تنها یک دقیقه و نیم به نیمه شب باقی مانده؛ انسان چه زمانی نسل خود را منقرض می‌کند؟

توریست مالزی – گروه بولتن دانشمندان اتمی ساعت آخرالزمان را یک دقیقه و نیم به نیمه شب تنظیم کردند؛ اما انسان چه زمانی نسل خود را منقرض خواهد کرد؟...
توریست مالزی – گروه بولتن دانشمندان اتمی ساعت آخرالزمان را یک دقیقه و نیم به نیمه شب تنظیم کردند؛ اما انسان چه زمانی نسل خود را منقرض خواهد کرد؟

به گزارش گجت نیوز، گروهی از دانشمندان از جمله آلبرت اینشتین، رابرت اوپنهایمر و سایر افرادی که در پروژه منهتن (پروژه ساخت اولین بمب اتمی جهان) مشارکت داشتند، در سال ۱۹۴۵ میلادی یک گروه به نام بولتن دانشمندان اتمی را ایجاد کردند. این گروه ساعت آخرالزمان را برای هشدار در خصوص خطر جنگ هسته‌ای در دوران جنگ سرد در نظر گرفته بود؛ اما اکنون سایر تهدیدهای بزرگ برای زندگی بشر نظیر بیماری‌های همه‌گیر، تغییرات آب و هوایی و پخش اطلاعات جعلی را نیز شامل می‌شود.

دانشمندان گروه بولتن دانشمندان اتمی طی ۷۷ سال اخیر به ناچار ۲۵ بار ساعت آخرالزمان را تغییر دادند. در این ساعت، هرچه عقربه‌ها به نیمه شب نزدیک شود، بشر نیز به پایان زندگی خود نزدیک‌تر خواهد شد. از این رو لازم است تا کشورها با اقدامات خود فاصله با نیمه شب را افزایش دهند و باعث حفظ نسل بشر شوند. گروه بولتن دانشمندان اتمی در سال ۲۰۲۲ ساعت آخرالزمان را به یک دقیقه و نیم به نیمه شب تنظیم کردند و برای سال ۲۰۲۳ نیز همانند سال قبل خواهد بود. گفتنی است ساعت آخرالزمان برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ روی ۷ دقیقه به نیمه شب تنظیم شده بود و حتی در سال ۱۹۹۱ پس از پایان جنگ سرد تا ۱۷ دقیقه مانده به نیم شب هم عقب کشیده شد.

ریچل برانسون، رئیس و مدیر عامل بولتن دانشمندان اتمی عنوان کرد رویدادهای فعلی در جهان نشان می‌دهد جهان به یک فاجعه نزدیک می‌شود. تنش هسته‌ای به‌دلیل جنگ در اوکراین همچنان ادامه دارد و سایر اتفاقاتی که در این سیاره در حال رخ دادن است نیز باعث افزایش این تنش‌ها شده است. وی تاکید کرد پیشرفت‌های اخیر در حوزه هوش مصنوعی نیز سوالاتی را در خصوص نحوه کنترل این فناوری پیشرفته مطرح می‌کند که آیا باعث پیشرفت تمدن می‌شود یا نسل بشر را تهدید می‌کند؟ طی سال ۲۰۲۳ کشورهایی دارای سلاح های هسته‌ای نیز به‌جای کنار گذاشتن آن، سعی در ارتقای زرادخانه‌های خود دارند. همچنین سیل‌های بزرگ، زلزله و آتش‌سوزی‌ها نیز جان میلیون‌ها انسان را تهدید می‌کنند.

الکس گلیزر، استاد مهندسی مکانیک و هوافضا در دانشگاه پرینستون با اشاره به پایان سیستم سنتی کنترل تسلیحات هسته‌ای گفت چین به‌دنبال افزایش زرادخانه هسته‌ای خود است و هم‌اکنون از ۵۰۰ سلاح اتمی بهره می‌برد. در آمریکا نیز اکنون خبرهایی از افزایش زرادخانه هسته‌ای آمریکا به گوش می‌رسد.

همچنین روسیه نیز از معاهده جدید کاهش تسلیحات استراتژیک و معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای خارج شده است. از این رو دانشمندان ساعت آخرالزمان را همانند سال قبل روی یک دقیقه و نیم به نیمه شب تنظیم کردند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست + پانزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!