تصویب طرح دیوارکشی مرزی میان ایران و پاکستان

توریست مالزی – معاون امنیتی وزیر کشور ایران در مورد دیوارکشی مرزی میان ایران و پاکستان گفت، طرحی در زمینه کنترل امنیت مرزها در شورای عالی امنیت ملی تصویب...
توریست مالزی – معاون امنیتی وزیر کشور ایران در مورد دیوارکشی مرزی میان ایران و پاکستان گفت، طرحی در زمینه کنترل امنیت مرزها در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده است. او افزود، ترکیه در حال احداث دیوار در مرز با ایران است.
به گزارش دویچه وله، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور ایران در نشستی خبری با اشاره به “اتفاق‌های امنیتی” در سال ۹۷ در مورد دیوارکشی احتمالی میان مرز پاکستان و ایران گفت، طرح کنترل امنیت مرزها در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده و ملاحظات همه دستگاه‌های مرتبط با مرز در این طرح گنجانده شده است.
حسین ذوالفقاری در این نشست که یکشنبه ۲۶ اسفند (۱۷ مارس) در وزارت کشور برپا شد دو مرز پاکستان و کردستان عراق با ایران را “آسیب‌پذیرترین” مرزهای کشور نامید.
او شرح داد: «مسئله کنترل مرز در هر منطقه اقتضای خود را دارد. اگر بخواهیم یک محور صدکیلومتری را پوشش دهیم، ۷۸ میلیارد تومان هم بابت این کافی نیست.»
معاون وزیر کشور از افزایش اعتبار برای تأمین مرز خبر داد و گفت، در سال آینده ۱۷۵ میلیارد تومان برای این منظور در نظر گرفته شده است. او همچنین با یادآوری لغو روادید میان ایران و عراق گفت: «لغو روادید به معنای عدم کنترل نیست.»
ذوالفقاری با اشاره به مشکلاتی نظیر “قاچاق سلاح” و چهار مورد عملیات تروریستی انتحاری در کشور گفت، “ده‌ها تیم تروریستی بنا داشتند در کشور ما عملیات تروریستی انجام دهند و … همه عوامل دستگیر شدند.”
نیروهای امنیتی ایران طی سال‌‌های گذشته در مرزهای غربی و جنوب شرقی کشور بارها با گرو‌ه‌های مسلح درگیر شدند. به‌ویژه بعد از حمله به نیروهای سپاه در خاش، ایران پاکستان را برای عدم مقابله جدی با ناامنی‌ها به‌شدت مورد انتقاد قرار داده است.
ذوالفقاری در این مورد گفت، این کشور وعده کمک به کاهش ناامنی‌ها را داده ولی “عزم جدی برای پایان دادن به گروه‌های تروریستی در پاکستان هنوز اتفاق نیافتاده است.” او همچنین اعلام کرد، دولت ترکیه در حال احداث دیوار در مرز با ایران است.

معاون وزارت کشور همچنین به مرزهای ایران و افغانستان اشاره کرد و گفت، برای تشویق افغان‌ها به ورود قانونی، ایران اعلام کرده، می‌تواند سالانه ۵۰۰هزار ویزای کار برای شهروندان افغانستان صادر کند.
حسین ذوالفقاری با اعلام صدور ویزای یک‌ساله کار برای افغان‌ها هشدار داد، در صورتی که شهروندان افغانستان به دلیل ورود غیر قانونی چند بار دستگیر شوند “آ‌ن‌ها را به مدت طولانی در اردوگاه‌ها نگه خواهیم داشت.”
او یادآور شد که ایران در ١١ ماه سال جاری ۷۴۰هزار افغانستانی را به کشورشان بازگردانده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

2 × 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!