راه‌هایی برای تولید بیشتر هورمون‌های شادی

توریست مالزی – هورمون‌ها مواد شیمیایی هستند که توسط غدد مختلف در بدن شما تولید می‌شوند. آنها از طریق جریان خون حرکت می‌کنند، به‌عنوان پیام‌‌رسان عمل می‌کنند و در...
توریست مالزی – هورمون‌ها مواد شیمیایی هستند که توسط غدد مختلف در بدن شما تولید می‌شوند. آنها از طریق جریان خون حرکت می‌کنند، به‌عنوان پیام‌‌رسان عمل می‌کنند و در بسیاری از فرآیندهای بدن نقش دارند. یکی از کارکردهای مهم آنها کمک به تنظیم خلق‌و‌خو است.

به گزارش دویچه وله، به ‌نوشته نشریه پزشکی Healthline، برخی از هورمون‌ها به تقویت احساسات مثبت از جمله شادی و لذت کمک می‌کنند. این هورمون‌ها عبارتند از دوپامین، سروتونین، اکسی‌توسین و اندورفین. در اینجا نگاهی انداخته شده است به آنچه که می‌توانید برای کمک به تولید بیشتر این تقویت‌کننده‌های خلق‌و‌خو انجام دهید.

بیرون بروید
اگر به‌دنبال افزایش سطح سروتونین هستید، گذراندن وقت در خارج از منزل و زیر نور خورشید، راهی عالی برای انجام این کار است. طبق تحقیقات، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء‌بنفش (UV) خورشید می‌تواند تولید سروتونین را افزایش دهد. فقط توجه داشته باشید که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء‌بنفش می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش دهد، بنابراین ضد آفتاب را فراموش نکنید!

برای ورزش وقت بگذارید
ممکن است از قبل در مورد ارتباط بین ورزش و ترشح اندورفین چیزهایی بدانید. اما ورزش فقط روی اندورفین تاثیر ندارد. فعالیت بدنی منظم همچنین می‌تواند سطح دوپامین و سروتونین شما را افزایش دهد. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۷ روی دانشجویان پزشکی نشان داده که ورزش گروهی، مزایای بیشتری نسبت به ورزش انفرادی دارد. تمرین خود را در فضای باز انجام دهید تا افزایش سروتونین را به حداکثر برسانید. فراموش نکنید که تحقیقات انجام‌شده، تمرینات با شدت بالاتر را با آزادسازی بیشتر اندورفین مرتبط می‌دانند.

با یک دوست بخندید
چه کسی این ضرب‌المثل قدیمی را نشنیده است که خنده بهترین دارو است؟ البته، خنده مشکلات سلامتی مزمن را درمان نمی‌کند؛ اما می‌تواند به تسکین احساس اضطراب یا استرس کمک کند و با افزایش سطح دوپامین و اندورفین، خلق‌و‌خوی ضعیف را بهبود بخشد.

آشپزی کنید
آشپزی می‌تواند هر چهار هورمون شادی شما را تقویت کند. لذتی که از خوردن یک غذای خوشمزه به‌دست می‌آورید، می‌تواند باعث ترشح دوپامین همراه با اندورفین شود. به اشتراک گذاشتن وعده غذایی با کسی که دوستش دارید نیز می‌تواند سطح اکسی‌توسین را افزایش دهد. برخی از غذاها نیز می‌توانند بر سطح هورمون‌ها تأثیر بگذارند؛ بنابراین هنگام برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی برای افزایش هورمون شادی به موارد زیر توجه کنید:

غذاهای تند ممکن است باعث ترشح اندورفین شوند. ماست، لوبیا، تخم‌مرغ، گوشت‌های کم‌چرب و بادام تنها چند غذای مرتبط با ترشح دوپامین هستند. غذاهای سرشار از تریپتوفان با افزایش سطح سروتونین مرتبط هستند. غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست، کیمچی و کلم ترش می‌توانند بر ترشح این هورمون‌ها تأثیر بگذارند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

8 + 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!