تظاهرات گسترده در میانمار با درخواست آزادی بازداشت‌شدگان

توریست مالزی – با وجود سرکوب خشونت‌آمیز معترضان، هزاران نفر در میانمار به خیابان آمدند و خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شدند. معترضان خواستار آزادی آنگ سان سوچی، رئیس دولت غیرنظامی...
توریست مالزی – با وجود سرکوب خشونت‌آمیز معترضان، هزاران نفر در میانمار به خیابان آمدند و خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شدند. معترضان خواستار آزادی آنگ سان سوچی، رئیس دولت غیرنظامی میانمار و سایر بازداشت‌شدگان هستند.

به گزارش دویچه وله، نزدیک به دو هفته پس از کودتای نظامی در میانمار و با وجود منع رفت و آمد شبانه، اعتراض علیه کودتاگران همچنان ادامه دارد و تعداد معترضان افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری آلمان، روز شنبه ۱۳ فوریه (۲۵ بهمن) هزاران نفر در کلانشهر یانگون، مرکز تجاری و اقتصادی میانمار به خیابان آمدند و خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شدند.

ارتش میانمار اول فوریه با یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت و آنگ سان سوچی، رهبر حزب اتحاد ملی برای دموکراسی و شماری از سیاستمداران و نمایندگان پارلمان این کشور را بازداشت کرد. معترضان به حکومت نظامی و حامیان آنگ سان سوچی حرکت‌های اعتراضی خود را از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سازماندهی می‌کنند و این حرکت‌ها با وجود فیلترینگ شبکه‌های توئیتر و اینستاگرام و اختلال شدید در کار اینترنت همچنان ادامه دارد.

حدود یک هفته پیش گروه‌هایی از معلمان، دانشجویان و کارمندان نهادهای دولتی به کارزار نافرمانی مدنی علیه کودتاگران که به ابتکار پزشکان و کادر درمانی آغاز شده بود پیوستند.

“سلام سه انگشتی” به نشانه اعتراض به دیکتاتوری
معترضان از پرچم و نوار قرمز که رنگ حزب اتحاد ملی برای دموکراسی است استفاده می‌کنند. “سلام سه انگشتی” نیز به یکی دیگر از نمادهای معترضان کودتای نظامی در میانمار تبدیل شده است. این نشانه برگرفته از یک فیلم علمی – تخیلی است که نماد مقاومت در برابر دیکتاتوری به شمار می‌رود و پیشتر در برخی دیگر از کشورهای جنوب شرق آسیا، مانند تایلند نیز به کار رفته بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شماری از تظاهرکنندگان در یانگون پلاکارهایی در دست داشته‌اند که روی آن از نظامیان خواسته شده پیگرد و ربودن شبانه معترضان را متوقف کنند. انجمن حمایت از زندانیان سیاسی (AAPP) می‌گوید در جریان کودتای نظامی دست‌کم ۳۰۰ نفر، از جمله بسیاری از سیاستمداران و همکاران دولت غیرنظامی به ریاست سان سوچی بازداشت شده‌اند یا در حبس خانگی هستند. این انجمن همچنین خاطر نشان می‌کند که در اغلب موارد بستگان بازداشت‌شدگان از محل نگهداری آنها و اتهام‌هایشان خبری ندارند و نیروهای نظامی از دادن هرگونه اطلاعاتی در این زمینه خودداری می‌کنند.

بیانیه شورای حقوق بشر سازمان ملل
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک نشست اضطراری خواستار آزادی همه کسانی شده که پس از کودتای میانمار “خودسرانه” بازداشت شده‌اند. در بیانیه‌ای که به تائید تمام ۴۷ عضو این شورا رسیده از نظامیان میانمار خواسته شده قدرت را به دولت منتخب غیرنظامی به ریاست آنگ سان سوچی بازگردانند.

در انتخابات پارلمانی ماه نوامبر حزب اتحاد ملی برای دموکراسی موفق شد اکثریت کرسی‌های هر دو مجلس را از آن خود کند. ارتش میانمار علت کودتا را تقلب در انتخابات و دستکاری آرا عنوان می‌کند اما تا کنون برای اثبات این ادعا شواهد و اسناد معتبری ارائه نکرده است. نظامیان میانمار در سال ۱۹۶۲ با کودتا قدرت را به دست گرفتند و حدود نیم قرن بر این کشور حکومت کردند. انتخابات ماه نوامبر دومین “انتخابات آزاد” از زمان کنار رفتن نظامیان در سال ۲۰۱۱ بود.

تحریم ده فرمانده ارتش توسط آمریکا
گرچه کودتا و حکومت نظامیان در میانمار سابقه‌ای طولانی دارد، کنار گذاشتن دولت غیرنظامی به رهبری سان سوچی و بازداشت گسترده سیاستمداران با واکنش‌های انتقادی بین‌المللی روبرو شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرسگزارش داد که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ده مقام ارشد ارتش میانمار و سه شرکت وابسته به کودتاگران را در فهرست تحریم‌های این وزارت‌خانه قرار داده است. بنابر این گزارش، مین اونگ هلانگ، فرمانده ارتش میانمار، قائم مقام او و وزیر دفاع جدید این کشور در میان تحریم‌شدگان هستند.

رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن پیش از این از نظامیان میانمار خواسته بود قدرت را به غیرنظامیان بازگردانند و سران بازداشت شده حزب اتحاد ملی برای دموکراسی را آزاد کنند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست − پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!