تمدید قرارداد استخراج نفت ترکمنستان توسط مالزی تا سال ۲۰۳۸

توریست مالزی – رئیس جمهور ترکمنستان در دیدار نخست وزیر مالزی خواستار تمدید همکاری شرکت «PETRONAS» در بخش نفتی این کشور شد. به گزارش فارس ، دولت ترکمنستان پیشنهاد...
توریست مالزی – رئیس جمهور ترکمنستان در دیدار نخست وزیر مالزی خواستار تمدید همکاری شرکت «PETRONAS» در بخش نفتی این کشور شد.
به گزارش فارس ، دولت ترکمنستان پیشنهاد تمدید قرارداد همکاری استخراج نفت با شرکت «PETRONAS» مالزی تا سال ۲۰۳۸ را ارائه کرد.
بر اساس اطلاعات رسانه‌های منطقه‌ای این پیشنهاد در قالب دیدار «قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان با «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی مطرح شد. بردی محمداف از فعالیت شرکت PETRONAS ابراز رضایت کرده و پیشنهاد تمدید این قرارداد برای یک سال دیگر را داد.
نخست وزیر مالزی نیز از پیشنهاد رئیس جمهور ترکمنستان حمایت و بر ادامه مذاکرات در این زمینه تأکید کرد.
قرارداد همکاری ۳۲ ساله ترکمنستان و شرکت PETRONAS در سال ۱۹۹۶ به امضا رسید و طرفین برنامه استخراج نفت و گاز در سواحل دریای «خزر» را تایید کردند. طبق آزمایشات ترکمنستان و PETRONAS در سواحل ترکمنی حدود یک تریلیون متر مکعب گاز و ۲۰۰ میلیون تن نفت قرار دارند.
از سال ۱۹۹۶ شرکت PETRONAS در بخش استخراج معادن ترکمنستان بیش از ده میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است. قرار بود همکاری ۲ طرف تا سال ۲۰۲۸ ادامه یابد و بر اساس پیشنهادات اخیر قرارداد مذکور تا سال ۲۰۳۸ تمدید می‌شود.
PETRONAS بزرگترین شرکت مالزی در بخش استخراج نفت و گاز می‌باشد و در ۳۰ کشور جهان در آفریقا، اروپا، آمریکا شمالی، لاتین، دریای کاسپین و آسیای مرکزی شعبه‌ دارد.

 

ترکمنستان خواستار توسعه حمل و نقل با مالزی از طریق دریای کاسپین شد
رئیس جمهوری ترکمنستان در جریان دیدار و گفت و گو با نخست وزیر مالزی به این کشور پیشنهاد کرد تا ظرفیتهای استفاده از زیرساختهای حمل و نقل از جمله بندر ترکمنباشی در دریای کاسپین را مورد مطالعه قرار دهد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری “ترند” به نقل از منابع دولتی ترکمنستان گزارش داد که در دیدار و مذاکرات سطح عالی بین ترکمنستان و مالزی دورنمای همکاری در حوزه حمل و نقل بین‌المللی و سامانه‌های لجستیکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قربانقلی بردی‌محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان در جریان دیدار و گفت وگو با ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی گفت: ترکمنستان در کنار سایر کشورها در حال ایجاد کریدورهای حمل و نقل چندمسیره شرقی – غربی و شمالی – جنوبی است . این سامانه در آینده در برگیرنده کریدورهای حمل و نقلی با دسترسی به دریای کاسپین، دریای سیاه و منطقه بالتیک خواهد بود و مناسب ترین مسیر زمینی از منطقه آسیا – پاسیفیک به آسیای میانه و بازارهای اروپا و خاورمیانه را خواهد گشود.

بردی‌محمداف گفت: ما از مشارکت شرکت‌های مالزی در این پروژه ها از جمله استفاده از زیرساختهای ترکمنستان به عنوان بخش مهمی از پیوندهای حمل و نقلی راهبردی بین آسیا و اروپا استقبال می‌کنیم.

بنا به گزارش منابع خبری مالزی ، ماهاتیر محمد نیز در این دیدار گفت که مشابهت در سیاست‌ها و رویکردهای موجود بین مالزی و ترکمنستان ، فرصتی برای همکاری نزدیک دو کشور در حوزه‌های مختلف ایجاد می‌کند. وی خاطرنشان کرد که همکاری دو کشور باید از راههای مختلف از جمله برگزاری نمایشگاههای تجاری در هر دو کشور ارتقا یابد.

ماهاتیر محمد گفت: روابط بین مالزی و ترکمنستان در گذشته خیلی قوی نبوده زیرا این دو کشور آگاهی کمی از یکدیگر داشتند و به بلوکهای متفاوتی تعلق داشتند. وی افزود: اما اکنون این فرصت را داریم که با یکدیگر دیدار کنیم و مباحثات طولانی داشته باشیم و روشن است که اشتراکات زیادی داریم. ماهاتیر محمد همچنین تاکید کرد که مالزی و ترکمنستان فرصتهای زیادی برای ایفای نقش در مسائل بین‌المللی از جمله از طریق جنبش عدم تعهد دارند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!