دشواری راهی که انور ابراهیم نخست وزیر جدید مالزی در پیش رو دارد

توریست مالزی – انور ابراهیم، ​​رهبر کهنه کار اپوزیسیون مالزی، پس از چند روز بن بست در پی انتخابات سراسری در این کشور، به عنوان نخست وزیر جدید معرفی...
توریست مالزی – انور ابراهیم، ​​رهبر کهنه کار اپوزیسیون مالزی، پس از چند روز بن بست در پی انتخابات سراسری در این کشور، به عنوان نخست وزیر جدید معرفی شده است.

به گزارش بی بی سی، نخست وزیر جدید، پس از انتخابات آخر هفته که به یک مجلس معلق (بدون یک حزب دارای اکثریت مطلق) منجر شد، توسط پادشاه مالزی سلطان عبدالله منصوب شد.

در انتخابات پارلمانی نه آقای انور ابراهیم و نه محی الدین یاسین، نخست وزیر سابق، اکثریت لازم برای تشکیل دولت را به دست نیاورده بودند. آقای انور ساعت پنج عصر به وقت محلی با حضور پادشاه مراسم سوگند را انجام داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه‌ای که از سوی کاخ پادشاه منتشر شده، آمده است که «پس از در نظر گرفتن نظرات اعلیحضرت، او با انتصاب انور ابراهیم به عنوان دهمین نخست وزیر مالزی موافقت کرد».

حزب پاکاتان هاراپان که یک ائتلاف سیاسی به رهبری آقای انور است، بیشترین کرسی را در انتخابات روز شنبه به دست آورد، با این حال به تنهایی تعداد لازم برای تشکیل دولت را در اختیار نداشت. هنوز مشخص نیست که او با کدام حزب وارد ائتلاف خواهد شد.

پنج روز مذاکرات فشرده برای دستیابی به توافق بر سر دولت جدید برگزار شد، در این مدت ترکیب‌های مختلف احزاب و اشکال اتحاد مورد بحث قرار گرفت، اما به نتیجه نرسید. بسیاری از رهبران سیاسی مالزی دارای اختلافات شخصی و ایدئولوژیکی با یکدیگر هستند، که همین امر رسیدن به یک ائتلاف قابل اجرا را دشوار کرده است.

با این حال انتخاب این سیاستمدار ۷۵ ساله، نتیجه تلاش‌های چند دهه گذشته او برای رسیدن به مقام نخست‌وزیری این کشور است. انور ابراهیم در دهه ۱۹۹۰ معاون نخست وزیر این کشور بود و انتظار می رفت که جانشین ماهاتیر محمد، نخست وزیر وقت شود. او در همان زمان حکمرانی ماهاتیر محمد، دو بار بخاطر لواط محکوم شد، اتهاماتی که آقای انور ادعا می‌کند انگیزه‌های سیاسی پشت آن بوده است.

اما با افزایش مخالفت‌ها با نجیب رزاق، نخست‌وزیر وقت، بر سر رسوایی بزرگ «توسعه مالزی اول»، آقای ماهاتیر از بازنشستگی خارج شد و پس از ائتلاف با انور ابراهیم توانست اولین شکست تاریخ حزب حاکم را در سال ۲۰۱۸ تحمیل کند و در نتیجه آقای انور توسط پادشاه عفو شد.

با این حال ائتلاف بین انور ابراهیم و ماهاتیر محمد هم از هم پاشید و ماهاتیر محمد در دهه ۹۰ زندگی در سال ۲۰۲۰ بعنوان نخست وزیر کار را در دست گرفت.

اکنون انور ابراهیم به هدف خود رسیده و نخست وزیر مالزی شده، اما شرایط بسیار پر چالشی را پیش‌رو دارد، با اقتصادی که تاثیرات ناشی از قرنطینه طولانی مدت کرونا آن را دگرگون کرده است. او همچنین نیاز به همکاری با برخی از سرسخت‌ترین رقبای سیاسی‌اش دارد، که نشان دهنده دشواری راهی است که او پیش‌رو خواهد داشت.

پاسخی ارسال کنید

*

*

سه × 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!