ساخت سه جزیره مصنوعی در مالزی با تمرکز بر انرژیهای تجدیدپذیر

توریست مالزی – دولت مالزی طرح ساخت سه جزیره مصنوعی در در سواحل جنوبی جزیره پنناگ این کشور را آغاز کرده است تا به واسطه اجرای آن بتواند از...
توریست مالزی – دولت مالزی طرح ساخت سه جزیره مصنوعی در در سواحل جنوبی جزیره پنناگ این کشور را آغاز کرده است تا به واسطه اجرای آن بتواند از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و انرژی باد نیازهای جزایر را تأمین کند. این کشور برنامه‌ریزی کرده است که طراحی این سه جزیر را به گونه‌ای انجام دهد که به جز استفاده از صفحات خورشیدی و توربینهای بادی نیاز به منابع تأمین کننده انرژی دیگری نداشته باشد. از اهداف کلان ساخت این جزایر سکونت، طرح‌ریزی برنامه های تفریحی و رونق کسب و کارها، به خصوص کسب و کارهای مبتنی بر تکنولوژی و فناوری است. دولت مالزی قصد دارد در این جزایر ۲۴۲ هکتار پارک و حدود ۲۵ کیلومتر ساحل ایجاد کند تا امکان سکونت ۱۸ هزار نفر در آن فراهم شود. از نمونه‌های مشابه جهانی که دست به چنین کاری زده‌اند دولت دانمارک بوده است.

به گزارش نیو اطلس، با پروژه شهر بیودایور که اخیراً رونمایی شده، گروه (BIG) یکی از جاه طلبانه ترین پروژه های خود را تا به امروز درک کرده است. این پروژه در نظر دارد سه جزیره مصنوعی در مالزی ایجاد نماید که میزبانی اماکن مسکونی، تجاری و تفریحی را دارند و انرژی خود را از فناوری های پایدار مانند انرژی خورشیدی و توربین های بادی می گیرند.

با یادآوری برنامه کشور دانمارک برای ایجاد ۹ جزیره جدید، پیشنهاد پروژه شهر بیودایور برای ساحل جنوبی جزیره پنانگ ترسیم شده است. این طرح با همکاری شرکت هیژاس و رامبول طرح ریزی و برنده یک مسابقه بین المللی معماری توسط دولت ایالت پنانگ مالزی اعلام شد.

این پروژه بسیار بزرگ خواهد بود و شامل ۴.۶ کیلومتر از سواحل عمومی، ۲۴۲ هکتار از پارک ها و یک اسکله ۲۵ کیلومتری است. مناطق چند کاربره میزبان حداکثر ۱۸۰۰۰ نفر از ساکنین خواهد بود و تمرکز بر ایجاد محیط مناسب برای عابرین پیاده و دوچرخه سواران خواهد بود که حمل و نقل عمومی زیادی در آن موجود است. همچنین فضای سبز محیط بسیار گسترده خواهد بود، از جمله سقف ها و نماهای سبز. مناطق مسکونی شهر بیودایورمیزبان حداکثر ۱۸۰۰۰ نفر است

اولین جزیره ای که ساخته می شود “کانال ها” هستند. در این مرکز یک “پارک دیجیتال” با مساحتی در حدود ۲۰۲ هکتار مساحت با بخش هایی برای تحقیق، توسعه و مشاغل محلی و همچنین یک منطقه خانوادگی با محوریت واقعیت مجازی و جاذبه های روباتیک محور پیش بینی شده است. در جاهای دیگر یک استخر مواج بزرگ، پارک علم و فناوری، یک مرکز دولتی و یک منطقه فرهنگی وجود دارد.

دومین جزیره ی برنامه ریزی شده به نام” مانگروس” نامگذاری شده است و شامل شبکه ای از تالاب های سرپوشیده شهریست که برای جنگل های مانگرو مناسب است. این جزیره همچنین می تواند مناطق تجاری و یک برج بامبو برای میزبانی کنفرانس ها و رویدادهای مهم را ارائه دهد.

در نهایت، “لاگونا” از هشت جزیره کوچکتر تشکیل می شود که یک مجمع الجزایر را تشکیل می دهند و در آنجا منازل شناور، ثابت و تراس دار ساخته می شود. ماهیگیری و حمایت از زندگی دریایی نیز ترویج می شود.

جزیره تجارت-محورِ شهر بیودایور، “مانگروس” ، یک برج بامبو در مرکز خود دارد. ساختمانهای شهر بیودایور بیشتر از چوب بامبو و الوار سایر درختان محلی و همچنین برخی از مواد بازیافتی ساخته می شوند. انرژی این جزایر با ترکیبی از پنل های خورشیدی و توربین های بادی تامین می شود. آب باران نیز برای آبیاری جمع آوری می گردد.

هنوز هیچ سخنی مبنی بر زمانی که انتظار می رود ساخت و سازها در شهر بیودایور در این مرحله اولیه آغاز شود (یا جزئیات دقیق تر در مورد ایجاد این جزایر چیست، برای مثال، با توجه به اینکه شرکت BIG اخیراً روی شرکت Icon – یکی از شرکتهای پشت صحنه جامعه سه بعدی سازان در مکزیک – سرمایه گذاری کرده است، شاید فناوری چاپ سه بعدی نقشی اساسی در ساخت و ساز داشته باشد) وجود ندارد، بنابراین بهتر است این طرح در حال حاضر به عنوان یک طرح صرفا مفهومی و نه یک برنامه قطعی در نظر گرفته شود.

 


پاسخی ارسال کنید

*

*

هشت + 6 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!