تلاش دولت مالزی برای معکوس کردن روند پیری در جمعیت این کشور

توریست مالزی- در حالی که آمارهای وزارت بهداشت مالزی حاکی از آن است که جمعیت این کشور به سوی سالمندی پیش می رود، دولت مالزی با تأکید بر اینکه...
توریست مالزی- در حالی که آمارهای وزارت بهداشت مالزی حاکی از آن است که جمعیت این کشور به سوی سالمندی پیش می رود، دولت مالزی با تأکید بر اینکه توسعه اقتصادی نیاز به روند رو به رشد جمعیت دارد در تلاش است با تقویت سیاست های افزایش جمعیت، روند پیر شدن را کاهش داده یا معکوس کند.
به گزارش ایرنا، طبق گزارش وزارت بهداشت مالزی جمعیت این کشور واقع در جنوب شرق آسیا تا پایان سال جاری میلادی به ۳۲.۴ میلیون نفر افزایش خواهد یافت اما نرخ زاد و ولد در کشور نسبت به ۵۵ سال گذشته به پایین ترین سطح خود رسیده است. بر اساس این گزارش، نرخ تولد از هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۱۵.۸ نفر بوده که این رقم در سال گذشته ۱۶.۱ نفر بوده است. نرخ باروری در این کشور در میان زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله ۱.۹ برآورد شده است و به طور متوسط هر خانواده ۲.۱ فرزند دارند که این رقم در سال ۱۹۶۳ رقم ۶ بچه ثبت شده بود. وزارت بهداشت مالزی اعلام کرد؛ این رقم در قبال تولد ۱۷ میلیون نوزاد در چین در سال گذشته بسیار ناچیز است.
طبق این گزارش مالزی که در مسیر توسعه اقتصادی قرار دارد برای تداوم این روند نیازمند افزایش جمعیت است و ازاین رو دولت سیاست افزایش جمعیت در این کشور را مورد پیگیری قرار خواهد داد. در این گزارش هشدار داده شده که در صورت عدم تنظیم سیاست ها برای افزایش جمعیت، در نهایت، وابستگی مالزی به نیروی کار خارجی، استفاده از روبات ها و یا افزایش سن بازنشستگی تشدید خواهد یافت. وزارت بهداشت مالزی اعلام کرده؛ در صورت عدم تقویت نرخ موالید، این کشور با روند رو به رشد سالمندی روبه رو خواهد بود که حتی این سالمندی در کارکنان دولت نیز خود را نشان خواهد داد.
مالزی پیش تر اعلام کرده بود؛ بر اساس یک برنامه حمایتی برای هر کودک مالزیایی که از اول ژانویه سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ متولد شود، حساب ویژه ای به ارزش ۲۰۰ رینگیت (حدود ۴۳ دلار) ایجاد می شود. طبق این گزارش با توجه به آمار تولد سالانه حدود ۵۰۰ هزار نوزاد در مالزی، هزینه های اجری این برنامه برای دولت به مدت پنج سال افزون بر ۵۰۰ میلیون رینگیت (بیش از ۱۱۰میلیون دلار) خواهد بود.
علاوه بر این، در صورتی که هر خانواده از این صندوق برای سرمایه گذاری ماهانه ۵۰ رینگیت برای فرزند خود استفاده کند، هنگامی که این نوزاد به سن ۱۸ سالگی برسد، حدود ۲۰ هزار رینگیت (۴۲۰۰ دلار) سرمایه دارد. طبق این گزارش هر خانواده مالزیایی تا یک سال پس از تولد فرزند خود می تواند به یکی از بانک های عامل در این برنامه ملی مراجعه و برای نوزاد، حساب پس انداز ویژه افتتاح کند.
مالزی با ۱۳ ایالت متشکل از سه گروه نژادی مالایی، چینی و هندی است که به ترتیب ۶۸.۶، ۲۳.۴ و ۷ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. همچنین یک درصد جمعیت مالزی را سایر نژادها به خود اختصاص می دهند. اداره آمار مالزی، جمعیت این کشور در سال ۱۹۵۷ (استقلال از انگلیس) را حدود ۶.۳ میلیون اعلام کرد که این رقم در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی ۳۱.۷ میلیون نفر با نرخ رشد ۱.۵ درصد بود. مالزی در صدد است تا سال ۲۰۵۰ در یک برنامه بلند مدت، جمعیت خود را به بیش از ۴۰ میلیون نفر افزایش دهد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

20 − 7 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!