جنگ در غزه؛ خطر گشوده‌شدن چندین جبهه؟

توریست مالزی – جنگ میان اسرائیل و حماس ممکن است منطقه را به آتش بکشد. برخی کارشناسان بر این باورند که علاوه بر لبنان، سوریه، پای ایران و ترکیه...
توریست مالزی – جنگ میان اسرائیل و حماس ممکن است منطقه را به آتش بکشد. برخی کارشناسان بر این باورند که علاوه بر لبنان، سوریه، پای ایران و ترکیه نیز ممکن است به این جنگ وارد شود.

به گزارش دویجه وله، جنگ در غزه که با حمله حماس به خاک اسراییل آغاز شد، روز به روز شدیدتر می‌شود و برخی شواهد نشان می‌دهند که آتش این جنگ ممکن است به سایر کشورهای منطقه نیز کشیده شود. ارتش اسرائیل علاوه بر عملیات تلافی‌جویانه‌ای که در غزه انجام می‌دهد در عین حال مجبور است از مرزهای خود با لبنان در شمال نیز محافظت کند، زیرا حملات مکرر شبه نظامیان حزب‌الله یا تلاش برای حمله به اسرائیل از این ناحیه نیز وجود دارد.

به نوشته روزنامه اتریشی “کلاینه سایتونگ” شبه‌نظامیان حزب‌الله تحت حمایت ایران همچنان قدرتمندترین نیروی نظامی غیردولتی در جهان محسوب می‌شوند و در مقایسه با حماس، قدرت نظامی و آموزش بسیار قوی‌تری دارند. جنگ ۳۳ روزه در لبنان در ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۶ در پی ربودن دو سرباز اسرائیلی به دست حزب‌الله آغاز شد. اگرچه نیروی هوایی اسرائیل در آن زمان بخش‌های زیادی از زیرساخت‌های بیروت و حزب‌الله را ویران کرد، اما آن جنگ پس از ۳۳ روز بدون هیچ برنده مشخصی پایان یافت.

نتیجه جنگ در آن زمان هشداردهنده بود. اسرائیل در آن متحمل ۱۶۳ کشته شد. در طرف لبنانی نیز حدود ۱۲۰۰ کشته، یعنی تقریبا هفت برابر بیشتر جان خود را از دست دادند. این فقط در بیروت نبود که ویرانی بزرگی به بار آمد. روستاهای بسیاری نیز در منطقه مرزی با اسرائیل ویران شدند. با این وجود، شبه نظامیان شیعه حزب‌الله، این جنگ را به عنوان یک موفقیت برای خود جشن می‌گیرند.

آیا جنگ به سوریه کشیده می‌شود؟
جنگ کنونی میان اسرائیل و فلسطینی‌های گروه حماس، ممکن است به سوریه نیز سرایت کند. نیروی هوایی اسرائیل اخیرا فرودگاه‌های دمشق و حلب را بمباران کرد. هدف این حملات ظاهرا ممانعت از تحویل تسلیحات از ایران بوده است. در همین حال، روسیه به شدت از اقدام نظامی اسرائیل انتقاد کرده و نسبت به تشدید بیشتر تنش در خاورمیانه هشدار داده است. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد با توجه به تشدید درگیری میان فلسطینی‌ها و اسرائیل، چنین اقداماتی ممکن است سبب گسترش درگیری نظامی در سراسر منطقه شود.

ترکیه چند پایگاه نظامی در سوریه دارد
پای ترکیه نیز ممکن است به جنگ کنونی میان اسرائیل و فلسطینی‌های گروه حماس باز شود. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در روزهای اخیر بارها از اسرائیل و غرب انتقاد کرده و آن‌ها را به جنایت علیه فلسطینیان متهم کرده است. افزون بر این، در همین ماه ژوئیه، اسماعیل هنیه، رئیس حماس و محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطینی با اردوغان در کاخ ریاست جمهوری وی دیداری مشترک داشتند.

ترکیه از جهادی‌‌های ادلب در سوریه حمایت می‌کند و شهرهای کردنشین شمال این کشور را تحت کنترل خود نگه داشته است. این گروه‌ها بارها با نیروهای سوری و نیروهای روسی حامی آن‌ها و همچنین با شبه نظامیان حزب‌الله درگیر شده‌اند. ترکیه پایگاه‌های متعددی نیز برای خود در سوریه برقرار کرده است.

احزاب ترکیه با فلسطینی‌ها همبستگی دارند
اگرچه همه احزاب ترکیه با فلسطینی‌ها همبستگی نشان می‌دهند و اسرائیل را مقصر تشدید خشونت‌ها می‌دانند، اما ترکیه و اسرائیل همچنان می‌توانند به یکدیگر به عنوان شرکای درازمدت نگاه کنند. اخیرا اسرائیل و ترکیه برای کمک به آذربایجان در گرفتن قره‌باغ کوهستانی با یکدیگر همکاری کردند. بدون وجود تسلیحات مدرن این دو کشور، پیروزی نظامی آذربایجان در برابر ارمنستان به سختی امکان‌پذیر بود.

در صورتی که جنگی بزرگ میان اسرائیل از یک سو و نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان حماس در لبنان و سوریه تشدید شود، جهادی‌ها می‌توانند چنین جنگی را به چشم یک فرصت ببینند. آن‌ها ممکن است تلاش کنند مناطق بیشتری را در سوریه تحت کنترل خود درآورند. حکومت ایران و روسیه نیز در ادامه ممکن است در چنین جنگی مداخله کرده و از این طریق ترکیه برای حفاظت از متحدان خود در کشور همسایه‌اش تحت فشار قرار بگیرد.

تنش در سوی اردن نیز وجود دارد
علاوه بر کشورهای ذکر شده، تنش در حال حاضر در مرز اردن نیز وجود دارد. هزاران نفر روز جمعه (۱۳ اکتبر) در اعتراض به اسرائیل در این کشور تجمع کردند. حتی بسیاری تلاش کردند از دیوار مرزی اردن و اسراییل نیز بالا بروند و نیروهای امنیتی برای منصرف کردن جمعیت از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده − یازده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!