حزب آمنو از محی الدین یاسین خواست تا از نخست وزیری کناره گیری کند

توریست مالزی – حزب آمنو رسما پشتیبانی خود را از دولت پریکاتان ناسیونال پس گرفت. به گزارش استار، احمد زاهد ساعاتی پس از پایان نشست شورای عالی آمنو اعلام...
توریست مالزی – حزب آمنو رسما پشتیبانی خود را از دولت پریکاتان ناسیونال پس گرفت.

به گزارش استار، احمد زاهد ساعاتی پس از پایان نشست شورای عالی آمنو اعلام کرد: دلیل عدم پشتیبانی آمنو از دولت این است که دولت پریکاتان ناسیونال نتوانسته است هفت شرط مشخص شده در هنگام ادای سوگند نخست وزیری را تحقق بخشد. بنابر این با پیروی از آرای نمایندگان آمنو در مجمع عمومی ۲۰۲۰، و بر پایه هفت شکست دولت در تحقق آرزوهای مردم، حمایت از تان سری محی الدین، به عنوان نخست وزیر، بی درنگ پس گرفته می شود.

در این کنفرانس مطبوعاتی مجازی، احمد زاهد همچنین از محی الدین خواست تا از نخست وزیری کناره گیری کند تا راه را برای رهبری جدید باز کند. آمنو از محی الدین می خواهد که عزتمندانه کنار برود و اجازه دهد نخست وزیر جدید برای یک دوره موقت منصوب شود. نخست وزیر تازه منصوب شده فقط در تلاش برای کمک به رفاه مردم در طول بیماری همه گیر متمرکز خواهد بود. آمنو ۳۸ کرسی نمایندگی از ۲۲۲ گرسی مجلس را در اختیار دارد.

انتظارات زیادی در مورد نتیجه جلسه شورای عالی چهارشنبه شب وجود داشت، زیرا ساعاتی قبل از آن به ترتیب داتوک سری اسماعیل صبری یاکوب و داتوک سری هشام الدین حسین به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر ارشد منصوب شدند. با این حال، رئیس آمنو در مورد اینکه آیا اسماعیل صبری و سایر وزرای اومنو باید فوراً استعفا دهند یا نه، هیچ اشاره ای نکرد.

وی گفت: شورای عالی اومنو نیز به تعویق انداختن نظرسنجی های احزاب را برای مدت ۱۸ ماه تأیید کرده است. این مطابق با بند ۱۰ قانون اساسی اومنو است. جلسه شورای عالی آمنو همچنین موضع خود را در آخرین مجمع عمومی اومنو ۲۰۲۰ تأیید می کند که از معرفی داتوک سری انور ابراهیم به عنوان نامزد نخست وزیری یا یک دولت به رهبری DAP-Pakatan Harapan پشتیبانی نخواهد کرد.

در ادامه توضیحات، زاهد همچنین گفت که شورای عالی آمنو چندین رهنمود اصلی را که در ۱۱ مارس تنظیم شده بود بررسی کرده است تا به این حزب اجازه دهد از محی الدین به عنوان نخست وزیر حمایت کند. وی هفت دلیل اصلی را برشمرد که چرا آمنو دیگر نمی تواند از دولت حمایت کند، از جمله عدم موفقیت دولت در مدیریت بیماری همه گیر کووید – ۱۹.

وی افزود: عدم موفقیت دولت در مدیریت بیماری کووید – ۱۹ باعث ایجاد اضطراب و افسردگی جدی در مردم شده است. برخی دیگر شامل سیاست های ناسازگار است که منجر به اجرای بی اثر مقررات منع آمد و شد و سوء استفاده از دستورالعمل اضطراری شده است. برای نمونه، مقررات منع آمد و شد نیمه تمام فقط در یک دوره ۳۸ روزه پس از اعلام نخست وزیر، تعداد کشته ها را از ۲۸۰۰ به بیش از ۵۰۰۰ افزایش داده است.

احمد زاهد ادامه داد: دولت به وضوح با سوء استفاده از وضعیت اضطراری که فقط برای اهداف سیاسی استفاده می شود شکست خورد و باعث رنج مردم و رکود در اقتصاد کشور شد. دولت نتوانسته است رفاه عمومی را حفظ کندکه این امر منجر به دو برابر شدن میزان خودکشی در ماه های اخیر شده است. در مجموع ۱۰۹۹ مورد خودکشی از مارس ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱ اتفاق افتاده است. عدم پایبندی فوری دولت به درخواست پادشاه و حاکمان مالایی برای تشکیل مجدد پارلمان یکی دیگر از دلایلی بود که آمنو دیگر نمی تواند از پریکاتان حمایت کند. به عنوان حزبی که مدافع اصلی مردم و سلطنت است، همانطور که در ماده ۳ قانون اساسی آمنو آمده این حزب نمی تواند با نگرش دولت نسبت به سلطنت سازش کند.

وی در خاتمه گفت: بر اساس هفت دلیل ذکر شده در بالا، من می خواهم در اینجا بیان کنم که دولت محی الدین شکست خورده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!