در مورد بیماری چیکونگونیا چه می دانید؟

توریست مالزی – بیماری چیکو نگو نیا یک بیماری ویروسی است که توسط پشه دنگی منتقل می شود و باعث ایجاد درد شدید در مفاصل و تب ناگهانی می...
توریست مالزی – بیماری چیکو نگو نیا یک بیماری ویروسی است که توسط پشه دنگی منتقل می شود و باعث ایجاد درد شدید در مفاصل و تب ناگهانی می شود. اخیرا وزیر بهداشت مالزی از بالا رفتن تعداد موارد این بیماری خبر داده است.

به گزارش نمناک، متاسفانه هیچ واکسنی برای جلوگیری از این تب وجود ندارد هیچ درمان موثر ضد ویروسی هم وجود ندارد .با این حال این بیمار ی یک دوره محدودی را می گذراند و به ندرت ، باعث ایجاد عوارض جدی تری می شود. درمان آن ( استراحت ،خوردن مایعات و استفاده از داروهایی ضد درد و ضد تب می باشد.

این بیماری از کجا پیدا شد؟
شیوع این بیماری برای اولین بار در آفریقا، آسیا، اروپا و جزایر در اقیانوس هند و آرام گزارش شده است البته اولین مورد گزارش شده از این بیماری در آمریکا در سال ۲۰۱۳ در جزایر کارائیب بوده است.

علائم
علائم و نشانه های دیگر ممکن است ،خستگی ،درد عضلانی و سردرد باشد علائم معمولا در عرض ۲ تا ۷ روز پس از این که توسط یک پشه آلوده شده اند، ظاهر می شود.

علل و علایم بیماری چیکو نگو نیا
اکثر افراد مبتلا به این ویروس برخی از علائم زیر را دارند. که معمولا ۳ تا ۷ روز پس از نیش پشه شروع می شود شایع ترین علائم تب و درد مفاصل هست.و علائم دیگر ممکن است، سردرد ،درد عضلانی و تورم مفصلی باشد. این بیماری اغلب منجر به مرگ نمی شود اما علائم می توانند شدید و باعث ازکارافتادگی شوند. اکثر بیماران در عرض یک هفته احساس بهبود می کنند. اما در برخی از افراد درد مفصلی ممکن است برای ماه ها ادامه پیدا کند. افرادی که در معرض خطر ابتلا به شدید شدن این بیماری هستند ، نوزادانی اند که در طول زمان تولد ، آلوده شده اند یا افراد مسن بالاتر از ۶۵ سال و یا افرادی که دچار بیماری هایی، مثل:فشار خون بالا دیابت یا بیماری های قلبی هستند.

هنگامی که یک فرد آلوده شده است، احتمال دارد که از آلودگی های آن در آینده محافظت کند و دیگر دجار نشوند. تشخیص این بیماری شبیه به تب دنگی است. اگر علائمی که در بالا توضیح داده شد را یافتید، شما نیازمند مراقبت های بهداشتی هستید، همچنین اگر اخیراً و به تازگی سفر کرده اید به شخص درمان کننده خود بگویید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکن است ،از تست خون برای این بیماری یا سایر ویروس های مشابه مانند :تب دنگی استفاده کند.

درمان
هیچ واکسنی برای جلوگیری از این ویروس وجود ندارد و هیچ دارویی هم برای درمان آن نیست.
پس تنها پیشنهادات هنگام ابتلا به این بیماری
مقدار زیادی استراحت کنید.
مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن بنوشید.
برای کاهش تب و درد، داروهایی مصرف کنید.
آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را هرگز استفاده نکنید.
اگر برای سایر شرایط پزشکی مصرف می کنید قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید.
اگر شما دچار این بیماری شده اید ،برای هفته اوّل بیماری تا حد امکان، از گزش پشه جلوگیری کنید.
در طی هفته اوّل عفونت و ویروس را می توان در خون یافت. و از یک فرد آلوده به فرد دیگری که توسط پشه نیش زده می شود منتقل خواهد شد.
یک پشه ی آلوده می تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد و باعث گسترش آن شود.

لازم به یادآوری است که این گونه پشه در عین حال می‌تواند ناقل بیماری‌های مشهور دیگری مانند دنگی، زیکا و تب زرد نیز به انسان باشد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 − سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!