حصارکشی و طرح “کنترل زنان” در استادیوم آزادی

توریست مالزی – کارشکنی مخالفان حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها، علی‌رغم درخواست روشن فیفا از ایران همچنان ادامه دارد. مجوز حضور عکاسان زن ایرانی به ورزشگاه هنوز صادر نشده و...
توریست مالزی – کارشکنی مخالفان حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها، علی‌رغم درخواست روشن فیفا از ایران همچنان ادامه دارد. مجوز حضور عکاسان زن ایرانی به ورزشگاه هنوز صادر نشده و محدودیت فروش بلیط هم پابرجاست. زنان ایرانی به فیفا شکایت برده‌اند.
به گزارش دویچه وله، کمتر کسی فکر می‌کرد که تیم ملی فوتبال کامبوج در تاریخ معاصر ایران ماندگار شود. برای نخستین بار در چهل سال گذشته، زنان ایرانی قرار است “بدون محدودیت” به استادیوم روند تا بازی ایران و کامبوج را از نزدیک تماشا کنند.
“بدون محدودیت” آن چیزی است که فدراسیون جهانی فوتبال، پس از مرگ غم‌انگیز سحر خدایاری و بازتاب گسترده آن در رسانه‌های جهانی، از ایران خواسته است. اما از قرار تصمیم‌گیری در مورد ورود و حضور زنان در استادیوم به نظر نهادهای بسیاری بسته است.
به عنوان مثال عکاس خبرنگاران ورزشی هنوز نمی‌دانند که چه نهادی باید مجوز ورود آنها به ورزشگاه را صادر کند. یکی از آنها پرتو جغتایی است که روز گذشته در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «نامه بدست تو مسیر وزارت ورزش به فدراسیون فوتبالیم؛ وزارت میگه فدراسیون باید تایید کنه فدراسیون میگه حیطه وظایف وزارته! از اون طرف خبرنگار و عکاساى خارجى تایید شدن و آیدى‌کارت گرفتن ما اما یک هفتس گرفتار این تماشا و پیگیریا و رفت‌وآمداییم، دریغ از یه جواب درست و حسابی.»
فدراسیون فوتبال ایران حق صدور آی‌دی کارت برای خبرنگاران و عکاسان زن ایران را ندارد و گفته است صدا و سیما مخالف حضور آنها در بازی ایران و کامبوج است.
مهدی هاشمی تهیه‌کننده برنامه فوتبال برتر در صداوسیما به فدراسیون فوتبال هشدار داده که “در صورت حضور زنان عکاس کنار زمین، بازی تیم ملی ایران از صداوسیما پخش نخواهد شد.”
حال این گمانه‌زنی مطرح است که بازی ایران و کامبوج ممکن است به طور مستقیم از تلویزیون هم پخش نشود. روزنامه دولتی “ایران ورزشی” نوشته است که دلیل شیوع “این شایعه” حضور زنان در ورزشگاه آزادی است.
به نوشته این روزنامه در روزهای اخیر، جلساتی در سازمان صداوسیما برگزار شد تا در مورد پخش یا عدم پخش مستقیم این بازی از شبکه‌های “سه” و “ورزش” صداوسیمای ایران تصمیم‌گیری شود.

تفکیک پارکینگ‌ ورزشگاه آزادی و حصارکشی میان صندلی‌ها
یگان ویژه نیروی انتظامی هم همچنان مخالفت حضور عکاسان زن در ورزشگاه آزادی است. حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه ناجا ضمن تأکید بر مخالفت مکرر پلیس با “حضور خانم‌ها در ورزشگاه” گفته بود: «فضا آماده حضور این افراد نبوده و ممکن است آسیب‌هایی را به شخصیت آن‌ها وارد کند.»
ویژه نیروی انتظامی پارکینگ‌های ورزشگاه آزادی را تفکیک کرده است. پارکینگ‌های ۱۹ و ۲۰ که در ضلع شرقی ورزشگاه آزادی قرار دارد به ورود بانوان اختصاص داده شد تا “بلیت در دست” از این دو پارکینگ وارد ورزشگاه شوند.
زنانی که مرد همراه خود داشته باشند، نمی‌توانند از این پارکینگ‌ها استفاده کنند. نیروی انتظامی تأکید کرده که که هیچ تماشاگر مردی حق ورود به ورزشگاه از این مسیرها را ندارد.
حالا فردا که به بازیکنا گفتن بعد از گل حق شادی به سمت جایگاه زنان رو ندارن، یه بخش دیگری از ماجرا حل میشه؛) https://twitter.com/sahandiranmehr/status/1181852002986418176 …
خبرگزاری ایسنا با انتشار “توصیه‌های برای بانوان” از آنها خواسته است که با نیروهای انتظامی در بازرسی‌های ورودی و حفظ امنیت ورزشگاه و لیدرها در روی سکوها همکاری داشته باشند.
یگان ویژه نیروی انتظامی که به گفته حسن کریمی طرحی برای “کنترل زنان” در بازی ایران و کامبوج دارد، اعلام کرده از ۱۵۰ نیروی آموزش‌دیده پلیس زن برای کنترل زنان در ورزشگاه استفاده خواهد کرد.
از آن گذشته تصاویری که از ورزشگاه منتشر شده حصارکشی جایگاه ویژه زنان در روزهای اخیر را نشان می‌دهد. حال در واکنش به این تصاویر که بازتاب گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشتند، بسیاری می‌پرسند بهانه فراهم نبودن زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه در چهل سال گذشته، کمبود حصار بود؟
بسیاری از کابران همچنان از سیاست “قطر‌ه‌ چکانی” مسئولان ایران در اجرای فدراسیون جهانی فوتبال خشمگین هستند. آنها در دو روز گذشته با به راه انداختن هشتک‌های مختلفی، از جمله #WakeUpFIFA از عدم فروش بلیط بیشتر به زنان آن‌هم در حالیکه استادیوم به دلیل عدم استقبال مردان از بازی نه چندان پراهمیت ایران و کامبوج خالی است،به فیفا شکایت کردند.
فیفا که رسمأ از ایران خواسته است شرایط “حضور تمامی زنان در تمامی ورزشگاه‌ها” را فراهم کند، هنوز واکنشی به این اخبار نشان نداده است.
فیفا پیشتر اعلام کرده بود که برای بازی ایران و کامبوج، سه نماینده خود را به تهران می‌فرستد تا بر حضور آزادانه زنان تماشاگر، عکاس و خبرنگار به ورزشگاه آزادی نظارت کنند.
زنان بسیاری حال امیدوارند علی‌رغم تمامی کارشکنی‌های روزهای اخیر روز پنج‌شنبه درهای استادیوم‌ در حضور نمایندگان فیفا برای تمام زنانی که می‌خواهند این بازی را زنده تماشا کنند، باز باشد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!