تلاقی «دیجیتال» و «مینیمال» در آثار تصویرگر مالزیایی

توریست مالزی – لیم هنگ سوی (گرافیست و تصویرگر) مالزیایی، تلاش دارد با دستمایه قرار دادن سوژه‌های عجیب و غریب به تولید آثار دیجیتال و البته مینیمالیستی بپردازد. گاردین...
توریست مالزی – لیم هنگ سوی (گرافیست و تصویرگر) مالزیایی، تلاش دارد با دستمایه قرار دادن سوژه‌های عجیب و غریب به تولید آثار دیجیتال و البته مینیمالیستی بپردازد. گاردین برخی از آثار او با موضوع گربه را منتشر کرده است.

به گزارش ایلنا، هنر صرفا چند رشته قدیمی و کلاسیک نیست و رشته‌های متعددی دارد که بر اساس خلاقیت هنرمندان کشورهای مختلف روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

مقوله «دیجیتال» هنر یا ابزار
هنر دیجیتال که یکی از دستاوردهای زندگی مدرن است امروز طرفداران بسیاری دارد. هنر دیجیتال محدود به یک یا دو رشته نیست و تقریبا هنرمندان تمام رشته به طور کم و بیش می‌توان از وجود آن بهره ببرند. از مقطعی به بعد بود که هنر عکاسی از آنالوگ به دیجیتال تغییر ماهیت داد و دیری نگذشت که سینما هم به ابزار و ادوات مجهز شد. دوربین‌های فیلمبرداری در مدت زمانی کوتاه پیشرفت بسیار کردند و صدابرداری هم با وجود بستر دیجیتال ره صدساله را در جهت کامل شدن یک شبه پیمود. هنر دیجیتال در موسیقی هم بسیار مورد توجه بوده است. با وجود نرم‌افزارها و سمپل‌ها و سازهای مجازی است که حال هر موزیسین یکی از اتاق‌های خانه‌اش را به استودیویی کوچک اما مجهز تبدیل کرده است. و به مدد وجود بستر دیجیتال است که هر شخص در هر سطح و با هر مقدار دانش می‌تواند آهنگسازی کند یا به خوانندگی بپردازد. در همین راستا باید گفت شاید عرصه دیجیتال در ایران بیش از آنکه باعث ارتقاء و تکامل موسیقی شود آن را دچار آسیب‌هایی کرده است؛ به خصوص در سبک پاپ که عمده طرفداران آن عامه مردم هستند.

هنر دیجیتال «نامحدود» و گاه «شگفت‌انگیز»
اما هنر دیجیتال محدود به هنرهایی چون سینما، تئاتر و موسیقی نیست و هنرهای تجسمی هم به سهم خود از آن بهره برده است. در این میان یکی از هنرهایی که نسبت به باقی رشته‌ها بهره بیشتری از ادوات دیجیتال برده تصویرگری است. حال تعداد زیادی از هنرمندان ایرانی و خارجی به فعالیت در عرصه نقاشی دیجیتال مشغول هستند. با توجه به شواهد و نحوه عملکرد هنرمندان داخلی می‌توان گفت نقاشی دیجیتال در ایران نسبت به دیگر کشورها طرفداران کمتری دارد.

«Lim Heng Swee» / لیم هنگ سوی (گرافیست و تصویرگر)، هنرمندی اهل کوالالامپور واقع در کشور مالزی یکی از تصویرگران عرصه دیجیتال است که رسانه گاردین ضمن توضیح درباره او و نحوه فعالیت‌هایش، برخی از آثار او را منتشر کرده است. لیم هنگ سوی تصویرگر و گرافیستی است که در خلق و ارائه آثار دیجیتال فعال و خلاق است. او از سال ۲۰۱۹ تا به امروز گربه‌ها را دستمایه خلق آثارش قرار داده است. او خودش تاکنون گربه‌ای نداشته اما گربه‌های ولگرد کشور و اطراف محل زندگی‌اش را سوژه آثارش قرار می‌دهد.

لیم معتقد است گربه‌ها تنها و مرموز هستند اما در عین حال ظرافت‌هایی دارند که می‌توان به واسطه هنری چون نقاشی آن‌ها را مورد بازنگری‌های هنرمندانه قرار داد. لیم هنگ سوی درباره گربه‌ها و سوژه قرار دادن آن‌ها می‌گوید شکل بدن گربه‌هایی که روی زمین دراز می‌کشند بسیار شبیه کوه هستند. به همین دلیل لیم تصمیم گرفته به واسطه هنر مینیمال و ترکیباتی که مدنظر دارد مناظر رنگارنگ خلق کند.

گفتنی است لیم هنگ سویی از آن دسته هنرمندان است که تخیل را عنصر مهم و بی‌پایانی می‌داند. سوژه‌های انتخابی او همیشه برای طرفداران و مخاطبانش جالب بوده‌اند و آثارش در نشریه‌ها و سایت‌های معتبر منتشر شده‌اند. در ادامه پس از دیدن چند اثر با موضوعات متنوع، آثار لیم با موضوع گربه پیش روی مخاطبان قرار خواهد گرفت.

پاسخی ارسال کنید

*

*

سیزده − 11 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!