دلار ۴۴ هزارتومانی، نخستین قربانی خود را گرفت

توریست مالزی – روند صعودی نرخ برابری دلار، نخستین قربانی خود را از کابینه‌ی دولت رئیسی گرفت. با برکناری صالح‌آبادی از ریاست بانک مرکزی، محمدرضا فرزین جایگزین او شد....
توریست مالزی – روند صعودی نرخ برابری دلار، نخستین قربانی خود را از کابینه‌ی دولت رئیسی گرفت. با برکناری صالح‌آبادی از ریاست بانک مرکزی، محمدرضا فرزین جایگزین او شد.

در روز‌های اخیر قیمت دلار به رکورد تاریخی ۴۴ هزارتومان و سکه نیز به بالای ۲۲ میلیون تومان رسید. قیمت هر گرم طلا نیز در آستانه ۲ میلیون تومان قرار گرفته است. نتیجه‌ی مستقیم رکوردشکنی تنزل ارزش پول ملی، تورم، بی ثباتی قیمت‌ها و رکود بازار است و هزینه‌ی همه این نابسامانی‌ها از جیب طبقه متوسط و فرودست جامعه پرداخت می‌شود. سیاست‌گذاری بانک مرکزی ایران همانگونه که تاکنون نقشی در تعدبل بازار ارز نداشته، از این پس نیز بی اثر خواهد بود. از همین روست که تغییر رئیس بانک مرکزی، فقط و فقط تظاهر به چاره‌جویی است و بس.

خبرگزاری دولت با انتشار خبر برکناری صالح آبادی و انتصاب فرزین به عنوان رئیس بانک مرکزی، نوشت: در کارنامه علمی محمدرضا فرزین که دکترای اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با رتبه دانشیاری است، مقالات و سوابق پر شماری به چشم می‌خورد، اما آنچه به نظر می‌رسد آنچه دولت را برای انتخاب او در این مقطع مجاب کرده است، مسئولیت‌های متعدد وی در حوزه پولی و بانکی است.

فرزین از سال گذشته مدیرعامل بانک ملی است و پیش از آن نیز از سال ۱۳۹۲ رئیس هیئت مدیره بانک کارآفرین و در سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ مدیرعامل آن بانک بود. عضو حقیقی شورای پول و اعتبار به‌عنوان نماینده رئیس‌جمهور، عضو هیئت مدیره بانک کشاورزی، دبیر کارگروه طرح تحول نظام بانکی و دبیر کارگروه ارزش‌گذاری پول ملی از دیگر سوابق فرزین در حوزه پولی و بانکی در سال‌های گذشته است. ریاست هیئت عامل صندوق توسعه ملی، معاونت اقتصادی وزیر امور اقتصاد و دارایی و دبیری ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها در دولت دهم به‌عنوان یک پروژه بزرگ و ملی نیز مسئولیت‌های دیگر فرزین بوده است.

پرسش اینجاست که محمدرضا فرزین در کدامیک از سمت‌های پیشین معجزه کرده که اینک بتواند با معجزه‌ای دیگر بانک مرکزی را نجات دهد. پاسخ احتمالا این است که او نیز همچون سلف خود، مدیری مطیع و فرمانبردار بوده است، وگرنه چگونه می‌توانست در درون یک سیستم بانکی ناکارآمد و آلوده به فساد سالها خدمت کند و ارتقا یابد؟
پاسخی ارسال کنید

*

*

12 − دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!