشور روز چهارشنبه بدون اعلام هشدار کافی به تظاهرکنندگان در چندین شهر مختلف به سمت آنها آتش‌گشودند. بر پایه این گزارش‌ها حکومت در واکنش به شدت‌گیری روز افزون اعتراض‌های مردمی در میانمار علیه کودتای ۱ فوریه، مقابله خشونت‌بارتر خود را افزایش داده است.

بیشترین تلفات اعتراض‌های روز چهارشنبه از شهر مون‌یوا گزارش شده، جایی که پنج نفر از جمله ۴ مرد و یک زن جان خود را به دلیل اصابت گلوله از دست داده‌اند و حداقل ۳۰ تن نیز زخمی ‌شده‌اند. مطابق این گزارش‌ها، ماموران امنیتی در یانگون، پایتخت نیز حدود ۳۰۰ معترض را بازداشت کرده‌اند. در همین حال، کاردینال چارلز ماونگ بو، اسقف اعظم یانگون، با یادآوری سرکوب خونین اعتراض‌های سال ۱۹۸۹ در پکن در صفحه توییتر خود نوشت:« بیشتر شهرهای بزرگ کشور مانند میدان تیان‌آنمن شده است.»

افزایش خشونت‌ها در میانمار یک روز پس از آن صورت گرفت که وزیران خارجه همسایگان این کشور در جنوب شرقی آسیا خواستار خویشتنداری کودتاچیان شدند ولی در خصوص ارائه درخواست آزادی خانم سوچی و برقراری دموکراسی در این کشور به توافق نرسیدند. حزب «لیگ ملی برای دموکراسی» به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات هشتم نوامبر میانمار با قاطعیت پیروز شد ولی با رخداد کودتای نظامیان از در اختیار گرفتن دوباره قدرت بازماند. ارتش این حزب را به مهندسی نتایج انتخابات متهم و در پی کودتای اول فوریه، سران این حزب را بازداشت کرد.

مطابق اعلام رسانه‌های میانمار، نیروهای امنیتی این کشور از زمان وقوع کودتا تا کنون حداقل ۳۱ نفر را به ضرب گلوله کشته‌اند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

20 + دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!