روغنی که عامل توسعه روابط ایران و مالزی شد

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مالزی گشایش دفتر نمایندگی روغن پالم مالزی در ایران را زمینه خوبی برای افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور دانست.
توریست مالزی – محمود واعظی، رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مالزی گشایش دفتر نمایندگی روغن پالم مالزی در ایران را زمینه خوبی برای افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور دانست.

نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین ایران و مالزی با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که سرپرستی این کمیسیون را نیز به‌عهده دارد و مصطفی محمد، وزیر صنایع و تجارت خارجی مالزی، در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

واعظی در این نشست با اشاره به همکاری‌های مشترک بین دو کشور گفت: با وزیر صنایع و تجارت خارجی مالزی که مسئولیت کمیسیون مشترک را به‌عهده دارد، مذاکرات سازنده‌ای داشتیم. ایشان از کارخانه داروسازی ضدسرطان در ایران بازدید داشت، ‌که شراکتی با ۷۰درصد سهام ایرانی و ۳۰ درصد مالزیایی است و چهار ماه آینده محصولاتش تولید می‌شود، همچنین در زمینه همکاری برای تولید غذای حلال توافقات خوبی انجام شده است.

واعظی درباره واردات پالم از مالزی گفت: با صحبت‌هایی که دراین‌باره داشتیم و با توجه به گشایش دفتر مالزی در ایران، روغن پالم زمینه خوبی برای همکاری است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به شرکت‌های نفتی مالزی بیان کرد: شرکت‌های نفتی مالزی، پتروناس و گروه البخاری دو میدان نفتی را مطالعه و برای یادداشت همکاری اقدام می‌کنند که از همکاری‌های خوب بین ایران و مالزی است. همچنین در خصوص همکاری‌های تجاری صحبت  کردیم.

واعظی با اشاره به سفر سال گذشته دکتر روحانی به مالزی افزود: از زمان سفر رئیس جمهور ایران به مالزی روابط تجاری ما گسترش یافته و ۴۰ درصد رشد داشته است. در حال حاضر حجم روابط ما به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است که البته کافی نیست و باید برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشیم که چند برابر شود.

وی با بیان اینکه رؤسای بانک مرکزی دو کشور ایران و مالزی به توافقات خوبی رسیدند، گفت: با امضای این سند می‌توانیم روابط بانکی را نیز افزایش دهیم. همچنین در حوزه‌های حمل و نقل، گردشگری، ICT نیز زمینه خوبی برای همکاری وجود دارد و امیدواریم در آینده روابط دو کشور در همه زمینه‌ها افزایش یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به وقفه ۱۰ساله بین فعالیت‌های ایران و مالزی بیان کرد: آخرین کمیسیون مشترک بین دو کشور ۱۰ سال پیش انجام شده بود اما با اقداماتی که در سال‌های گذشته صورت گرفت و سفر رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه دو کشور، امروز شاهد امضای سند همکاری بودیم.

در این نشست همچنین مصطفی محمد با اشاره به سفر روحانی به مالزی و ملاقاتش با نجیب تون رزاق ــ نخست وزیر مالزی ــ که سال گذشته انجام شد، گفت: توافق‌هایی صورت گرفت و قرار شد در سه زمینه تبادل هیئت‌ها و مقامات سطح بالا بین دو کشور، همکاری‌های بیشتر بین بانک‌های مرکزی دو کشور و حداقل دو برابر کردن حجم تجارت بین دو کشور اقداماتی انجام شود.

وی با بیان این‌که “در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جلسه خوبی برگزار کردیم”، افزود: ما متوجه شدیم که پتانسیل عظیمی برای کار بین دو کشور وجود دارد. مالزی نیز کشوری آسان برای برقراری همکاری محسوب می‌شود، بنابراین دریافتیم حجم روابط ۷۰۰ میلیون دلاری کافی نیست، برای مثال در سال ۲۰۱۱ حجم تجارت بین دو کشور ۱.۶ میلیارد دلار بود و حالا با گذشت پنج سال دلیلی ندارد نتوانیم روابط را به آن سطح برگردانیم.

وزیر صنایع و تجارت خارجی مالزی ادامه داد: مذاکرات خوبی با آقای واعظی انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که به‌سود این دو کشور است که در آینده توافقات انجام شود و با سفر هیئتی از ایران به مالزی مذاکراتی آغاز شود. در جلسات خود در این سفر تصمیم گرفتیم شش گروه کاری برای نهایی کردن سند کمیسیون مشترک به دو کشور داشته باشیم. کمیته‌های تجارت و صنعت، بانکی و مالی، انرژی و محیط زیست، ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمل‌ونقل و کمیته توریسم و بهداشت از جمله این گروه‌های کاری هستند.

مصطفی محمد با اشاره به همکاری‌های بانکی بین ایران و مالزی، اظهار کرد: درباره همکاری‌های بانکی و مالی بین دو کشور قرار شد تفاهمی بین بانک‌های مرکزی ایران و مالزی امضاء شود و مقرر است این یادداشت تفاهم به‌زودی از طرف مقامات بانک مرکزی ایران امضاء خواهد شد و امکان همکاری‌های بیشتر را فراهم خواهد کرد.

وی ضمن تشکر از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: دولت ایران کمک کرد که شرکت‌های نفتی مالزی در صنعت نفت ایران فعال باشند. همچنین ۵۰۰۰ دانشجوی ایران در مالزی پل ارتباطی بین دو کشور محسوب می‌شوند و ۱۵ هزار توریست ایرانی نیز سالانه از مالزی دیدن می‌کنند. از حمایت وزارتخانه برای رفع مشکلات خط هوایی ایرآسیا نیز تشکر می‌کنم.

وزیر صنایع و تجارت خارجی مالزی در پایان خاطر نشان کرد: دولت ایران در زمینه‌ی صادرات روغن پالم مالزی به ایران کمک می‌کند و در این زمینه امیدواریم افزایش صادرات این محصول به ایران انجام شود. نظر ما این است که محصولات ایران باید بیشتر به مالزی شناسانده شود و ما نیز پیشنهاد می‌کنیم که برنامه‌ای برای معرفی بیشتر محصولات ایران به مالزی ترتیب داده شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو × 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!