زمانی برای دیدار از پرندگان در مالزی

"پرنده نگری" یا "پرنده نگاری" و به قول فرنگی ها "Bird Watching" یا "Birding" از جمله فعالیت‌های گردشگری مرتبط با طبیعت است که طرفداران خود را در سراسر جهان دارد.
توریست مالزی – “پرنده نگری” یا “پرنده نگاری” و به قول فرنگی ها “Bird Watching” یا “Birding” از جمله فعالیت‌های گردشگری مرتبط با طبیعت است که طرفداران خود را در سراسر جهان دارد. هر ساله تعداد زیادی از گردشگران دوستدار طبیعت تنها با هدف دیدار و ثبت گونه‌های متنوع پرندگان به ویژه در زمان مهاجرت آنان به مناطق گوناگون جهان سفر می‌کنند تا در کنار گذراندن زمانی در طبیعت به دیدار تعداد بیشتری از پرندگان نایل شوند.

پرنده‌نگری بسیار ساده انجام می‌پذیرد؛ تنها کافی است مجهز به دوربین‌های دو چشمی، یک دوربین با لنز قوی و یک دفترچه برای ثبت گونه‌های مشاهده شده باشید و با کمک یک راهنمای محلی متخصص در منطقه ویژه اقامت پرندگان حضور پیدا کنید. پرنده نگاران به آرامی در طبیعت قدم می‌زنند و چشم می‌گردانند تا پرنده‌ای را بیابند و از آن تصویری ثبت کنند یا نام آن را در شمار مشاهدات خود بیاورند. این رفتن در دل طبیعت و مشاهده زیبایی‌های آن این فرصت را برای فرد پدید می‌آورد تا زمانی را با آرامشی بی‌نظیر و به دور از هیاهوی شهر به سر برد.

در مالزی به برکت داشتن آب و هوای گرمسیری، پرندگان گوناگونی را می‌توان در زیستگاه‌های طبیعی خود یافت، از دشت‌های سر سبز و جنگل‌های استوایی تا سواحل پوشیده از درخت حرا و مناطق حاشیه دریا. از این رو این کشور با وجود بسیاری از پارک‌های ملی و استانی، پناهگاه‌های حیات وحش و پارک‌های تفریحی طبیعی، مقصد ایده‌آلی برای پرنده نگاران و عکاسان این حوزه است تا از دیدار پرندگان گرمسیری در محیط طبیعی خود لذت ببرند.

در شهرها و مناطق مختلف هر ساله به ویژه از ماه آپریل تا فوریه که زمان مهاجرت پرندگان است، جشنواره ها و برنامه‌هایی در این رابطه برگزار می‌شود و یکی از معروف‌ترین آنها مسابقه بین‌المللی پرنده‌نگاری است که در هفته دوم ماه ژوئن هر سال در منطقه فریزر هیل (Fraser Hill) برگزار می‌شود. در این اتفاق سالانه مسابقه بین طبیعت دوستان از داخل و خارج مالزی بر سر دیدن بیشترین تعداد پرنده در این منطقه در گروه‌های خانوادگی، دانش‌آموزی و کودکان و نوجوانان انجام می‌گیرد.

گفته می‌شود که بیش از ۷۴۲ نوع پرنده متعلق به ۸۵ خانواده در مالزی وجود دارد که از پرندگان مهاجر تا بومی را در بر می‌گیرند. در شبه جزیره مالزی ۶۴۴ گونه با ۴ گونه بومی، در استان صباح ۵۶۸ گونه با ۴ گونه بومی و در استان ساراواک ۵۵۰ گونه و ۳ گونه محلی وجود دارند. مالزی با دارا بودن ۷۰ درصد از گونه‌های پرندگان در سراسر جهان، از این جهت دارنده رتبه ۱۷ در جهان است. این تنوع پرندگان که جذابیتی ویژه به این منطقه داده، در فرهنگ بومی نیز تاثیرگذار بوده و افسانه و داستان‌های بسیاری در مورد پرندگان وجود دارد که اغلب به راه و روش خاص زندگی، پرواز یا لانه‌سازی پرندگان باز می‌گردد.

جالب است بدانید تعدادی علاقمندان به این حوزه و راهنمایان تورهای پرنده‌نگاری زبان پرندگان را نیز می‌دانند و قادر به تشخیص صدای انواع پرندگان و تقلید آن هستند.

یک برنامه پرنده نگری می‌تواند پیشنهاد خوبی برای گذراندن اوقات فراغت فردی یا خانوادگی در آخر هفته باشد. مناطق ویژه پرنده‌نگری اگر در کوالالامپور یا شهرهای اطراف آن زندگی می‌کنید، یکی از نزدیک‌ترین مناطق ویژه برای این کار Kuala Kubu Bharu معروف به KKB مرکز منطقه Hulu Selangor در استان Selangor است که با فاصله تقریبا ۷۰ کیلومتری از کوالالامپور قرار دارد.

این شهر آرام بر روی تپه و در دوران حضور انگلیسی‌ها در منطقه ساخته شده است. باغ شهری که با وجود داشتن درختان با ارزشی هم چون “Mahogany” و “Tembusu”به منطقه‌ای دل‌انگیز برای زندگی گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری هم‌چنین برای طبیعت گردان تبدیل شده است.

از دیگر مناطق اطراف شهر کوالالامپور که مناسب برای فعالیت پرنده‌نگاری است طبیعت اطراف هتل Awana در منطقه Genting Highland است. این مجموعه اقامتی در میانه راه منطقه تفریحی گنتینگ قرار گرفته با مجموعه‌ای از امکانات ورزشی هم‌چون زمین “گلف” و “اسب سواری” هم‌چنین مناطقی برای پرنده‌نگری و پیاده روی در دل جنگل های کوهستانی محل بسیار مناسبی برای گذراندن اوقات فراغتی کوتاه در آب و هوایی مطبوع و نه چندان دور از شهر است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست − دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!