تنش هند و مالزی بر سر واعظ هندی

توریست مالزی- تنش هند و و مالزی بر سر یک واعظ هندی بالا گرفته است . دولت هند از کوالالامپور خواسته است تا «ذاکر نایک» رهبر سلفی‌های هند را...
توریست مالزی- تنش هند و و مالزی بر سر یک واعظ هندی بالا گرفته است . دولت هند از کوالالامپور خواسته است تا «ذاکر نایک» رهبر سلفی‌های هند را که به دست داشتن در عملیات تروریستی متهم است، به این کشور بازگرداند اما نخست وزیر مالزی به این درخواست جواب منفی داده است.
نخست وزیر مالزی دراظهاراتی جدید اعلام کرد: مالزی حق دارد ‘ذاکر نایک’ واعظ جنجالی هندی مقیم این کشور را به هند استرداد نکند، اگر وی بازگشت خود به هند را عادلانه نمی‌داند.
به گزارش روزنامه استار، ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی درحاشیه یک برنامه خبری در گفت وگو با خبرنگاران درشهر لیپات کجنگ گفت: وضعیت ذاکر نایک در مالزی مانند وضعیت “سیروس اظهر عمر” یک محافظ سابق مالزیایی در استرالیاست. اظهر در سال ۲۰۱۵ به اتهام قتل ” آلتانتویا شعیریبو” یک مدل اهل مغولستان به مرگ محکوم شده اما استرالیا از استرداد آن خودداری می‌کند.
ماهاتیر گفت: ما از استرالیا خواسته‌ایم تا سیروس را به مالزی بازگرداند، اما کانبرا اعلام کرده که حکم اعدام وی را اجرا خواهد کرد.
ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی پس از آنکه سال گذشته دوباره دراین کشور به قدرت رسید گفته بود: دولت جدید تصمیمی برای بازگرداندن این واعط هندی به کشورش تازمانی که در مالزی مسأله‌ای ایجاد نکند، ندارد.
اظهارات وی تاکید دوباره ای در حفظ سیاست دولت وی در پاسخ به درخواست دولت هند برای بازگرداندن ذاکر نایک بوده است.
نایک همچنین با انتشار یک فیلم ویدئویی درشبکه اجتماعی فیسبوک رسانه‌های هند را متهم کرد که در ۲ سال گذشته اخبار و گزارش و مقالات جعلی و بی اساس متعددی علیه وی منتشر کرده‌اند.
رسانه‌های هندی با انتشار گزارش داده‌اند: دولت هند از کوالالامپور خواسته است تا «ذاکر نایک» رهبر سلفی‌های هند را که به دست داشتن در عملیات تروریستی متهم است، به این کشور بازگرداند.
منابع دولتی هند اعلام کردند وزارت امور خارجه این کشور درخواست استرداد نایک را نیز به مقامات مالزیایی ارائه کرده است.
“نایک ” در سال ۲۰۱۶ به دنبال طرح اتهام علیه وی در مورد ترویج افکار سلفی گری و وهابی از هند خارج شد و در اظهارتی جدید اعلام کرده که درصورت بازگشت به هند تحت محاکمه عادلانه قرار نخواهد گرفت.
گزارش شده بود که اداره اجرای احکام هند بتازگی دوباره از نیروهای اینترپل خواسته‌اند تا ذاکر نایک را بازداشت و از مالزی به هند به اتهام پولشویی مسترد کند. این درخواست هند براساس حکم جدیدی در دادگاهی درمومبای هند انجام شده که قرار تأمین آن بزودی در روز ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) صادرمی شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

16 + 20 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!