توسعه روابط ایران و مالزی با تهاتر و توازن ارزی

توریست مالزی – ایران و مالزی دارای مناسبات تجاری بسیاری با یکدیگر هستندبه طوری که می توان گفت این دو کشور نزدیکترین مناسبات در شرق آسیا را به نام...
توریست مالزی – ایران و مالزی دارای مناسبات تجاری بسیاری با یکدیگر هستندبه طوری که می توان گفت این دو کشور نزدیکترین مناسبات در شرق آسیا را به نام خود ثبت کرده اند و حالا در راستای توسعه روابط قرار است تجارت ترجیحی مبتنی بر تهاتر و توازن ارزی میان دو کشور صورت گیرد.
به گزارش شبستان، سال ۹۵ در راستای تعمیق این روابط بانک مرکزی مالزی در بخشنامه ای به مراکز مالی و پولی این کشور از شرایط افزایش همکاری های مالی بین ایران و مالزی خبر داد. بانک مرکزی مالزی هدف از این بخشنامه را که براساس یکی از بندهای قانون مقابله با پولشویی، تامین مالی تروریسم و درآمدهای ناشی از فعالیت های غیرقانونی صادره شده، ایجاد آگاهی همه نهادهای مربوطه از اعلامیه عمومی گروه اقدام ویژه مالی اعلام کرد.
ارزش صادرات ایران به مالزی که در سال ۸۵ معادل ۳۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده، طی روندی صعودی به میزانی معادل ۱۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در سال ۹۰ رسیده است. اما پس از آن با روندی نزولی مواجه شده و در نهایت به میزانی معادل ۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در سال ۹۴ کاهش یافته است.
بررسی آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می‌دهد ارزش واردات ایران از مالزی نیز در یک دهه اخیر کاهش یافته است. ایران در سال ۸۵ معادل ۳۸۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کالا از مالزی وارد کرده است. واردات ایران از این کشور سپس با طی روندی افزایشی به میزانی معادل ۵۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در سال ۸۹ و ۵۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار در سال ۹۰ رسیده است. پس از آن واردات ایران از مالزی طی روندی نزولی به میزانی معادل ۲۶۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در سال ۹۴ کاهش یافته است.
اما پس از آن ایران و مالزی توسعه روابط تجاری و اقتصادی را در دستورکار خود قرار داده اند تا جایی که در سال ۹۶ حجم تجارت خارجی دو کشور به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده بود.
براساس آمار اعلامی از سوی سازمان توسعه تجارت، حجم مبادلات تجاری ایران تا پایان آذرماه سال جاری با ۲۵ کشور «عراق، چین، امارات متحده عربی، افغانستان، ترکیه، هند، پاکستان، کره جنوبی، عمان، تایلند، اندونزی، آذربایجان، ترکمنستان، تایوان، ایتالیا، مصر، مالزی، ژاپن، کویت، آلمان، روسیه، قطر، ویتنام، ارمنستان و قزاقستان» ۵۵ میلیارد و ۱۳۸ میلیون دلار بوده است.
حالا در راستای سیاست گذاری های دو کشور برای توسعه روابط قرار است خط اعتباری میان ایران و مالزی ایجاد و تجارت ترجیحی مبتنی بر تهاتر و توازن ارزی انجام شود. «محمدرضا مودودی» در خصوص برقراری رابطه تعرف ترجیحی میان ایران و مالزی گفته است: «پیش‌تر و در مذاکرات دور قبل مقرر شده بود که دو کشور حداقل ۱۰۰ قلم کالا را برای مذاکره در لیست تجارت ترجیحی ارائه دهند، اما معتقدیم مهم‌تر از تعداد اقلام آن است که بتوانیم تراز پرداخت را به گونه‌ای مدیریت کرده و در تجارت ترجیحی بگنجانیم که شکل تهاتر به خود بگیرد و نیاز اتکا به روابط بانکی را که در شرایط فعلی دشوار شده برطرف کنیم. در این خصوص می‌توانیم خط اعتباری از سوی دو کشور برای ایجاد این ارتباط تعریف کنیم و آن را در قالب تهاتر دنبال کنیم.»
روابط عمومی سازمان توسعه تجارت به نقل از سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران نوشته است: «رشد صادراتی خوبی را در ۹ ماهه امسال که مصادف با تحریم‌ها بود، تجربه کردیم و بطور حتم اگر اهمیت مدیریت منابع ارزی و دیگر محدودیت‌ها نبود، رقم صادرات از مقدار کنونی فراتر می‌رفت.»
یادآور می شود: اقلام عمده صادراتی ایران به مالزی عبارتند از قیر نفت، خرما، اوره، سنگ، انگور خشک‌کرده، فورفورال، پسته، استیون بوتادین کربوکسیله، روی و روغن. ایران بیش از هر کالایی روغن پالم، شیره کائوچو، روغن جانشین کره کاکائو، اسید پالمتیک، اجزای روغن پالم، کائوچوی طبیعی، مخلوط یا فرآورده‌های خوراکی از چربی‌ها یا روغن‌های حیوانی و نباتی، قوطی برای نوشابه و نوشیدنی، دستکش معاینه و گلیسرول از این کشور وارد کرده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!