جوهور (دار التعظیم)

جوهور یکی از 13 ایالت مالزی است که در بخش جنوبی شبه جزیره مالزی قرار دارد.
توریست مالزی – جوهور یکی از ۱۳ ایالت مالزی است که در بخش جنوبی شبه جزیره مالزی قرار دارد و یکی از توسعه‌ یافته‌ترین ایالت‌های مالزی به شمار می‌رود. پایتخت این ایالت شهر جوهور بارو بوده و هم مرز بودن این ایالت با سنگاپور آن را به یکی از مهمترین مناطق مالزی تبدیل کرده است.

نام ایالت جوهور از واژه عربی Jauhar به معنی جواهر و سنگ قیمتی گرفته شده است و یکی از مهمترین دانشگاه‌های مالزی با نام دانشگاه تکنولوژی مالزی (یو.تی‌ام) در این ایالت واقع شده است. با توجه به قرار گرفتن این دانشگاه در جوهور این ایالت میزبان دانشجویان بین‌‌المللی از جمله دانشجویان ایرانی بوده است.

مردم مالزی علاقه دارند تا نام مکان‌ها را از اشیای طبیعی بگیرند که به وفور یافت می‌شوند و یا ویژگی‌های بصری خاصی دارند. قبل از اینکه این منطقه از مالزی به جوهور تغییر نام بدهد آن را Ujong Tanha می‌نامیدند که به معنی “پایان زمین” بود.

این ایالت از شمال با ایالت پهنگ و از شمال غربی با ایالت‌های ملاکا و نگری سمبیلان همسایه است و در بخش جنوبی آن نیز کشور سنگاپور جای گرفته است.

سلطان‌نشین جوهور در اوایل قرن ۱۶ توسط علاءالدین ریات شاه دوم پسر محمد شاه شکل گرفت. محمد شاه آخرین سلطان ایالت ملاکا بود که پس از حمله پرتغالی‌ها به ملاکا از آنجا گریخت. سلطان‌نشین جوهور یکی از دو ایالتی است که پس از حمله پرتغالی‌ها به ملاکا شکل گرفتند. در پی این حمله علاءالدین سلطان نشین جوهور را شکل داد و سلطان‌نشین پراک نیز دیگر ایالتی بود که در پی این حادثه توسط پسر دیگر محمد شاه با نام مظفر شاه اول تشکیل شد.

جوهور دومین ایالت پرجمعیت مالزی به شمار می‌رود و بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ جمعیت این ایالت معادل ۳.۲۳ میلیون نفر است که ۵۴.۱ درصد مالایی، ۳۰.۹ درصد چینی، ۶.۵ درصد هندی و ۰.۴ درصد دیگر نژادها هستند.

موقعیت استراتژیک جوهور آن را به یکی از مهمترین ایالت‌های مالزی تبدیل کرده است. شهر تازه‌ تاسیس اسکندر مالزی نیز در این ایالت واقع شده است. توسعه سریع ایالت جوهور موج عظیمی از مهاجران غیر قانونی از کشورهای اندونزی، فیلیپین، ویتنام، میانمار، بنگلادش و هند را به این منطقه سرازیر کرده است.

 

royal-museum1 HL_newduskexterior001_677x380_FitToBoxSmallDimension_Center 2875149237505622176_231840_1413539588

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست − چهارده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!