حضور یک مربی ایرانی دیگر در فوتبال بوندس‌لیگای آلمان

توریست مالزی – بابک کیهان‌فر مربی‌ ایرانی‌تبار جدید در فوتبال بوندس‌لیگای۱ آلمان است. کیهان‌فر از ۱۵ دی مربی‌گری تیم ماینتس در بوندس‌لیگا را به عهده دارد. وی با سرمربی...
توریست مالزی – بابک کیهان‌فر مربی‌ ایرانی‌تبار جدید در فوتبال بوندس‌لیگای۱ آلمان است. کیهان‌فر از ۱۵ دی مربی‌گری تیم ماینتس در بوندس‌لیگا را به عهده دارد. وی با سرمربی جدید این تیم، اسونسون از تیم اتریشی لیفرینگ به ماینتس پیوسته است.

به کزارش دویجه وله، صحنه فوتبال بوندس‌لیگای۱ آلمان از روز ۱۵ دی شاهد حضور دومین مربی ایرانی‌تبار در تاریخچه ۵۸ ساله این لیگ معتبر و برجسته فوت‍بال جهان است. پس از الکساندر نوری که تا سال ۲۰۱۷ میلادی مسئولیت سرمربی‌گری تیم فوتب‍ال وردر برمن را به عهده داشت، بابک کیهان‌فر رد پای مربیان ایرانی‌تبار در بوندس‌لیگا را ادامه می‌دهد.

بابک کیهان‌فر که ۳۵ سال سن دارد، در سمت مربی به همراه بو اسونسون که از هفته ۱۵ فصل جاری بوندس‌لیگا به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال اف.اس.فا. ماینتس معرفی شده است، به این تیم پایتخت‌نشین ایالت راین‌لند‌فالتس آلمان ییوسته است. تیم ماینتس در حال حاضر پس از ۱۴ بازی، در رتبه هفدهم جدول بوندس‌لیگا و در معرض خطر جدی سقوط به بوندس‌لیگای۲ پس از گذشت ۱۲ سال قرار گرفته است.

بابک کیهان‌فر سابقه همکاری چندین‌ساله با بو اسونسون دانمارکی را دارد. این مربی ایرانی‌تبار که متولد شهر ماینتس نیز است، تا سال ۲۰۱۹ به عنوان کمک‌مربی بو اسونسون در تیم جوانان زیر ۱۹ ساله‌های اف.اس.فا. ماینتس و همچنین در آکادمی پرورش استعدادهای فوتبال این باشگاه بوندس‌لیگایی فعال بود. کیهان‌فر سپس به همراه اسونسون در تابستان سال ۲۰۱۹ به تیم “لیفرینگ” که در آن استعدادهای جوان و نخبه باشگاه معتبر “ردبول سالتسبورگ” در لیگ۲ اتریش بازی می‌کنند، پیوست.

مسئولان باشگاه اف.اس.فا. ماینتس برای عبور از وضعیت بحرانی فعلی خود در بوندس‌لیگای۱، پس از اخراج دو سرمربی در فصل جاری، به دنبال مربیان بودند که توانایی فعال‌ ساختن مجدد “ذهنیت منحصر به فرد” این باشگاه را دارند که در سال‌های اخیر از دست رفته است. این ذهنیت شامل ارائه شیوه فوتبال به اصطلاح “غیرتی” با خصوصیات دوندگی شدید و خصلت “تسلیم ناپذیری” در شرایط عدم وجود بازیکنان ستاره در ترکیب تیم است.

این شیوه نمایش فوتبال در دوران سرمربی‌گری یورگن کلوپ و توماس توخل میان سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ در باشگاه ماینتس شکل گرفت و ریشه‌دار شد. در چارچوب تعریف و دستیابی دوباره به این هدف، اینک بو اسونسون که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ برای تیم ماینتس در بوندس‌لیگا به میدان رفت و شاگرد یورگن کلوپ و توماس توخل نیز بود، به عنوان بهترین گزینه از دیدگاه مسئولان باشگاه ماینتس، به خدمت گرفته شده است.

بدین ترتیب بابک کیهان‌فر که به عبارتی “ریشه کاملا ماینتسی” دارد و از هماهنگی بالایی نیز در همکاری با بو اسونسون در کادر فنی برخوردار است، در طول ۱۹ بازی باقی‌مانده در فصل جاری، ماموریت مبارزه با سقوط باشگاه ماینتس به بوندس‌لیگای۲ را به عهده خواهد داشت.

گفتنی است که در باشگاه ماینتس میان سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ دو فوتبالیست ایرانی نیز در بوندس‌لیگای۲ حضور داشتند. در آن زمان سرژیک تیموریان که در ماه اوت سال ۲۰۲۰ در پی یک سانحه رانندگی در تهران در سن ۴۶ سالگی درگذشت و همچنین سیروس دین‌محمدی، برای این تیم آلمانی به میدان رفتند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

8 − هشت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!