رقابت ایران، اسرائیل و لبنان در کم‌آبی؛ ۱۷ کشور در آستانه روز پایان آب

توریست مالزی – تازه‌ترین گزارش «موسسه منابع جهان» حاکیست که ایران به همراه قطر، اسرائیل و لبنان در حال رقابت با یکدیگر در صدر فهرست کشورهایی‌ هستند که با...
توریست مالزی – تازه‌ترین گزارش «موسسه منابع جهان» حاکیست که ایران به همراه قطر، اسرائیل و لبنان در حال رقابت با یکدیگر در صدر فهرست کشورهایی‌ هستند که با بحران شدید آب مواجه‌اند و به اصطلاح در آستانه رسیدن به روز «پایان آب» هستند.
به گزارش یورونیوز، مطابق این گزارش هفده کشور از جمله ایران که مامن یک چهارم جمعیت ساکن کره زمین هستند، با بالاترین سطح بحران کم آبی و خشکسالی رو به رو هستند.
دوازده کشور از این هفده کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (مِنا) واقع شده‌اند و مطابق پیش‌بینی بانک جهانی تا سال۲۰۵۰ میلادی ۶ تا ۱۴ درصد از تولید ناخلص داخلی خود را به دلیل تبعات تغییرات اقلیمی از دست خواهد داد.
موسسه منابع جهان تصریح کرده که ۸۲ درصد فاضلاب منطقه منا تصفیه و بهره‌برداری مجدد نمی‌شود. همچنین بخش کشاورزی، صنعت و شهرداری‌ها به طور متوسط سالانه ۸۰ درصد منابع سطحی و زیرزمینی آب را مصرف می‌کنند.
این موسسه تاکید دارد که علت اصلی وقوع بحران آب در جهان دو برابر شدن برداشت منابع آبی از سال ۱۹۶۰ تاکنون به دلیل رشد فزاینده تقاضاست.
اندرو استیر، مدیرعامل موسسه منابع جهان درباره اهمیت این گزارش گفت که کمبود آب بزرگترین بحرانی است که بشر با آن مواجه است ولی کمتر ‌کسی در مورد آن صحبت نمی‌کند در حالی که پیامدهای آن از جمله عدم امنیت‌غذایی، جنگ، مهاجرت و بی‌ثباتی اقتصادی پدیدار شده‌اند.
البته با وجود آغاز اقدامات دولت‌ عمان برای تصفیه ۱۰۰ درصد پساب‌ها و بازیافت ۸۴ درصد فاضلاب کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، موسسه منابع جهان معتقد است که برای جلوگیری از پایان آب در منطقه منا باید بهره‌وری آب در بخش کشاورزی این منطقه افزایش یابد و همزمان با کاهش اتلاف آب، چرخه بازیافت آن نیز هرچه سریعتر توسعه یابد.

تنها مزرعه قهوه اروپا به دلیل کم‌آبی در خطر نابودی است
کشتزار خانوادگی «لوس کاستانیوس» که قهوه عربی تولید می‌کند، ۲۰۰ سال پیش در دره «آگائته» احداث شد. اما در سال‌های اخیر چندین درخت قهوه در این مزرعه به دلیل کم‌آبی خشک شده است.
آنتونیو یکی از اعضا خانواده «لوس کاستانیوس» که مالک این مزرعه هستند گفت که آنها مجبور به کاشت درختانی مقاوم‌تر از قهوه در زمین‌های خود شده‌اند. به گفته آنتونیو به جز درخت‌های جایگزین، گردشگری نیز تبدیل به یکی از محل‌های درآمد این مزرعه شده است. بسیاری از گردشگرانی که از کشورهای مختلف جهان برای استفاده از سواحل زیبای جزایر قناری به این منطقه می‌آیند، خود بخشی از مشتریان قهوه این مزرعه را تشکیل می‌دهند.
گران کاناریا یکی از جزایر قناری در قلمرو اسپانیاست که در شرق اقیانوس اطلس واقع شده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!